یک ایرانی همه فن حریف

ما ایرانی ها کنار همه خصلتهای خوبمان چند خصلت بد هم داریم.
مثلا ذاتاً تنبلیم و برای تنبلیمان روش تقلب را انتخاب می کنیم و یا ذاتاً قانون گریزیم یادم هست چند روز پیش یک پست در این رابطه گذاشتم بجز این خصلتها خصلت بد دیگرشان این است که فکر می کنند همه فن حریفند اگر فکر کنند همه فن حریف نباشند لا اقل چند فن را خوب بلدند. یکی از این شغلها پزشکی  است یعنی هر ایرانی  فکر می کند یک دکتر است و می توانند دارو تجویز کند یا اینکه مکانیک است و هر ماشینی خراب شد باید نظر بدهد و یا داور فوتبال است و درباره هر خطایی نظر کارشناسی باید بدهد.
بگذریم از شغلهای که ما ایرانی ها فکر می کنیم در آن مهارت داریم اما چون من هم یک ایرانی اصیلم از این خصلت ایرانی بهره برده ام. مثلا امروز مامان به من گفت: " لامپ حموم سوخته لطف کن  عوضش کن." چون من می دونستم مشکل از لامپ بد بخت نیست چون قبل از اینکه خاموش شود تیک گرفته بود و گاهی خاموش می شد و گاهی روشن. رفتم توی حموم و حبابش رو در آوردم سر پیچ رو نیز از جا در آوردم و دوباره بستم. بعد گفتم فیوز رو بالا بزنند. چشمتان روز بد نبیند. بجز فیوز که پرید فیوز کنتور حیاط هم پرید. حالا خر بیار باقلا بار کن. مجبور شدم برم پایین فیوز رو بالا زدم اما خراب کاریم بدتر از این حرفها بود چون فورا فیوز پرید و یک جرقه هم زد. آمدم بالا و کلید برق حموم رو خاموش کردم و رفتم دوباره فیوز زدم. خوشبختانه این بار نپرید اما برق حموم و اتاق خواب قطع بود برای اینکه برق اتاق خواب هم بیاد مجبور شدم لامپ رو از جاش در بیاورم بعد فیوز بالا رو بزنم. تازه داد همه در اومد تو که بلد نیستی چرا میای با برق شوخی می کنی. می بیند پر بیراه نمی گفتم که ما ایرانی فکر میکنند همه فن حریفیم مثلا خودم.
پی نوشت: امروز آخرش کشتی محمد رو باز کردم و دوباره چسب زدم حالا هم تمام انگشتهام چسبی شده.
/ 18 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
Anonymous

ما ایرانی ها کنار همه خصلتهای خوبمان چند خصلت بد هم داریم<br />وقتی جمله بالا را نوشتی یعنی ربط دادی به همه ایرانیها پس اصلاحش کن و بنویس بعضی از ایرانیها یا تعداد کمی از ایرانیهاویا... .

پرشکوه

آخه همه ایرانی های با تجربه در یک چیزی بی تجربه هستند و در چیزهایی که بی تجربه هستند ادعای فضلشان بیشتر است تا درباره آن چیزی که در آنها دانش دارند.<br />"هر چه درخت پر بار تر سر به زیر تر"<br />پس دست کم بیشتر نزدیک به همه ما ایرانیها از این خصلت رنج می بریم به عنوان نمونه تا به حال شده بروید مهمانی و بگویید یک بیماری ساده دارید بعد تمام کسانی که آنجا هستند به شما بگویند از فلان دارو استفاده کنید یا در جمعی دوستانه دارید فوتبال نگاه می کنید داور یک پنالتی را می گیرد دیگر به جای اینکه فوتبال نگاه کنند به اندازه یک کارشناس فوتبال شروع به بحث درباره درست و غلط بودن پنالتی می کنند.<br />یا اتفاقی سوار ماشینی باشید که با ماشین دیگر تصادف می کند تصادف تلفات جانی نداشته باشد ولی ضرر مالی داشته باشد از هر طرف یکی می آید و کروکی تصادف را میکشد یکی این را محکوم می کند یکی آن را. یکی هم می گویید هزینه تعمیر کم است یکی هم می گوید با یه صاف کاری در میاد.<br />اگر اینها همان خصلت ایرانی ما نیست که فکر می کنیم که از هر فنی سر در می آوریم پس چیست؟

Anonymous

ببین باز هم این افراد به تجربه خودشان رجوع می کنند.مثلا وقتی شما سردردخفیف دارین آیا می روین دکتر یا تجربه ات بهت میگه که برو مسکن بخور .وقتی سردرد خوب نشد یا ادامه داشت بهت میگن برو دکتر تا دکتر از سرت عکس بگیردو از این حرفها.اینها همه نشانه تجربه است ولی علم یه بحث دیگه هست.بازهم شما اشتباه کردین و بسط دادین به همه ایرانیها.اینجای کارتان اشتباه است.این پستت سراسر اشتباه دارد.یا شاید هم تفکر شما اشتباه است.پس بهتر است اصلاحش کنی.

پرشکوه

من نمی گم برای سر درد هیچ وقت مسکن نمی خورم ولی این روش درست درمان نیست چون همونطور که از اسم مسکن بر میاد فقط تسکین دهنده است و بس! پس درمان نیست. بعد روش خوددرمانی در جامعه ما موجب میشه که آدمها دیر متوجه مریضیهاشون بشن و وقتی متوجه میشن که کاری از دست هیج دکتری بر نمیاد. می بینید این تجربه اصلا راه درست رو نشون نمی ده اما خیلی از پزشکهای ما بیشتر از اینکه طبابت رو از لابه لایی کتابهای پزشکی یاد گرفته باشند از کار در بیمارستان یاد گرفته اند و با توجه به اون چه که در کتاب بوده توجیه می کنند. این هم تجربه هست اما تجربه مفید. پس تجربه خوبه که با دانش در تناقض نباشه. تجربه کتره ای که تجربه نیست. ببینید می خواین بگین 72 ملیون ایرانی آدمهای هستند متخصص در هر زمینه ای خب پس با این همه متخصص چرا جامعه ما داره به قهقرا میره!!!<br />من تجربه رو با دانش قاطی نکردم کسی که تجربه داره به یک دانشی می رسه! که به اون دانش تجربی میگن.<br />اگر فکر می کنیدکه این پست اشنباه است از این بابت که من با یه دید نقادانه به جامعه دوست داشتنیم نگاه می کنم همونطور که جامعه ما انرژی بالقوه ای داره که می تونه بالفعل در بیاد ول

Anonymous

ببین هروقت انگشتان دستت شبیه هم و به اندازه هم شد آنوقت بیا و ایرانیها را با هم دیگه مقایسه کن.

پرشکوه

انگشتهای دست یک شکل نیستند اما خصوصیتهای مشابه ای دارند مثلا همه اونها به قدر تواناییشون خم میشن هیچ کدوم در جهت مخالف خم نمی شه. گذشته از اینها نبود یکی از اونها برای عملکرد دست مشکل ایجاد می کند. <br />با توجه به این عملکرد بد دست رو به پای یک انگشت نمی نویسند بلکه به پای تمامی انگشتها می نویسند. اگر انگشت اشاره ای بشکند و دست توانایی هایش را از دست دهد همه می گویند دست شکسته و دقیقتر انگشت شکسته. آدم برای اصلاح عملکرد یک جامعه نباید اشخاص را از کل جامعه جدا کرد جامعه بدون اشخاص معنی ندارد. در جامعه ما افراد در جاهای مناسب ننشسته اند زیرا باور دارند که با دو یا سه روز به تجربه چندین ساله می رسند. چرا نباید چنین مشکل در جامعه را ندید و بگوییم چون ایرانیهایی هستند که در بعضی امور با تجربه و متخصصند بدون اینکه دانششان را آکادمیک به دست آورده اند می توان تحمل کرد فلان شخص که از چیزی سر در نمی آورد بر صندلی که لایقش نیست بنشیند که انشا ا... تجربه به دست بیآورد. مگه در جامعه مردان با تجربه مرده اند هر کسی را از هر جایی بلند کنند بیاورند<br />همه بلبلان بمردند نماند جز غرابی<br />مشکل جامعه از د

Anonymous

شما یه جوری صحبت میکنید که هیچ کاربلدی در ایران در جایگاه اصلی خودش نیست و همه افرادی که درای پست و مقام هستندافراد نالایقی می باشند.شما بی عرضگی یه سری افراد را به همه افراد جامعه و ایرانیها بسط می دهید که این اصلا درست نیست.برو خودت را اصلاح کن تا جامعه اصلاح شود

پرشکوه

ببینید نگفتم همه آدمها سر جایشان نیستند اما یه عده آدم سر جایگاه های مهمی نشسته اند که از حضور اونها نمیشه چشم پوشید کسانی که وجودشون بر سرنوشت ایران و ایرانی موثر است و اونها که نام ایرانی رو با اونها می شناسند ولی لیاقت بودن در چنین جایگاهی رو ندارند. پس لازم نیست همه در جایگاهشان نباشند چندتا برای آبرو ریزی جهانی کافیست.

Anonymous

معیار شما از لیاقت افرادو صاحب منصبان در ایرانچیست.بگو تا ما هم با دیدگاه شما آشنا شویم

پرشکوه

نمی خواهم وارد بحث سیاست شوم چون نصب وعزل در سیستم جامعه ما با سیاست مخلوط است. وقتی تعداد رکعت نمازهای که افراد می خوانند بر مقدار تخصصشان برای به دست آوردن یک پست اهمیت بیشتری دارد. پس باید افراد نالایق به جاهای بالایی برسند چون چابلوسان دینداریشان را سر کوچه فریاد می زنند چون سیستم جامعه ما اینگونه می پسند و هنگام نصب این افراد آنها را افراد همه فن حریفی معرفی می کنند که مادر زاد مدیر یوده اند.