هزار خورشید تابان

قصه هزار خورشید تابان از دردهای اجتماعی جامعه افغانستان می گوید که جنگ پر رنگش کرده نه اینکه وجود نداشت داشت ولی جنگ حقیقت زشت آن بروز رسانی کرد. قصه حول محور دو زن می گذرد مریم و لیلا از کودکی مریم شروع می شود و ادامه میابد و از بدبختیهای زن بودن در این جامعه می گویید. این دو زن به دلایل نامساعد بودن وضع جامعه هوو هم هستند اما بعد از مدتی به خاطر درد مشترکشان با یکدیگر صمیمی می شوند زندگی انها در کابل در شهری رقم می خورد که در آتش جنگ می سوزد و زندگی شخصیشان نیز طمعه این اتش است. سرانجام قصه مریم با فداکاری جان لیلا را از مرگ نجات می دهد و همسر مشترکشان را می کشد و خودش اعدام می شود و لیلا را تشویق به فرار از کابل می کند.


قصه کش دار و جالبی دارد می خواستم از جزیات بیشتر بگویم که نگفتم اصلا انتهای انتهای قصه را هم کامل نگفتم گذاشتم شما بخوانید و در تعلیق قصه بمانید. چند جمله جالب از داستان که ادمهای معمولی می گویند:

"ننه گفت: "این را بدان، همیشه آویزه ی گوشت باشد، دخترم: انگشت اتهام مردها، درست مثل عقربه ی قطب نما که در همه حال رو به شمال می ایستد، همیشه رو به زن ها نشانه میرود. همیشه این یادت باشد مریم."


"راننده خاکستر سیگارش را از پنجره بیرون تکاند و گفت "دوستان نوجوان من، سرگذشت کشور ما همین است، تاخت و تاز پشت تاخت و تاز. مقدونی، ساسانیان، اعراب، مغولها. حالا هم شوروی. ولی ما مثل دیوارهای آن بالا هستیم. درب و داغون، بدون نمای زیبا،  ولی هنوز پابرجا. درست نمی گویم برادر؟"

باباگفت"واقعیت همین است.""

/ 9 نظر / 15 بازدید
فاطیما

حالا هی دل مارو آب بندازین وسط درس و گرفتاریو امتحان... اون از آقای فیتزکارالدو چپ و راست فیلم معرفی میکنن و ما با این کامپیوتری زغالی لب و لوچه مون آویزون میمونه اینم از شما...[ناراحت] [گریه]

فاطیما

البته تا 1ماه دیگه حتما میخونم این کتابو...معلومه که فمنیسمیه[چشمک]خوراک خودمونه[لبخند]

قندک

آفرین به این همه حوصله! من کتاب بادبادک بازش را خوندم خیلی خوب و مسلطه در نوشتن. فیلمش راهم در ماهواره دیدم .اصلا تعریف خودش مثل فیلم می مونه.اما این کتابش را که در باره زن های افغانی است را نخوندم هنوز.حالا نمیشه شما یکم در موردش برامون تعریف کنی ما مجبور نشیم شب زنده داری کنیم استاد؟

قندک

با دوست عزیزمون فاطیما خانم هم موافقم

سوگند

بعد از آن همه توصیه های ایمنی جور واجور خدا را شکر که نوشتی خوبی الان.

جودی

تابستون حتما میخونمش

بلندترین

بادبادک باز که عالی بود ممنون از معرفی این یکی حتما می خونمش[ماچ]

فيتزكارالدو

وسوسه كرديد به خريدن و خواندن كتاب. ديالوگ ننه عالي بود . اينجور فضاها در ادبيات بهتر در مياد سينما نمي تونه به اين خوبي درش بياره