روز داروساز

دیروز روز داروساز بود. اصلا دارو چیه  که دارو ساز کی باشه و روزش چه روزیه؟ 
دارو به نظر میاد یه ماده ای گاه شیمیایی گاه گیاهی که می خورن یا می مالن یا تزریق می کنند مهم نیست چطور مصرف میشه مهم اینه که وقتی مصرف میشه دردتون بهتر میشه.دارو گاه درد رو درمان میکنه و گاه تسکینش میده. پس دارو چنین چیزیه. 
اما دارو ساز کیه داروساز کسی نیست که ساز دارو میزنه بلکه ساز از ریشه ساختنه. یعنی کسی که دارو می سازه به عبارت دیگه کسی که اون ماده ای رو می سازه که شما بعد از استفاده احساس خوبی داشته باشید و درد رو فراموش کنید اسمش دارو سازه. حالا بگذریم که یک عده از دارو سازها به شغل شریف دارو فروشی گرفتارند اما در اصل باید دارو بسازند. 
حالا روزش چه روزیه. روز داروساز که دیروز بود روز تولد محمد زکریا رازی کاشف الکله. حتما مستهاش دارن صد شکر می کنند که خدا حفظش کنه که این نادره دوران رو کشف کرده و میگن:
می خور که زندگانی اینست
خود حاصل از دور جوانی اینست
اما بجز مستهای عالم که قدردان این دانشمند گرانقدر هستند مثل اینکه در کار حضرات منظورم داروسازهاست  نوآوری بسیار داشته  و مثل اینکه در تهیه دارو کمک شایانی کرده برای همین این آقا یعنی حضرت زکریا رازی را به عنوان پدر داروسازی انتخاب کردند. خب این همه ذکر خیر و شر گفتم تا از دهان مبارک بنده یه کلام بیرون بیاد بگم مبارکه خلاص. خب می فرماییم:" این روز رو به همه داروسازان و داروفروشان و به خصوص به مستان و محمد زکریا تبریک میگیم!"
/ 6 نظر / 5 بازدید
گلچهره

علی الخصوص به داروفروشان ناصر خسرو مبارک باشه:D

Anonymous

چینی ها حداقل از 9 هزار سال پیش و ایرانی ها حداقل از 5500 سال پیش نوشابه های الکلی تولید می کرده اند<br />پس زکریای رازی الکل را کشف نکرد که مردای مست کوچه از آن بنوشند.بلکه از تقطیر شراب الکل طبی را کشف کرد<br />پس الکی مطلب ننویس.

پرشکوه

بعله درسته که می قبل از رازی ساخته می شده ولی تخلیص و جدا سازی الکل از شراب کار رازی بوده و یه جورایی می ناب تری به دست آورده پس خیلی بیراه نگفتم.

Anonymous

می با الکل تفاوت دارد بازه مطالب را به هم پیوند ندهید

پرشکوه

الکل:<br />در شیمی به هر ترکیب شیمیایی که یک گروهِ هیدرکسیل (‎-OH‏) متصل به کربن یک آلکیل داشته‌باشد، الکل گویند. فرمول کلی یک الکل سادهٔ عیر حلقه‌ای ‎CnH2n+1‏ است. در شیمی الکل‌ها در شمار گروه مهمی از ترکیب‌های شیمیایی هستند و در واکنش‌های گسترده‌ای شرکت می‌کنند و بسیاری از ترکیب‌های شیمیایی از آن‌ها به دست می‌آیند، به طوری در کتاب شیمی آلی موریسن و بوید آمده‌است که اگر به شیمی‌دانی بگویند او را با ده ترکیب شیمیایی دریک جزیره تنها خواهند گذاشت الکل یکی از آن‌ها خواهدبود.<br /><br />به طور کلی، زمانی که نام الکل به تنهایی به کار می‌رود، معمولاً منظور اتانول است که همان الکل گرفته‌شده از جو یا عرق یا همان مشروبات الکلی می‌باشد. اتانول مایعی بی‌رنگ و فرار وبا بویی بسیار تند است که از تخمیر شکرها به دست می‌آید. همچنین گاه به هر گونه نوشیدنی که الکل داشته‌باشد، الکل می‌گویند. هزاران سال است که معمولاً الکل به عنوان یکی از عامل‌های اعتیادآور به شمار می‌آید.<br /><br />شراب:<br />شراب نوشیدنی‌ای الکلی است که از تخمیر انگور به‌دست می‌آید.[۱] تعادل شیمیایی انگور به‌گونه‌ای است که م

بلندترین

ای بابا من نمی دونستم بلاد کفر تا این حد به ما مدیونه خدا وکیلی حالا مست و پاتیل نه ولی نوشابه زمزمشون که با غذا می خورند که الکلیک هست...نیست؟ بعد باز ببین چه بی چشم و رواند[عصبانی]