عید در پرشکوه

کم کم دارد عید می آید منِ، خاطره باز هم به یاد عید های کودکیم می افتم. دوران کودکی ما قبل از عید امتحان ثلث دوم می دادیم. بعد از امتحانات رخت نو را می پوشیدم و راهی پرشکوه می شدیم. در کودکی آرزوی ما تحویل سال نو در خانه خودمان بود ولی پدر عرق خاصی به پرشکوه داشت و همیشه عیدها ما را می برد پرشکوه.

در پرشکوه سفره هفت سین پهن نمی کردند بلکه سفره ای پر از خوراکی پهن می شد آن هم از اول عید تا تقریبا آخر عید. بر سفره شیرینی و میوه و آجیل و شکلات و گز و شیرینی کنجدی و نان برنجی می گذاشتند مامان تعریف می کند ماهی شکمپر هم از مخلفات سفره بود که به مرور زمان حذف شد.

در پرشکوه روز اول عید مراسم طلاتوس برگزار میشده. یادم است یکبار در پستی در باره رسم طلاتوس گفته بودم. برای یاد آوری می گویم که بچه ها روز اول عید قبل از اینکه بزرگترها به عید دیدنی بروند همه پرشکوه را طی می کنند و در هر خانه را می کوبیدند و می گفتند طلاتوس. صاحبخانه هم به آنها تخم مرغ پخته رنگ شده یا پول می داد. اخرین بارها که اول عید پرشکوه بودم متوجه کمرنگ و بیرنگ شدن این رسم قشنگ شدم.

رسم دیگر در پرشکوه که در زمان کودکیم پر رنگ بود عید دیدنی بود. مادرم خاله زیاد دارد و خاله هایش بچه زیاد دارند و مادرم یکی از آن دختر خاله های کوچک است پس باید به عید دیدنی همه خاله ها و دختر خاله های بزرگش می رفت به جز خاله ها فامیلهای دیگری هم بودند که باید به دیدنشان می رفت. واقعیت امر یادم است که چند روز اول عید که پرشکوه بودیم مادرم یک ربع یک ربع خانه هر کس می رفتم باز زمان کم می اورد و روز اخر می شمرد می گفت خانه چند نفر نرفته است.

یادم است در عید دیدنی به جز خویشان به دیدن کسانی که در سال گذشته کسی را از دست داده اند می رفتند و به این کار "سر سلامت بار" می گفتند و کسی که عزا دار بود هم عید نداشت بلکه "پیش عید" داشت.

خب این چیزهای بود که از رسوم عید پرشکوه من به یاد دارم متاسفانه فکر کنم این رسمها کمرنگ شده و دیگه اون حالت قبلی رو نداره. چرا این حرف رو میزنم. برای اینکه تو ختم پدر بزرگ فهمیدم چقدر رسمها عوض شده. مثلا قبلا برای سوم اگه اشتباه نکنم ناهار می دادند و برای هفتم شام. در مراسم سوم هم هر خانواده ای از فامیل و اشنا و همسایه یه سینی غذا تهیه می کرد می فرستاد برای مراسم برای همین صاحب عزا مجبور نبود غذای زیادی تهیه کنه. اما الان تو سوم فقط سینی خرما و حلوا می گردونن. تو هفتم هم به جز خرما و حلوا میوه  توزیع می کنند. از یه نظر نگاه می کنم چقدر خوب شده که حجم فشار کاری به خانواده عزادار کم شده و از تجمل و ریا اون مراسمها کم شده از طرف دیگه می بینم رسمها برچیده شده.

/ 11 نظر / 26 بازدید
نمایش نظرات قبلی
احمدخانی

یادم رفت خدا پدر وپدربزکتان را رحمت کند در ضمن فیلم هم گرفتم اگه بتونم یه جایی باید یه تکه شو بزارم ؛اگه بتونم

با تو مهتاب

اول از هم این نکته به نظرم رسید که پرشکوهی ها چقدر روی اصالتشان پا برجا هستن و این نشون می ده ادمهای اصیل و فرهیخته ای در این قسمت کشور مون زندگی می کنن.. اینکه شما خاطرات خوبی از این شهر یا روستا دارین باعث شده هنوزم که هنوز از اونجا یاد کنید ... رسمهای جالبی بود ولی من زیاد از از بین رفتن رسمها ناراحت نمی شم چون حتما روی اعصاب مردم بوده یا بهشون سختی وارد کرده که رسم رو از بین بردن دیگه ... مثلا چه کاریه خانواده عزادار هی بپزن و بکشن و مهمونی بدن ... حالا برای عروسی یه چیزی ولی برای عزا بهتره این هزینه ها صرف خیریه بشه .. شادباشی دوستم . وبلاگ اقای احمد خانی رو هم خوندم و برام جالب بود همشهری ها اینجاهم همدیگه روپیدا کردن

Ye Dokhtar

رسوم جالبی بوده.. ولی نه فقط تو پرشکوه کلا رسوم داره کمرنگ میشه.. [گل]

سوگند

سلام. اول از همه از پای مامان بنویس که امیدورام بهتر شده باشن و دردشون قطع شده باشه. بعد هم این خاطره هات چقدر به خاطره های من نزدیکه چقدر منو بردی شهسوار . امروز از صبح هم یه آهنگ گیلکی رو صدبار گوش کردم و دلتنگم زیاد . هروقت هم که دلتنگ باشی هرجا پاتو بزاری دلتنگتر میشی . ما هم تا امتحانا تموم میشد و بابا مامان هم ورقه ها رو صحیح و نمره ها رو رد میکردن می دویدیم شهسوار. ماشینمون به جان خودم خر کوری بود که خودش راهش را که بلد بود هیچ تاریخ و ساعت حرکت را میدانست و خود به خود میرفت. از این تیک زدن ها البته هم مادرم داشت و هم پدرم حالا ببین ما چی میکشیدیم که هردو طرف فامیل زیاد دارن. ما به پیش عید شما نو عید میگیم اما طلا توس نداشتیم که انگار رسم بامزه ای بوده. اما کمرنگ شدن رسوم بخشیش خوبه بخشیش هم بده ولی به نظرم وظیفه خودمونه که خوباش رو تکرار کنیم تا یادمون نره.بعد همه پرحرفی ها عیدت پیشاپیش مبارک . سر سال تحویل تو پروازم و بعدش هم خستگی این همه ساعت جابجایی . از حالا سال پراز موفقیت و شادی و سلامتی برات میخوام.

سوگند

امیدوارم که به زودی دکتر برگرده و حال مامان هم بهتر و بهتر شه. راستی اینکه نوشتی رسمه که مردا جدا برن زنا جدا برام جالب و عجیبه. آخه شمال ایران کلن تعصب کمتری به زن و مرد جدا شدنشون تو مراسم و ... داشتن . برای همین اینکه دیدم تو شمال هم یه جایی مردا جدا میرن زنا جدا برام عجیب اومد . میگم خوبه شما تا تعطبلات کارمندی یعنی 5 عید میرفتین ما تا تعطیلات آموزش و پرورش یعنی 13 روز میرفتیم چون مامان و بابای من هردو معلم بودن. آره خدا رو هزار مرتبه شکر پروژه اینجا تموم شد و داریم برمیگردیم. دعا کن این چند روز باقیمانده هم به خیر تموم شه که من حسابی از اینجا خسته ام و دلم برای خواهرم و خونه زندگیم یه ریزه شده. برای تبریکت هم سپاسگزارم

الی

سال به سال دریغ از پارسال !

ali

این دید و بازدیدهای به واقع غیرضرور و اعصاب خوردکن در زندگی ما هم جریان داشت و خوشبختانه کمرنگتر شده و تنها به بزرگان فامیل ختم میشه.

یک انسان

عجب رسمایی جالبه، طلاتوس کار جالبی بوده. عید دیدنی هم خیلی کم رنگ شده، یعنی برا ما که سالهاست عید زیاد عیدی نیست، البته بزرگترهایی هم زیاد نموندن، فقط یه دایی... ما برای مراسم سوم شام داریم و هفتم نهار و البته همش هم بردوش صاحب عزاست. و هفتم رو گاهی نهار نمیدن ولی سوم معموله که شام بدن.

مهدی

سلام پرشکوه رسم طلاتوس وکوچه گردی کودکانه پلاستیک بدست بلند طلا توس گفتن هر کس به میزان توانش چیزی به بچه ها می داد تا چند سال پیش من خودم اول عید می رفتم تا اول وقت این رو ببینم ولی دو سال گذشته مسافرت بودم نتونستم امسال هم نمی تونم چون 29 میرم مسافرت ولی تعداد اش کم شده بچه ها هم پاستوریزه

یه دوست

سلام من مطالب وبلاگ شما را دنبال میکنم و اهل پرشکوه هستم ولی متاسفانه شما رانشناختم اگر مایل نیستید خودتان را معرفی کنید امکان دارد اسم مرحوم پدربزرگ خود را بنوسید؟