دانش در پیری

اول نوشت: هوا بد جوری سرد شده و باران یک ریز می بارد اصلا سر تسلیم شدن ندارد خوشم می اید از این یکدنگی و لج بازیش.


دانشجوی دارم خیلی مسن است پیمانکار است و نمی دانم سر پیری  چرا امده درس بخواند شاید او فقط این ضرب المثل را شنیده که ز گهواره تا گور دانش بجو و این یکی را نشیده که مردم می گویند علمی که در چهل سالگی بجویی در گور به کار اید.

حال فکر می کنید که من مخالف علم و تحصیل از این حرفها هستم نه به جان شریف شما من خادم هر دانشجوی علم طلب هستم من مگر زن همسایه ما هستم که از هر چیزی به نام درس بدش می امد و از ادم درسخوان چندشش می شد.

راستش موضوع این حرفها نیست از وقتی درس می دهم فانتزی علم به مقصد علم اموزی و ارزشمند بودن علم از سرم افتاده و خیلی واقع بین می بینم که هیچ ننه قمری برای خود علم نمی اید دانشگاه چه برسد این جماعت نسوان و رجال که به هر چیزی شبیه اند الا دانشجو.

واقعیت این که پیرها که طعم بی مدرکی را چشیده اند امده اند مدرک بگیرند مثلا راننده اداره پدرم اول مهر امده بود برای ثبت نام پنج سال دیگر باز نشست است و در این فرصت می خواهد مدرک لیسانس بگیرد تا حقوق بازنشستگی بهتری  گیرش بیایید.. اما جوانها حتی برای  آن مدرک هم که قاب بگیرند بزنند دیوار یا بگذارند توی کوزه و ابش را بخورند شاید قوت بگیرند نیز تره خورد نمی کنند.

حالا فهمیدید دردم چیست دردم اسم دانشجو است.


پی نوشت: راستی این دانشجو ادعا می کند چیزی نمی فهمد و سعی به اموختن دارد. من حتی همین دانشجو دلخوشم می کند چه برسد دانشجویی که واقعا طالب علم است ان موقع دیگر مست می شوم.


سئوال: راستش تصمیم دارم به دانشجوهام پروژه بدم در درس مبانی کامپیوتر چند تا پروژه  توی ذهنم هست فکر می کنم کمی سخته براشون  یه چند تای هم خیلی دیگه اسونه. تصمیم گرفتم یه کمکی از شما بگیرم اگه شما این درس رو پاس کردید می خوام بدونم چه پروژه ای ارائه کردید نمی خوام از استادهای شما سخت گیر تر باشم. پیشاپیش ممنون

/ 19 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
یک انسان

سلام ببخشید که کم پیدام با حرفاتون کاملا موافقم، راستش رو بخواهید خودم رو که مقایسه میکنم میبینم الان دیگه اگر دکترا هم قبول بشم خیلی بهتر نیست اوضاعم و البته اکثر دوستانم هم همین وضع رو دارند و فقط هیئت علمی بودن دلیل دکترا خواندنشونه و نه ماهیت و اصلیت علم!! اما اون حس دلخوشی که گفتید برای من هم هست و همون چندتا دانشجویی که کمی بیشتر درس میخوانند امیدوارم میکنند. در مورد سوالتون، متاسفانه ما پاسکال رو بدون پروژه پاس کردیم و پروژه سی هم یه ادیتور بود. یک ایده که الان به ذهنم رسید، اگر دستورات کار با فایلها رو خونده باشند یه پروژه که قابلیت شاخ و برگ دادن خوبی هم داره یک برنامه جستجو با قابلیت ایندکسه! راستی ایده های خودتون رو هم با ما به اشتراک بگذارید ببینیم چیه؟

یک انسان

با اجازه الان کامنت دوستمون رو که عاشق علمند و متاسفانه فینگلیش هم نوشتند خوندم ایشون گفتند: «fagaht khastam begam mese man kam nistan behtar bebinido maniye haghighiye elmo dark konid» من نفهمیدم وجود یک طالب علم و ادعایش بر اینکه کم نیستند اینچنین اشخاصی، چه ربطی به معنی حقیقی علم داره؟ در مورد اینکه اینچنین اشخاصی کم نیستند که من شخصا دوستان زیادی رو دارم که واقعا سراغ علم بخاطر علم رفتن، هرچند اکثرا یا رفتند از ایران یا بفکر رفتن هستند! البته خودمم تا مقطع فعلی شامل این افراد میدونم! اما بحث اینجاست که دانشگاه جاییه که باید اکثرا علم رو بخاطر علم بخوان نه که اکثرا علم رو بعنوان گرفتن مدرک بخوان و در این بین تک و توکی و در بعضی دانشگاههای خاص تک و توک بیشتری [چشمک] علم آموز واقعی باشند!

پریسا

والا پرشکوه جان الان که دیگه چه پروژه سخت باشه چه اسون برای دانشجو فرقی نداره! شب سفارش پروژه رو میدن و صبح خورشید طلوع نکرده تحویلش میگیرن !!! برنامه تاس سه بعدی رو بشون بده.مار و پله هم بد نیست.کلا اگه بچه های کامپوتر نیستن یه چیزی باشه که قبلا دیده باشن و براشون ملموس باشه بهتره

مهدی

سلام همشهری در مورد این مطلب دلم نیومد هیچی نگم در کشور ما ادارات دولتی کارکنان رو مجبور می کنند به خاطر 50 یا 100 تومن اضافه حقوق برن درس بخونند اگر ابو ریحان می دونست یک زمانی در ایران زه گهواره تا پول درس بخوان ترک تحصیل می کرد چه می شه کرد ثروت با پول به دست میاد ولی در ایران گاهی با پارتی گاهی با نمره استاد گاهی با یک کیلو پرتغال ....یه دست دارم اهل استانه اشرفیه است میگه من لیسانسم رو با بادوم گرفتم چه میشه کرد اینجا ایرانه درس هم به خاطر درس نمی خونند[شکست][شکست][شکست]

یک انسان

البته اون که گفتید درست ولی هرچقدر هم معنی حقیقی علم رو درک کنید وقتی به خرج زندگی میرسید علم و معنی حقیقیش یادتون میره! مسئله اینه تو ایران ما برای کسی که معنی حقیقی علم رو درک کرده تره هم خورد نمیکننده و چون زندگی اینچیزا حالیش نمیشه و در هرصورت خرجی لازم داره شما رو مجبور میکنه از معنی حقیقی علم چشم بپوشید!

ناهید

اخ اخ وقتی همچین دبیرهایی و استادهایی میبینم ، که دوست دارنند دانشجو و دانش آموز اون مطلب رو درک کنه ، خیلی خوشحال میشم . دبیرستان ، یه سوالی کامپیوتری داشتم دبیر گفت : اگه من بخوام بهت یاد بدم ، فرقی بین دبیر و دانش آموز نمیمونه . حالا اون موقع چی میخواستم ؟؟ دوست داشتم شبکه یاد بگیرم، به صورت عملی ، دو تا کامپیوتر رو شیر کنه ...

مهدی

سلام در جواب انسان باید بگم معنی حقیقی تحصیل چیزی نیست ما بخواهیم با مشکلات زندگی گره بزنییم چون میشه همه کارهای خودمون رو توجیه کنیم مثل: چون کاردارم باید از چراغ قرمز ردشم چون حقوقم کمه رشوه بگیرم چون حالشو ندارم اشغال رو بریزم بیرون ماشین و......... من این رو میگم اگر انگیزه از درس خوندن اضافه حقوق باشه به درد نمی خوره من خودم در دوران دانشگاه در 10سال پیش یک سری از کارمندان دولت رو مجبور کردن بیان دانشگاه تا رتبه شغلی بگیرن چه کولاکی می کردند در اخر ترم با استاد از انواع پاچه خواری گرفته تا تهدید و اشنا رو جلو انداختن و....تا نمره بگیرن وترم رو پاس کنند و توجیه شون این بود از ما گذشته که درس بخونیم اگه مجبور نبودییم نمی اومدیم و......شاید به خاطره همینه که از این جور ادما بدم میاد اخه چند وقت پیش دیدم یک از اون ادما شده مدیر کل اداره.....استان از خودم بدم اومد چرا باید درس به خاطر درس نباشه همولایتی مشکلات زندگی هم ما چشیدیم تیکه نندازین بچه های که توی محل پدری شما بزرک شدن باسختی درس خوندن بچه پولدار بودن می رفتن رشت گلسار؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

مهدی

سلام ببخشید تند صحبت کردم لپ کلام من این هست که تحصیل کرد هاباید باعث تغییر در سطح جامعه بشن به دلیل روز مرگی کم کم خودشون مثل افراد دیگر جامعه می شوند نه تنها رفتار شون تغییر پیدا نمی کنه چون فرهنگ عامه وسنتی حرف اول رو می زنه و هر کسی که بخواد مثل مردم نباشه انگشت نما میشه خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو کی باید ما باعث تغییر در جامعه بشیم باید از خودمون شروع کنیم از درس خوندنمون از حرف زدنمون و........ با ارزوی موفقیت برای شما

مهدی

سلام ببخشید تند صحبت کردم لپ کلام من این هست که تحصیل کرد هاباید باعث تغییر در سطح جامعه بشن به دلیل روز مرگی کم کم خودشون مثل افراد دیگر جامعه می شوند نه تنها رفتار شون تغییر پیدا نمی کنه چون فرهنگ عامه وسنتی حرف اول رو می زنه و هر کسی که بخواد مثل مردم نباشه انگشت نما میشه خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو کی باید ما باعث تغییر در جامعه بشیم باید از خودمون شروع کنیم از درس خوندنمون از حرف زدنمون و........ با ارزوی موفقیت برای شما

سامورایی

حالا من كه با اين سن بالا دارم درس ميخونم يعني دانشم در گور به دردم ميخوره [نیشخند][چشمک]