یاس فلسفی

زمان گذشت امروز رمضان به نیمه رسید تیر تمام شده و مرداد امده بود و من فکر می کردم امروز فرداست و به خودم قول شروع زبان را از فردا داده ام.

دچار یاس فلسفی دنیای پوچ شده ام که من کیم و کجا ایستاده ام زندگی را چه به بطالت می گذارانم و ارزش زمان خیلی بیشتر از اینهاست می توانم از ان بهره ها ببرم و این چهار سال1 را چه کرده ام.

اینک چشم بر می گردانم می بینم زمان رفته نگاه می کنم کم چیزهای به دست نیاورده ام اما نمی دانم این روزها دلخوش نیستم از داشته هایم. امروز به لاله میگفتم نه اینکه داشته هایم نا مرغوب است نه برعکس می بینم دیگران هم به داشته های فاخری نرسیده اند که ارزوی زندگی انها را داشته باشم برعکس فکر می کنم انها به مرحله یاس فلسفی من کیستم و کجایم نرسیده اند چون اینقدر به روزمره مشغول و مغروق هستند که فرصت ایستادن و دیدن خودشان و پرسیدن اینکه برای چه در زندگی می دونند را ندارند تا از خودشان بپرسند ایا درست دویده ایم اگر درست دویده ایم ایا در جای درستی ایستاده ایم یا نه.

نمی دانم شما هم دچار یاس فلسفی شده اید یا نه؟ اما اگر شده اید می دانید این مشکل دوره ایست وقتی دوباره به روزمرگی دچار می شوید از حل مسئله فرار می کنید و به دل مشکلات زندگی پناه می برید تا یاس فلسفی دیگر همه چیز را فراموش می کنید. 

اما این فلسفی تلنگر خوبیست برای چیدن زندگی بر بنای درست و تاکید موکد بر این که باید هدفمند زیست.

----------------

1- از فارغ التحصیلی ارشدم چهار سال می گذرد نمی دانم چرا فکر می کنم سرعت این چهار سال زیاد بود و اتفاقاتی که برای افتاد انقدر دل گرم کننده نبود هر چند در این چهار سال کم موفق نبوده ام.

/ 11 نظر / 21 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مبین

بنگر ز جهان چه طرف بر بستم ؟ هیچ وز حاصل عمر چیست در دستم ؟ هیچ شـمع طـربم ولی چـو بنـشستم هیچ من جام جمم ولی چو بشکستم هیچ "خیــــام"

سامورايي

خب اگر شما بگي نااميد شدي واقعا ما چي بگيم به نظرم هر آدمي به تناسب داره تو زندگيش اين دوران رو فكر كردن زياد هم درباه اين موضوع زياد خوب نيست اگر چه حواس رو جمع ميكنه

سوگند

یاس فلسفی اگه اتفاق نیفته نشانه بدیه .اگر اتقاق بیفته به نظرم خوبه . خوب ادم میگرده ببینه چی دوست داره بشه و براش تلاش میکنه باور کن اینو همیشه به پسرم میگم که" هیچوقت ازخودت %100 راضی نباش و نگو من پرفکت هستم. همیشه یه جای کارت رو اگه دوست نداشته باشی تلاش میکنی و بهتر و بهتر میشی" حالا این که در حد یه بچه 15 ساله است اما ورژن پیشرفته اش میشیم من و خودت منم همیشه همیشه از یه سری چیزا ناراضیم و خوب هیچوقت اروم نمیشینم دیگه به نظرم این خوبه

سوگند

بالاخره همه عمر ادم به این دوران حیرانی که نمیگذره. بالاخره یه جایی یه تصمیمی ادم میگیره.

افسانه

nemıtonam begam yaase falsafıççç valı ın rozmarregı mano dıvane karde hata etefg haye badesham tekrarıe

ارزو

من خیلی خوشحالم با وبلاگ شما اشنا شدم فقط دلم میخواد پست های کوتاه بذارید که موقع خوندن خسته نشم یک کمی هم سطح پایین بنویسید منم بفهمم خب[دلشکسته]

نیلوفر شفائی

سلام پرشکوه جونم شرمنده خیلی وقت است که به وبلاگ زیبایت سر نزدم ولی من بعد حضورم پر رنگ خواهد بود. خیلی دوست دارم. [ماچ][قلب]

بی سرزمین تر از باد

سلام خانم دکتر احوالات؟ من به عنوان یه از آخر خط برگشته می خوام یه چیز متفاوتی بگم.یاس فلسفی معمولا" بعد از یه دوره ساکن و راکد توی زندگی بوجود میاد.یه چیزی تو مایه های روزمره گی.به خصوص برای کسایی که عادت به تغییرات توی زندگیشون دارن. مهمترین چیزی که من بعد از مدتها یاس فلسفی بهش رسیدم این بود که از هیچ فرصتی به راحتی نگذشتم.هر چی گیرم اومد نهایت سعیم رو کردم برای استفاده درست ازش. بشین فکر کن ببین ایا از فرصتهایی که داشتی خوب استفاده کردی؟ و از اینکه یه تعدادیش رو از دست داده باشی غمی نخور.به اونهایی که استفاده کرده فکر کن.اونوقت می بینی که راهت رو درست انتخابکردی یا نه.چون راه درست رو توی زندگی ظرفیتها و امکانات و فرصتها تعیین می کنن.ماها فقط می تونیم از اونها استفاده کنیم. اینطوری اگر ایمان قلبی پیدا کنی به اینکه از داشته هات خوب استفاده کردی هیچ وقت دچار یاس فلسفی نمیشی.

باتومهتاب

دقیقا همین سوالات رو منم از خودم می پرسم .. با این تفاوت که این چهار سال اخیر اصلا موفق نبودم...

مدادرنگی

من هم دچارش شدم، و موافقتاً عرض می کنم که چیز بدی نیست اگ هبشه به سلامت ازش رد شد و از این حالت استفاده کرد