حوزه خصوصی

وسط درس و مشق و کارم یک سوال ذهنم را مشغول کرده حوزه خصوصی کجاست. این روزها که تصویباتی در مورد حوزه خصوصی می شود سوال ذهن من این است که حوزه خصوصی چیست. تا کجا حاکمیت به حوزه خصوصیم احترام می گذارد تا راه پله آپارتمانم تا داخل ماشینم  یا نه از این فراتر می ایید فکر می کنم از این فراتر امده است سالهاست که فراتر امده انقدر که درون کمدهای خانه ها لباسهای وجود دارد که حتی یکبار قابل پوشیدن نیست چون حوزه عمومی را بر هم خواهد زد این را حاکمیت می گوید.

ایا لباس پوشیدن من به حاکمیت بر می گردد ؟ چرا پوشاندن یا نپوشاندن بدن و یا مو در این نقطه زمین جرم  محسوب میشود؟ من نمی خواهم حجاب را زیر سوال ببرم من به کسانی که خود خواسته حجاب می کنند احترام می گذارم حتی خودم هم با حجاب راحت تر ظاهر می شوم.

اما حق می دهم به کسانی این نوع پوشش را نپسندند. اگر پوشش کسی شرعی نباشد چه ارتباطی به حکومت دارد اگر ایمان کسی بلغزد چه ربطی به حاکمیت دارد. فکر می کنم خلط مبحثی شده و حوزه خصوصی زنها به عنوان حوزه عمومی مطرح گردیده است. زنان را محدود می کنیم تا مردان به گناه نیفتن تا به ابن صورت جامعه را اسلامی مطرح کنیم.

 یادمان رفته زن یک انسان است و می تواند بد و نیک خویش را انتخاب کند و می تواند دین و ایینی غیر از ان چیزی که در جامعه رایج است داشته باشد و بنابر اختیار خود رفتار کند و انتخاب لباس که یکی از شخصی ترین انتخابهاست را داشته باشد و قبول کنید زنی که معیارهای شرعی را قبول ندارد حق حیات دارد و حق زندگی دارد ما مگر جای پرودگار نشسته ایم.

فکر می کنم جرم کسی که زیبایی سلامت اینده یک زن را میگیرد بسیار سنگین تر از یک قاتل است زیرا کسی که شخصی را کشته او را معدوم کرد و یک بار این اتفاق افتاده ولی کسی که اسید پاشیده هزار الم به روح و جسم یک زن وارد کرده است.

در جامعه ما که به راحتی زنی با پوشش به زعم خود نا مناسب را می توانند سوار بر ون کنند و متنبه اش کنند و از او تعهد بگیرند نمی توانند مجرمهای خطرناکی که هر ان می توانند فاجعه دیگری بیافرینند را دستگیر کنند؟!!! 

من ازادی پوشش را دوست دارم نه به این خاطر خیلی متفاوت تر از این می خواستم بپوشم به این خاطر که دوست دارم به عقل و درایت یک زن احترام گذاشته شود و نه او را با قوه قهریه مجبور به اطاعت کنند.

دلم درد گرفته نمی شد ننویسم.

سوال نوشت: تعریفتان از حوزه خصوصی را بیان کنید.

/ 8 نظر / 3 بازدید
جديدترين روش کسب درآمد

سلام خوبي؟ [قلب][قلب] اومدم تا جديدترين روش کسب درآمد را بهتون معرفي کنم اگه ميخواي بدوني روي لينک کليک کن http://paidtologin.blogsky.com/

دکتر منتی

من میترسم که وبلاگتون رو مسدود کنن :( حرفتون هم تمامن حق هستش ما دایه دلسوز تر از مادرمون نمیخوایم، کاش فقط بحث پوشش بود بنظرم حوضه خصوصی داخل بدن محسوب بشه ، داخل معده، مری، شُش ها و ...

ناهید

از کجا معلوم اگه خدای نکرده حوزه خصوصیتو نگه داری فردا پس فردا یه حق دیگتو نخوای !

گلبرگ

من کاملا باهات موافقم. متاسفانه کسایی که قانون می ذارن خودشون مذکر هستند. پس هیچ درکی از زن و روحیاتش ندارند.

مهتاب

سلام عزیزم مسئله اسیدپاشی توی کشور ما 60 ساله که سابقه داره و واقعا باید یه فکر درست و حسابی براش بکنن . به نظر من مجازات اسیدپاشی باید بیشتر از قتل باشه و نباید به دادن دیه و اینا اکتفا بشه . باید مجازات بازدارنده باشه .

مهتاب

تعریف من از حوزه خصوصی یعنی جایی که منافع دیگران رو تهدید نمی کنه .

مونا

سلام پرشکوه جان. دل آدم میگیرد... خدا کند باعث و بانی اش هر چه زودتر دستگیر شود...

لیلیوم

واقعا چیزهایی که نوشتی حرف دل بود عزیزم توی ایران حریم خصوصی وجود نداره. جدای از بحث حجاب که واقعا من باهاش مشکل دارم مسئله خیلی وسیع تر از این حرفاست