لوبیا بازی یک وسیله آموزش هندسه

1- لوبیا بازی:

تعداد افراد شرکت کننده: حداقل دو نفر.

وسایل لازم:

لوبیا چیتی        5 عدد

قالیچه یا فرش    1 عدد

قالیچه یا فرشی را انتخاب می کنیم که بر روی آن وسیله ای نباشد مثلا زیر کمد نرفته باشد. این قالیچه و یا فرش زمین بازیست. 

دو لوبیا از پنج لوبیا را در دو سر خط سبزی که در شکل نشان داده شده است قرار می دهیم این دو لوبیا نشان دهنده دروازه بازیست. کوچکی و بزرگی دروازه به دلخواه شماست ولی نباید از حد معقولی تنگتر یا گشادتر باشد.

بازی از پشت خط سبز بزرگ آغاز می شود هیچ بازیکنی نمی تواند موقع شروع بازی از این خط رد شود. 

نوبت هر بازی کن که می شود سه لوبیا باقی مانده را در کف دست خود قرار می دهد و پشت خط می ایستد و لوبیاها را در زمین بازی پرتاب می کند. 

در ریاضیات هر سه نقطه در یک صفحه یا در یک امتداد هستند و تشکیل خط می دهند یا تشکیل مثلثی می دهند. در بیشتر مواقع این سه لوبیا تشکیل یک مثلث می دهند که هر لوبیا راس یک مثلث است. لوبیای که به خط سبز بزرگ نزدیکتر است را باید از ضلع مثلثی که  دو راس دیگر تشکیل می دهند تنها با یک ضربه کف دست رد کرد. 

در تصویر بالا حالت قرار گرفتن سه لوبیا فرضی را نشان دادم. همانطور که  درشکل می بینید مثلث صورتی به وسیله این سه لوبیا بوجود آمده و لوبیا که پایین تر است با دایره نارنجی مشخص شده و جهت مسیری که باید این لوبیا بپیماید نیز با پیکان زرد نشان دادم. اگر فردی لوبیا را نتوانست رد کند باید لوبیا ها را به فرد بعدی تحویل دهد تا بازی را او شروع کند. اما اگر رد کرد باز هم مثلث دیگر تشکیل می شود و او باید  این کار را دوباره تکرار کند تا زمانی که یا لوبیایی از فرش خارج شود که اوت محسوب می شود و نوبت به بعدی می رسد یا از دروازه رد شود که گل محسوب می شود می توان برای این بازی سقف امتیاز تعیین کرد یا تعداد راند. در هر صورت هر کس تعداد امتیاز بیشتری به دست بیاورد برنده است.

مزیت بازی: علاوه بر سرگرمی یک نوع وسیله کمک آموزشی هندسه هم هست چون انواع مثلثها را و مفهوم صفحه خط و نقطه در فضا را می تواند به راحتی نشان داد.

مخترع بازی: برادرم این بازی رو ساخته اگه کسی ازش کپی برداری نکرده باشه می تونه به نام خودش ثبت کنه.

/ 14 نظر / 32 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مستانه

جالب بوددد

پریسا

عالی بود پرشکوه جان به فکر این افتادی که کتاب های کمک اموزشی بنویسی؟ ایده ها و خلاقیتت واقعا جالبه.

پریسا

چند پست قبل ،اون قدر ساده و روان مجموعه ها و کران بالا و کران پایین رو توضیح داده بودی که کاملا ملموس و در عین ابتدایی بودن همه ی مفاهیم رو در بر داشت و خیلی ساده و روشن موضوع رو شکافته بود و واقعا خوشم اومد و لذت بردم از این همه گویایی و سادگی الانم که این پست رو دیدم با این توضیحات ساده اما کاملا واضح و اصولی همراه با تصویر لوبیا ها و فلش ها و حتی رنگ فلش ها که مرحله به مرحله داشت توضیح میداد و پیش میرفت،به نظرم رسید تو ساخته شدی برای نوشتن کتابهای کمک اموزشی.به ساده ترین شکل ممکن پیچیده ترین معادلات رو میتونی بیان کنی و بهشون حجم بدی و فضا درست کنی. این واقعا یه هنره که تو داری.دست کم نگیرش

سامورايي

باز هم جمله معروف پرفسور کرم زاده میاد وسط ریاضیات سخت نیست اونو سخت اموزش دادند ولی به جان خودم سخته خیلی خیلی هم سخته ریاضیات یعنی ریاضت و سختی کشیدن؟ یا یعنی بازی و ورزش( الریاضه - عربی )؟

الهه

بازی جالبی بود...اما برام آشنا بود فک کنم بچه که بودیم بازی شبیه به این رو بازی کردم اما از جزئیاتش پیزی یادم نمیاد

امیر

سلام وبلاگ جالبي داري آپم به وبلاگم سر بزني خوشحال مي شم http://10jokes.persianblog.ir

سوگند

لوبیا بازی که کاملا بازی و ریاضی بود و کلا اثبات کردی که شما خانوادگی مغز ریاضی دارید . فکر کنم والیبال نشسته در مواقعی کاربرد داشته که انرژی زیادی داشتین و خونه رو رو سرتون میزاشتین مجبور بودن یه جورایی شما رو بنشونن و آروم کنن. کلاس اول دوم و سرضرب هم که باز یه جورایی برمیگرده به کلاس و درس و ریاضی و فکر کنم شما باید حتما استاد می شدی اون هم از نوع ریاضیات . اما چال دوکنه ای برام جالبه با توجه به ترجمه ای که ازش به ذهنم می رسه . اینو بنویس و شرطه بازی رو.

سوگند

راستی تو تعطیلاتت کمتر آپ می کنی ؟ باید الان که وقت بیشتر داشته باشی

فیتزکارالدو

الان وقتی فکر می کنم گردوبازی محبوبترین بازی آن دوره ی ما بود. چقدر گردو باختیم.

محمدرضا

فكر كن الان به بچه هاي اين دوره اين بازيا رو پيشنهاد كنيم!!!؟؟؟ [گل][گل][گل]