شاهد جدایی

دیروز عصر رفتم که شاهد یک جدایی باشم. فیلم خیلی رئال بود شاید برای همه فیلم بود ولی برای من واقعیت بود قسمتهای از فیلم را با تمام پوستم حس کرده ام آشناترین شخصیت فیلم برایم پدر نادر است که مشابه آن با فاصله کمی از من زندگی می کند پدر بزرگم.

آن لحظه که پدر نادر در کف حمام خوابیده است دقیقا تجربه کرده ایم در واقع مشابه چنین اتفاق در سه سال پیش برای ما پیش آمده شاید کمی بدتر.

شلوار خیسش و بیرون رفتن برای روزنامه اش مشابه پدربزرگ است که به هوای خرید میوه می رود اصلا خود پدر بزرگ است با همان کم حواسی و همان درخواستها.

راضیه هم مثل خیلی از پرستارهای پدر بزرگ طاقت کار کردن برای او را ندارند می اییند و بعد از چند روز کم می اورند ادم را جا می گذارند.

شوهر راضیه مشابه یکی از پرستارهای پدر بزرگ بود اصلا مثل اینکه همه را من از نزدیک می شناسم.

مثلا نادر مرا به یاد علی می اندازد با همان دلسوزیها و همان لجبازیها و همان پول زور ندادنهایش. نادرها گاه خودشان و گاه دیگران را خسته می کنند چون می خواهند خوب باشند.

شاید سیمین را دقیقاً نداریم یا  ترمه اما من  ترمه و سیمین را دیده ام نه در خانه خودمان که در کوچه و بازار و کلاسم. آنها ادمهای واقعیند که می شود یافت.

اما به جز شخصیتهای ملموس ان  مسئله ای ذهنم را مشغول کرد و آن قانون است که اینجا ازارت می دهد قانون های نانوشته و نوشته شده درست کدام است حق با نادرست یا راضیه؟

راستی تا یادم نرفته بین شخصیتها ترمه را دوست ندارم  لجم را ترمه در می اورد خیلی یخ است از لای کتابهای درسی افتاده است همه جا درس می خواند و در زندگی مردد برای تصمیم است تصمیمی که تکلیفش را مشخص می کند.

داستانش واقعیست از لای داستان زندگی ادمها توی دادگاهها بیرون امده من حاضرم بروم دوباره ببینم چون فکر می کنم قسمتهای از ان را هنوز ندیده ام.

حرف آخرم می دونید جدایی نادر از سیمین چی جذابش کرده  داستانش غلو نداره زندگی خودمونه نمی خواد برامون یه الگو معرفی کنه نمی خواد ما رو تشویق به چیزی کنه تا ترغیب به اون بشیم یا از اون ما رو نهی کنه داره خودمون رو به خودمون نشون میده. داره میگه سیمینها دارن از نادرها جدا میشن.

من میگم: چه حیف که این اتفاق افتاده.

/ 16 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بی سرزمین تر از باد

سلام پرشکوه عزیز سرانجام 10 روز پرکار من کم کم داره تموم میشه و تونستم که بیام. من فیلم رو با مادرم دیدم.یه برش لخت و عور از زندگی آدمهای عادی. اتفاقا" ترمه خوب دراومده بود.دقیقا" کارگردان می خواست دخترهایی رو نشون بده که فقط درس خوندن و بس.حتی برای گرفتن حقشون از کارگر پمپ بنزین هم عاجزن. من از نادر خوشم اومد.از سالن که اومدین بیرون مادرم گفت مرد عین خودت کله خر بود.خوب راست میگه.[نیشخند]

خانم هویج

نمیدونم چرا وقت نمیکنم برم این فیلم رو ببینم؟ منم عاشق فیلمهایی ام که الگو سازی ندارن و کاملا رئالن

آرش سیفی

بعد از گذشت یک ماه بروز می شوم با «زلزله» و «نمایشگاه کتاب امسال» ... «نشسته در ته لیوان نگاه غمگینم/ که خیره است با یک نیمه ی پر از خالی» منتظر حضورتان هستم!

جودی

...و وقتی خودمون رو دیدیم از نگاهه تماشاچی عیبشو میفهمیم..

گلچهره

خیلی دوست داشتم فیلمو دوبار دیدم فکر کنم تو رودربایستی باید یه بار دیگه هم ببینم. شخصیت نادر و واقعا دوست داشتم رفتارش و اینکه متقاعد کردن دخترش تو اون بحران از همه چیز براش مهمتر بود و الکی زیر بار زور نمیرفت.

یک‌انسان

مطلب جالبی بود، من هم زیاد از این فیلم تعریف شنیدم و حالا کنجکاوتر شدم که ببینمش، ایشالله بزودی میرم که ببینمش.