سئوالات فلسفی مریم

با مریم هشت سالی یک مدرسه رفتم. پنج سال ابتدایی بجز در کلاس چهارم همکلاس نبودیم. اما سه سال راهنمایی همیشه در یک کلاس بودیم او همیشه شاگرد اول کلاس بود و من دوم. مریم شخصیت لیدری داشت هنرمند و درسخوان و منظم هم بود. من شخصیتش را دوست داشتم سه سال شاید دوستان صمیمی نبودیم ولی در یک حلقه دوستی بودیم. هر سال که می گذشت دوست تر می شدیم تا دبیرستان راهمان جدا شد او رفت مدرسه نزدیک خانه من و من رفتم مدرسه ای دیگر. اما این ریسمان دوستی انقدر قوی شده بود که گاه سر راه به دوستان قدیمی خود سری بزنم. 

سال سوم دبیرستان امتحانات ما کشوری برگزار میشد و حوزه امتحانی ما در یک مدرسه بود. مدرسه ای جلوی قبرستان رشت. ما که هم محله ای محسوب میشدیم با هم میرفتیم و بر می گشتیم. من و مریم و چند تا دیگر از دوستان قرار گذاشتیم اخرین امتحان برویم قبرستان. آخرین امتحان را که دادیم رفتیم برای رفتگان فاتحه بخوانیم. از میان ردیف قبرها رد می شدیم فاتحه خواندیم دختر پسر جوانی بازو به هم گره کرده امده بودند تا رفتگانشان را بهم نشان بدهند آن روز قبرستان بی مشتری بود برای تماشا فقط ما آمده بودیم و آن دو. 

در ایستگاه اتوبوس جلوی قبرستان نشسته ام به انتظار اتوبوس که مریم سئوال سختی پرسید سال فلسفی که جواب آن اساس زندگی من شد. مریم از من پرسید:" نظرت درباره خدا چیه؟ به نظرت خدا وجود داره؟ اگه وجود داره چرا؟" 

لحظه ای مکث کردم می خواستم جواب بدهم که اتوبوس آمد و ما لای جمعیت گیر کردیم و گم شدیم در ازدحام. اما سئوالش در ذهنم گم نشد. هرگز به مریم جواب سئوالش را ندادم هرگز به او نگفتم وجود خدا برایم اصل است. شاید آن سئوال مریم موجب شد من خدایم را بیابم.

بعد از سالها بی خبری از مریم چند وقت پیش مریم را یافتم آن هم در فیسبوک. درباره یافتنش قبلا نوشته ام. مریم چند وقت پیش پست زیر را درباره دخترش دلارام در فیسبوکش گذاشته بود.

"دلارام امروز می گفت :میخوام درباره ارزوهام باهات حرف بزنم میشه من دعا کنم وقتی بزرگ شدم پیر شدم بعد مردم همه چی دوباره از اول شروع بشه ؟من دوباره نوزاذ بشم بیام تو این دنیا ؟اگه به تناسخ اعتقاد داشتم کارم راحت بود تو جواب دادن اگه بهشت و جهنم رو باور داشتم هم یه خالیی میبستم چی واقعا باید بهش بگم وقتی خودمم هم نمی دونم اخرش چی میشه ؟راستی اخرش چی میشه ؟؟؟"

کلی این پست برایم حرف داشت بخصوص کامنتهای بعدی که با هم رد و بدل کردیم. من را دوباره نشاند روی همان صندلی ایستگاه اتوبوس جلوی قبرستان بعد از اخرین امتحان دبیرستان.


پی نوشت1: قبرستان رشت تازه آباد است. به نظرم اسم با مسمایی است به نظرم بعد از مرگ آدم وارد آبادی تازه ای می شود و این اسم چقدر به قبرستان می آید.

پی نوشت2: این پستی هست که درباره یافتن مریم نوشته بودم.

 

/ 14 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
جودی

عجبببب...بچهه چقد فکرش مشغول میشه که هیشکی نبوده یه جواب همینطوریم بهش بده!!!!! ولی من معمولا یه جوابایی میدم..با تمثیل..

بلندترین

تنها چیزی که درباره خدا می تونم بگم اینه که تنها چیزیه که حتی اگه بهش اعتقاد نداشته باشی باز هم وجود داره هیچ چیز دیگه ای اینطوری نیست همه چیز به نسبت آدمش و خیلی چیزای دیگه نسبیه مثل خوبی بدی زشتی زیبایی پیروزی شکست ... اما اون یک چیزیه که هست حتی اگه قبولش نداشته باشی حتی اگه نشناسیش حتی اگه نخواهیش

آسیه

تو کتاب "بار دیگر ... " نادر ابراهیمی تازه آباد رو شنیده بودم ... از مامان پرسیدم تازه آباد اسم قدیم رشته ... گفت نمی دونم ... اما فکر کردم باید همونجا باشه ... چون گفته بود قراره تازه آباد مرکز استان بشه ... ..... قشنگ بود نگاهت به اسم آرامگاه ابدی آدما عزیزم

پریسا

حتی اونهایی که میگن خدا نیست و بهش اعتقاد ندارن هم خدا رو قبول دارن! یادمه کودکستان که میرفتم از خدا میترسیدم حالا چرا میترسیدم؟! اونم واسه اینکه مدام مربی مهدمون میگفت دروغگو دشمن خداست.اگه کسی کار بدی کنه خدا میبردش تو جهنم و میسوزوندش و خدا بچه های بد رو دوست نداره اگه شیطونی کنین خدا قهرش میاد اگه بازیگوشی کنین خدا تو قیامت میندازدتون تو آتیش و و و .... خلاصه هر تصویری که از خدا نشونم دادن فقط رعب بود و ترس وحشت و آتش یادمه تو همون عالم بچگی خدا رو دوسش نداشتم و ازش میترسیدم..... حتی وقتی بزرگتر هم شدم و راهنمایی میرفتم بازم از خدا وحشت داشتم.....که باز هم تو اون سالهای بلوغ و جوونه زدن نوجوونی معلمهای دینی و قران باز هم از عذاب و قصاص و خشم خدا گفتن.... جوری که همش فکر میکردم خدا اون بالا نشسته و فقط منتظره که ما کار بدی کنیم و ازمون اتو بگیره و پوستمونو بکنه و ما رو تنبیه کنه......

پریسا

چقدر تلخ بود این تصویر و ذهنیتی که از همون اوج پاکی و خلوصمون تو ذهنمون کردن.......... خیلی سال طول کشید تا فهمیدم اون خدایی که اینطور فقط از خشم و غضب و قهرش میگن چقدر مهربون و دوست داشتنیه...... دلم میسوزه به حال سالهایی که میتونستم تو همون پاکی و صفای بچگی با خدا عشق بازی کنم اما ازش میترسیدم و فرار میکردم..... و اما الان الان میدونم اونی که اون بالاست مظهر رحمت و عشق و محبت و دوست داشتن و لطفه هممونو دوست داره و از اون بالا داره به هممون لبخند میزنه.... شاید گاهی بچه های بدی بشیم و بازیگوشی کنیم اما اون همین بچه های بد رو هم دوست داره و هواشونو داره.... فقط باید باهاش رو راست باشییم و باهاش دست بدیم تا بینیم چطور برامون دنیا رو بهشت میکنه......

Ye Dokhtar

کاش اون روز فرصت شده بود و با مریم حرف زده بودید... واقعا تازه آباد اسم جالب و با مسماییه..

نادی

مریم را خووندم. این همه تغییر در 10 سال. ادم دلش می گیره. کی میدونه چه سرتوشتی در انتظارش هست؟

ارزو

مرغ باغ ملکوتم نیم از عالم خاک دو سه روزی قفسی ساخته اندر بدنم ای نسیم سحری بوی وصالش بمن ار تا من از شوق قفس را همه در هم شکنم[گل]

ارزو

یه شعر به جا تر هم سراغ دارم بببگگگگگگگگمممممممممم؟؟؟؟

ارزو

ندانم چه ای هر چه هستی توئی.فردوسی[قلب]