ما برای وصل کردن امده ایم نی برای فصل کردن آمدیم

نمی دانم چقدر مثنوی مولانا را خوانده اید یا نه. فرض می کنم که اصلا نخوانده اید اما حتما در مدرسه  شعر موسی و شبان را خوانده اید. امروز در وبلاگی این را خواندم:

"یکی از آفاتی که دامن گیر عقاید مردم شده دلی شدن معارف دین است یعنی به جای آموختن راه و رسم بندگی و قوانین الهی از راه عقلانی اش هر چه را دلشان خوب تشخیص می دهد انجام می دهند و همان را عین دین و فطرت! می دانند.

یکی از اسباب گسترش این افت اثار برخی چهره های گمراه اما مشهور است از جمله همین مولوی که بیتی از شعر "موسی و شبان" وی را در عنوان این نوشته می بینید. شعر که در کتب درسی دبیرستان هم خوانده اید و دبیران ادبیات با کلی آب و تاب آن را برای تان شرح داده اند."

دو چیز در این متن موجب می شود که دست به قلم ببرم اولی موضع نویسنده درباره خداشناسیست و دومی موضعش درباره مولویست.

برای اولی می گویم لا اکراه فی الدین. 

برای دومی می خواهم بپرسم گمراهی مولانا چگونه به ایشان ثابت شده؟

در واقع بازه راه راست هدایت شدگان ایشان باید بسیار تنگ باشد که هیچ کس در آن جای نمی گیرد حتی مولانا.

در دفاع از شعر مولانا می گویم  مولانا به ما ماه را نشان می دهد و ایشان انگشت را می بینند. مولانا می گوید سخت گیری در تبلیغ دین درست نیست و ایشان چون چوپان ظاهر کلمات را چسبیده اند. 

حرف آخر:

گر تو قران بدین نمط خوانی

ببری رونق مسلمانی

/ 29 نظر / 79 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ناشناس

پرشکوه حال کردی؟ اینجوری خوانندگانت را به چالش بکش نه کاری کنی که همه ازت تعریف کنند.

یک انسان

@من و متعه‌ام: نگاه کن دوست عزیز یک توضیحی کم و بیش خارج از بحث بگم: شما و جناب قرائتی به یک نکته اصلا دقت نکردید و اون اینکه این شعر یک داستان رو نقل میکنه که قرار نیست حتما اتفاق افتاده باشه و فقط بهانه ایست برای بیان یک مقصود و متاسفانه شما دو نفر به این اصل مطلب یعنی گرفتن مقصود شعر دقت نمیکنید و به ظاهر شعر گیر دادید!! این شعر میخواد بگه هرکسی خداش رو یک طوری عبادت میکنه و دلیلی نداره همه شبیه هم خداشون رو بشناسن و عبادت کنند، نکته‌ای که شما رو به اشتباه انداخته اینه که اینجا موسی و شبان داستان کاملا مشخص هستند و شماو نفر راحت میگید موسی باید شبان رو راهنمایی کنه!! ادامه ---->

یک انسان

--ادامه قبلی--> @من و متعه‌ام: اما بیاید مسئله رو واقعی‌تر و پیچیده‌تر کنیم: مثلا بین من و آقای قرائتی (یا هر شخص فرضی دیگری) به این مسئله بیاندیشید که کدوم یکی از ما دونفر میتونه (و از دید شما باید) روش خداپرستی اون نفر دیگه رو نقد کنه و روشی که میشناسه(یعنی روش خودش) رو بهش یاد بده(دیکته کنه)! من نقش شبان داستان رو دارم یا آقای قرائتی (یا همون شخص فرضی)؟ میبینید مشکل اینجاست ما همه فکر میکنیم روشمون درست و بر مبنای قرآنه یعنی همه‌مون تو این داستان فکر میکنیم موسی هستیم(چون بنظرمون خدا رو بهتر از اون شبان) میشناسیم! فقط اینجا یک فرقی هست: یکی مثل من روش خداشناسی خودش رو به دیگران دیکته نمیکنه اما خیلی ها رو میشناسیم که روش خداشناسیشون رو دیکته میکنن!! مثل همین آقای قرائتی که مطمئنه خدا رو بهتر از مولانا شناخته و مولانا رو منحرف میدونه حال آنکه شاید کاملا بالعکس باشه!!

یک انسان

@من و متعه‌ام: و البته یک نکته جالب که وقتی وب شما رو میخوندم ذهنم روش قفل شد و برای اطمینان لینک خبر رو هم چک کردم: (نظر وبتون برام باز نشد برا همین این مطلب رو هم اینجا میگم) آقایی قرائتی میگه: « موسی طبق رسالتش باید به این چوپان بگوید که چنین حرفهایی را نگوید و خدا باید از آن تشکر کند.» قبول دارید که ایشون هم با دیدی که شبیه همون شبان هست به خداشون نگاه میکنن!!؟ البته همونطور که گفته شد از دید مولانا و موافقانش این دلیلی بر اشکال خداشناسی آقای قرائتی نیست که فکر میکنند «خدا باید تشکر کنه»! بالاخره هر کسی از خدا درک خاص خودش رو داره.

فاطیما

اوه چه خبره اینجا[تعجب] پرشکوه جان من نه مولانا شناسم ونه سرودستی به بحث عقاید دارم معاف بفرمایید...

فيتزكارالدو

به اندازه ي كافي عقيده و نظرات اين جماعت را شنيده ايم و به خوردمان داده اند. جدي نگيريد. " دل را در مملكت فقه راهي نيست"

ن

جواب اونو ندادی فقط بهانه خوبی پیدا کردی حرفای خودتو بزنی خب اینکه کاری نداره جواب اونو اگه دادی هنره

انجمن ادبی ایرانیان

با سلام بالاخره تمامی زحمات شبانه روزی ما جواب داد انجمن ادبی ایرانیان تا چند روز دیگر آغاز به کار میکند. مکانی زیبا برای ارائه ی همه ی زیبایی هایی که خلق میکنیم و دوست داریم تا دیگران هم این زیبایی ها را ببینند و از خواندنش لذت ببرند. محیطی بسیار جذاب و کاربرپسند با امکاناتی فوق العاده زیبا میخواهیم کتابی بزرگ از ادبیات ایرانیان در فضای مجازی ایجاد کنیم.کتابی که دربردارنده ی مطالب تمامی ایرانیان ادب دوست و ادب پرور باشد. علاقمندان می توانند username مورد علاقه خود را به نشانی anjoman1390@gmail.com ایمیل نمایند.اولویت با عزیزانی است که زودتر ایمیل ارسال نمایند. تمامی عزیزان میتوانند دارای محیطی به آدرس اینترنتی username.adabsara.com باشند. منتظر خبر آغاز به کار سایت باشید

یکی از بچه های مسجد نص

بشنو از نی چون حکایت می کند نشنو از نی، نی نوای بینواست از جدایی ها شکایت می کند بشنو از دل، دل حریم کبریاست

رادان

سلام شما را باید استاد نامید که با این راحتی به مولانا توتپیدید و باطل بودنش را اثبات کردید افرین افرین صد افرین یک لحظه فکر کنید و ببینید این همه بدبختی که بشر امروز در جهان اسلام و غرب با آن مواجه است از کجا آمده شاید یکی از عوامل یکی از صد عوامل اش همین نوع دیدگاه افراطی باشد که شما داعیه دار آن هستید و از ان دم می زنید و نمی پذیرید که دین نسبی است و زندگی نسبی است و افراط و دنیا را سیاه و سفید دیدن دیگر به پایان رسیده است و نفس های اخرش را می کشد و این همه خشونت افراط گرایان در همین جایی که من و تو نفس می کشیم تا ان سوی آب ها از همین همه چیز خواهی و افراط گرایی است بی خیال شو مولوی بسیار زیباتر از تو و همفکرانت دنیا را می دید این را تاریخ هم اثبات خواهد کرد فقط شما دیر نرسید دیر نرسید که زمان دیگر خیلی سریع تر می گذرد