در این بازی فقط کری بخوانید.

2- اینجا لیکی دارد.

تعداد افراد شرکت کننده: حداقل دو نفر. تعداد بیشتر بهتر است. افراد به دو گروه تقسیم می شوند باید تعداد بازیکنان زوج باشد.

وسایل لازم:

پشتی            برای بازی دو نفره سه عدد (برای بازی چهار نفره 5 عدد)

گلوله کاموا       هر تعداد که موجود است

کنج دیوار          یک عدد

پشتی ها بهتر است ابری باشند زیرا پشتیهای ابری سبکند. اصل این بازی بنابر کری خوانی است و بر سر خشم آوردن طرف رو بروست. لذتش  هم بر همان کری خواندن است. ابتدا افراد به دو گروه تقسیم می شودند به روش رندوماتیکی به یک گروه پشتی و به دیگری گلوله ها می رسد.

انهایی که پشتی به آنها رسیده است باید مانند این خانوم در این عکس بروند کنج دیوار بنشین. 

برای محافظت خود باید از پشتی استفاده کنند. همه ما می دانیم یک مکعب چه مستطیل چه مربع به صورت زیر دارای 6 وجه است.

فردی که در کنج دیوار نشسته سه وجه را به کمک دو دیوار و زمین دارد می ماند سه وجه دیگری که به وسیله پشتی ها می سازد اما برای ثابت نگه داشتن سه پشتی او دو دست دارد پس همیشه در دیوار حفاظتیش سوراخهای (لیکی) به وجود می آید. در زیر شکل فرضی قرار گرفتن یک نفر پشت پشتیها را می بیند.

گروه بعدی که گلوله های کاموا دارند از یک فاصله حداقل دو متری باید با گلوله به این سنگر حمله کنند. ورود هر گلوله کاموایی به سنگر موجب می شود که یکی از افراد از سنگر خارج شود این بازی تا خروج همه بازیکنان از سنگر ادامه دارد هرگاه بازیکنی در سنگر باقی نماند جای افراد عوض می شود.

 

 

 

در طول بازی باید افراد برای هم کری بخوانن و باختن یکی از افراد خود را به شانس یا سوراخ(لیکی ) در سنگر حفاظتیشان نسبت بدهند گروه روبرو هم باید از نشانگیری خود تعریف کند و با هم  کل کل کنند. 

نامگذاری بازی: نام این بازی از قسمتی از کری که در خانه ما مرسوم بود برداشته شده همیشه با نشان دادن سوراخهای دیوار حفاظتی می گفتیم ایجا لیکی داره و منظور نظرمان این بود که کمی صبر کن ما اینجا را درست کنیم مثل سوک سوک در بازی "بالا بلندی" می ماند.

پی نوشت: دنبال عکس پشتی گشتم پیدا نشد مثل اینکه پشتی اینقدر منسوخ شده که مثل دایناسورها ازش عکسی موجود نیستنیشخند

/ 11 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
جودی

سلااااااااام.. کامواها رو با میل بافتنیاش پرت نکنیییییی... [زبان] چه بازیه استراتژیکییی

سامورايي

من اون موقع ها که بچه بودم یه بازی جنگی اختراع کرده بودم که اینچوری بود پاسور های ورق بازی رو به دو قسمت میکردیم و دو طرف یه اتاق بزرگ تعدادی خونه باش میساختیم بعد با یه تکه کش که به یه چوب یا مداد بلند میبستم یه چیزی شبیه کمان میساختم بعد یه تعداد مداد رنگی رو هم نصف میکردیم دو نفر دو طرف گوشه اتاق مینشتند و خونه های شهر های همیدیگر رو مورد هدف قرار میدادند هر کس زود تر تمام خونه هاشو از دست میداد اون بازنده جنگ بود این مداد رنگی ها مثلا موشک بود این بازی ها مال زمان ما بیچاره هاست که کامپیوتر نداشتیم که بازی کامپیوتری کنیم اما هنوز هم فکر میکنم هیجان و لذت و واقعی بودنش از بازی های کامپیبوتری بیشتره

سامورايي

یه بازی دیگه هم تو همین سبک بود منتها توی باغچه بزگ خونه اونم وقتی مامان خونه نبود با گل تعداد ماشین و تانک جنگی و گلوله میساختیم بعد که خشک میشدندتقسیم بر دو میکردیم و دو طرف باغچه خونمون که خیلی بزرگ بود میگذاشتیم بعد میرفتیم و از گوشه باغچه تانک و ماشین های همدیگرو با تیرو کمان مورد هدف قرار میدادیم این بازی بعد از تماشای فیلم های جنگی المانی معمولا خیلی انجام میشد بین من و پسر عموم و یا پسر همسایمون البته بعضی وقتها یه کتک مفصلی هم داشت چون تمام حیاط از گلوله باران جنگی وضعیت یه شهر جنگ زده رو میگرفت و پر میشد از گلوله هایی که به خطا رفته و توی محوطه کاشی حیاط منهدم شده بودند

سامورايي

البته ما کلا خشونت تو بازیهامون زیاد بود مثلا یه بار رفته بودیم دهات یکی از اقواممون با بچه های های روستا دودسته شدیم و با سیخ افتادیم به جون همدیگه مثلا سیخ ها شمشیر و ما سرباز بودیم هر کسی سیخ بهش برخورد میکرد مرده بود این بازیهای معذرت میخواهم ( خرکی ) زیاد داشتیم بعضی وقتها هم تاوان های بدی داشت البته یادم نمیاد هیچ اتفاق خیلی بدی که توی ذهن بمونه افتاده باشه مثلا کسی برای همیشه ناقص شده باشه ولی اون دوتا بازی که گفتم من همیشه حواسم بود مخصوصا از کور شدن چشم خیلی میترسیدم و به بچه ها میگفتم که یه شرط بازی اینه که هر دو پرتاب کننده یه گوشه روبروی هم باشند و شهرها و یا تانکها هم روبروی هم بودند و هیچ گلوله ای به افراد بازی برخورد نمیکرد البته تو بازی اول که اصلا اون مداد رنگی ها هیچ قدرت چندانی نداشت فقط در حد تخریب اون خونه های کارتی بود

یک انسان

جالب بود بازیش، فقط یه نفره تعادل پشتی‌ها رو نگه داشتن خیلی سخت میشه مگر اینکه 9 و 10 ساله به بالا بازی کنند.

پریسا

الان که فکر میکنم میبینم تو این بازیها واقعا خدا ما بچه ها رو نگهمون داشته و حفظ کرده و نزاشته صدمه ی جدی ای بیبنیم و ناقص و ناکار بشیم.... ما که به بیل گوشه ی حیاط هم رحم نمیکردیم و ازش نمیگذشتیم! دل شیر داشتیم و کله ی با عرض معذرت، خر! نمیدونم چه حکمتی بود که حتی تو بازیهای لطیف دخترونه و خاله بازی هم بنده نقش پدر رو ایفا میکردم و از اونجایی که یه پدر همیشه به فکر بچه هاشه خوراکیهامو از چنگم درمیاوردن....

سوگند

اون وقت با این بازی شما پشتی سالم تو خونتون می موند؟

سوگند

آخی کلی استعداد با این عمل بابا به هرز رفت...

فتح باب

یعنی ما باید با آن کس که کنج دیوار نشسته الان کری خوانی کنیم؟ خب من حاضرم!