جواب من به سئوالاتم

الان نوبت خود منه که به سئوالاتم جواب بدم:

1) به جز کارتونش کتاب بینوایان رودو بار تا انتها خوندم این کتاب شاید یکی از اولین رمانهای است که مطالعه کردم کتاب بینوایانی که داشتیم در قطع جیبی بود و در زمان کودکی چون سایزش کوچیک بود به نظرم کتابی برای بچه ها بود به خصوص کارتونش رو هم پخش می کردند برای همین شاید از اولین کتابهای بود که خوندم.

2) به نظرم هر کدوم از شخصیتها به خاطر سیستم کارشون رو درست انجام می دادند اما جالبه که نویسنده کاری کرده بود که همه افراد همذات پنداری با ژان والژان داشته باشند و از ژاور بدشون بیاد ولی یادمون نره ژاورآدم بد داستان نیست چون اون مرد قانون داره به قانون عمل می کنه همون چیزی که در ایران بهش عمل نمیشه. اون چیزی که بده قانونی بود که بد بود قانونی که ژان والژانها رو گرسنه نگهداشته بود تا مجبور بشن نون بدزدند. ببینید اگه قانون خوب باشه لازم داره که یه ژاوری اجراش کنه اما اگر بد باشه نباید بگید ژاورها بدند اگه این حرف رو بزنید دارید انگشت رو می بینید و ماهی که بهش اشاره میشه رو نمی بینید. اگه قرار جامعه اصلاح بشه نباید ژاورها رو تو رودخونه ریخت بلکه باید قانونها رو اصلاح کرد و ژاورها رو به کار گماشت.

3- به نظرم گاهی ژان والژان هستم گاهی ژاور. به نظرم در شخصیتم قسمت ژاورشخصیتم کمی پر رنگتر از ژان والژان منه. یعنی همیشه دوست دارم اشتباه نکنم و اگه کردم تاوانش رو بدم  و تنبیه بشم فکر می کنم باید اینطور باشه اما در کنار این اعتقاد دارم گاهی سیستم ادم رو مجبور به اشتباه می کنه و دست خود ادم نیست.

4- راستش متاسفانه ژاور در جامعه ما کم شده یا کمرنگ شده. یه حقیقت تلخ اینه که وقتی بریم پای صحبت افراد بشینیم می بینیم که آدمها خودشون ژان والژان می بینند و اگه بهشون کمی سخت می گیری میگند یه پدر روحانی مثل قصه بینوایان وجود نداره که به ما کمک کنه و راه راست رو به ما نشون بده حتی بریم پای صحبت دزد 3000 میلیاردی هم بشینیم میگه من مظلوم واقع شدم من دزد اصلی نبودم دانه درشتها رو رها کردند اومدند من رو گرفتند.

راستی یادمون نره ما خیلی اوقات ژاورها رو تحسین کردیم مثلا وقتی توی ژاپن می شنویم به خاطر کم کاری در یه سیستم یه مشکلی پیش اومده و یه مسئولی به این خاطر خودکشی کرده خیلی تحسینش می کنیم و غبطه می خوریم به کشورشون و حسرت داشتن چنین مسئولهای وظیفه شناسی رو می خوریم. واقعیت اینه که اونها اعتقاد دارند باید درست عمل کنند چه سیستم علط باشه چه درست برعکس ما که فکر می کنیم اگه سیستم غلطه ما هم کم کاری کنیم مشکل از ما نیست از سیستمه.

راستی برای اینکه ژاورها بدمن قصه نباشند باید قوانین درست بشه یعنی ماریوسها باید قوانین رو عوض کنند.

پی نوشت: به خاطر یه سری مشکلاتی که در پرشین بلاگ وجود داره اگه بخش نظرات باز نمیشه یا من جواب کامنتها رو دیر میدم به بزرگواری خودتون ببخشید.

راستی اگه اشتباه های تایپی هم داره ممکنه نتونم بعد انتشار اصلاح کنم باز هم بزرگواری کنید و نا دیده بگیرید.

/ 10 نظر / 11 بازدید
زهرا

ممنون از دعاتون[گل]

معلم روستا

سلام کاملاً موافقم.ببخشید .این روزها وضع اینترنت خوب نیست و مشکل می توان کامنت گذاشت. در پناه حق

داود

استاد جان! زمین رو به آسمون دوختی که بگی ژابر بودن خوبه! خیلی خوب ژاور بودن خیلی خوبه! اما من یه حرفی دارم، به نظر من علت اینکه ژاور خودش رو غرق کرد این بود که به این نتیجه رسید از اول هم در مورد ژان وال ژان تندروی کرده! حرفم اینه ژاور یا ژان وال ژان یا هر کسی نباید فقط از دید خودش در مورد مردم قضاوت کنه و به اونها اتکت جرم بچسبونه! موضع نصیحت موضع خوبیه اما موضع قضاوت و صدور رأی کار همه نیست! ضمناً من فکر کنم چند فصل آخر رو باید یک بار دیگه بخونی، از اونجایی که ژان وال ژان با اون ظاهر وحشتناکش تبدیل میشه به یک مصلح اجتماعی! کاری رو که ژاور به هیچ عنوان تواناییش رو نداره! اصلاً تو کرکترش نیست [لبخند]

ن.د.ا

ژاوری که در ذهن من مونده یه روانی بود. من هم دارم از دست پرشین عصبی می شم. چندین بارهم به مدیریت سایت ایمیل زدم. کم کم دارم از کوره در می رم

باتومهتاب

من یه چیزایی اینجا نوشته بودم !!!!!ننوشته بودم؟؟؟

با تو مهتاب

البته شایدم هم واسه پست قبلی نوشته بودم یادم نیست . ولی منم با نظر تو موافقم . نمی شه گفت ژاور اشتباه می کرده ولی ژاور هم باید کلاه خودش رو قاضی می کرد و یه کم ازخودش انسانیت نشون می داد .ولی درکل درسته تحلیلت موشکافانه و دقیق بود ..

افسانه

نظر من ثبت نشده که[ناراحت]

زهرا

فک کنم مرض همه گیر شده نه تنها پرشین بلاگ بلوگفا جان هم جدیدنا قاطی پاطی کرده حسابی!!!!!!!![چشمک] منتظرم با اپ جدیدتون تعطیلات میان ترم خوش بگذره[قلب][گل]

داود

استاد جان ژاور و غیر ژاور نداره! قانون و این چیزها مال مسائل جامد هستش! جاند یعنی عقلانی و قابل تصور و کنترل! اونجاهایی که بحث مسائل روحی و قلبی مطرح می شه هیچ قانون نوشته ای وجود نداره! اگر هم باشه کاربردی نیست! ضمناً کسی میتونه حال یک گرسنه رو درک میکنه که روزی گرسنگی کشیده باشه! ضمناً قانوناً گرسنگی نمیتونه دلیل دزدی باشه اما ژاور هم آخر عمرش کنار رودخانه شاید به این نتیجه رسید که بله قانون باگ داره!!! این یعنی اینکه یک جوری به ژان حق داد که از گرسنگی نمیره! حالا یه حرفی، کاش گرسنگی فقط مال شکم باشه! به طور مثال، وقتی ذهنی از شمال کشور می تونه به یاد فردی تو جنوب کشور باشه یعنی یه جور نیاز و گرسنگی! این یعنی اینکه هر ذهنی ممکنه جایی بره بازیگوشی کنه، قانونی یا غیر قانونی! خوب دیگه، این بحث دیگه طولانی شده و من از توجه شما به اون کامت اول کمال تشکر رو دارم! اما یه چیزی رو لازمه بگم! به عنوان یک مهندس نسبتاً موفق و یک پژوهشگر شاید گمنام توی این مملکت! روحیه بحث و تبادل نظر شما رو تحسین میکنم، خوش به حال دانشجوهاتون! آفرین! آفرین![گل]

شادی

من گفتم کارتون فقط شرک. پرشین بلاگ کامنتمو حذف کرد. بازم میگم. از هیششششششکیم نمیترسم. کارتون فقط شرک.