سئوال درباره معماری

 

تبریک نوشت:

عید غدیر مبارک.


تشکر نوشت: الهام دوست بسیار با معرفتی است. امروز کادو تولدم به دستم رسید که چند روز پیش الهام پست کرده بود. واقعا از الهام ممنونم که همیشه به یاد منه.


سئوال نوشت: الهام دیشب یه سئوال از من پرسید گفت  قدیمها برای ساخت یه ساختمان نقشه روی کاغذ نمی کشیدند بلکه روی زمین می کشیدند حالا خودش روی ساختمونی داره کار می کنه که 16 ضلعی و باید بگه چطور این نقشه رو پیاده کردند. در واقع باید بگه چطور اونها یه 16 ضلعی ساخته اند با اینکه ضلعهاش برابر نیست ولی زاویه هایش برابره. بهتر بگم چه امکاناتی داشتند:

1- راحت می تونستن دایره بکشند به این روش که یه میخ میزدند روی زمین و طنابی بهش وصل می کردند انتهای طناب یه گچ یا یه زغال وصل می کردند و طناب رو می چرخاندند و دایره رسم می کردند.

2- می تونسند عمود رسم کنند.

3- نیمساز زاویه ها رو می تونستن رسم کنند.

به عنوان نمونه برای رسم مربع این کار رو می کردند یه دایره رسم می کردند و دو قطر عمود بر هم رسم می کردند و سر قطرها رو به هم وصل می کردند. یا برای رسم 8ضلعی این کار رو می کردند یکی از ضلعها مریع رو به دلخواه ادامه می دادند و بعد دایره رسم می کردند با مرکز همون راس و طول اون خط. دایره یه جایی از دو ضلع رو قطع می کند اون محل تقاطع رو به هم وصل می کردند وقتی این کار رو برای بقیه راسها تکرار کنیم  هشت ضلعی تولید می شود.

حالا دقیقا می خواهد از یه 8 شلعی با امکانات موجود یه 16 ضلعی تولید کند. دقیقا سئوالش اینه چطور می تونیم چنین کاری بکنیم؟ من جواب سئوال رو پیدا کردم اما بعد متوجه شدم که این ساختمان یه ضلعهای کوچیکی به جز اون 16 ضلع داره و مسئله دوستم حل نشده باقی مونده ولی گفتم ذهن شما رو هم به چالش بکشم و این سئوال رو براتون مطرح کنم.

ایمیل نوشت: دوستی چند هفته قبل در ایمیلی عکسهای برداشت پبله های کرم ابریشم رو فرستاد و من رو برد به کودکیم و روز کج وچینی. (کج در گیلکی به پیله کرم ابریشم میگن. کج وچینی روزیه که پیله های ابریشم رو برداشت می کنند)این موجب شد که تصمیم بگیرم درباره کج وچینی حتما بنویسم انشاا.. در پست بعدی.

/ 10 نظر / 4 بازدید
nnn

برای دانلود جدیدترین وبهترین اهنگ ها و موزیک ویدئو های ایران به ادرس زیر بیایید http://x-music.blogfa.com

Ye Dokhtar

ج تبریک نوشت: عید شما هم مبارک باشه [گل] ج تشکر نوشت: منم ازش ممنونم که همیشه به یاد شماس..! [نیشخند][مغرور] ج سوال نوشت: راستش حال ندارم فکر کنم..! [ناراحت] حال داشتمم بعید می دونم به ج می رسیدم..! [قهر] ج ایمیل نوشت: منتظریم [رویا] [گل]

ن . د. ا

سوال جالبی بود. باید بهش فکر کنم. واقعا هیچ وقت فکر نکرده بودم قدیما چکار می کردن

افسانه

ااا...هنوز که تولدت نشده که...من میخواستم اولین نفر باشم که...[گریه]

قندک

سلااااااام و دود فراوان بر استاد پرشکوه عزیز. یادم نیست آیا تولدتون را تبریک گفته ام یانه.این هم از عواقب پیری و آلزامیر می باشد خداگواهه.بهرحال تولدتان بسی مبارک باشد و سالیان سال زنده باشید و عاقبت بخیر. من خودم که از این چیزها سر در نمیارم اما پسرم دارد در دانشگاه رشت معماری می خوان .بروم ازش بپرسم. مگر هنوز کسی پیله و نوغان پرورش می دهد؟کن فیکونش کردن که؟

وچی پرشکوه

عید را به شما تبریک می گویم

مهدی

سلام درمورد سوال شما چون تخصصی است جوابش هم سخت است ولی به یاد گنبد سلطانیه افتادم که چطور بدون نقشه ان رو ساخته اند از گج چینی گفتیید ان هم به تاریخ پیوسته باید داستان ان را برای نسل بعدی ما تعریف کنیم که نوغان چیه؟ بعد گج چیه؟ توی دانشگاه درس قضایایی مدیریت رو تعریف می کرد ما از استاد می پرسیدیم اینا مصداقی در ایران داره یا نه استاد می گفت توی ایران نیست اینا برای اونور ابی هاست؟ حالا ما هم به نسل اینده می گیم اینها مال گذشته است دیگه نیست؟[شکست]

بلندترین

وای چه سخت[نگران] همون عیدت با تاخیر مبارک عزیزم [گاوچران]

سامورایی

والا ما که عقلمون به این کارا و حساب کتابا عمرا قد نمیده [سوال][تعجب]

افسانه

تولدت خیلیم مهمه[عصبانی]