12 حرف از من 1 حرف از شما (12+1)

1- هر اتفاقی تجربه ایست باید قدر دانست هر چند آن اتفاق مطلوب طبع نباشد.

2- هر حرفی نکته ای دارد چه آن را دوست بگویید چه آن را دشمن. چه آن حرف راست باشد چه آن حرف دروغ.

3- مامان همیشه میگه "حرف شنیدن ادبه." منظور مادر از حرف شنیدن  اطاعت کردنه. اما من فکر می کنم حتی به معنی شنیدن معمولی هم باشه درسته. من تو پست قبل نه مثل بقیه پستها که خیلی حرف می زدم سعی نکردم حرف بزنم و سعیم بر گوش کردن بود. جالب اینه با اینکه ساکت بودم کامنتهای خوب و جالبی رو دیدم حرفهای که برای من هر کدوم یه درس زندگیه.

4- تو قد بینی و مـــــجنون جلوه ی ناز
تو چــــــشم و او نـــــگاه ناوک انداز 
تو مو بینی و مجــــــــنون پیچش مو
تو ابـــــرو، او اشارت های ابــــــرو
دل مجنون ز شکر خــــنده خون است
تو لـب می بینی و دندان که چون است....  *

اگه ادم مجنون نباشه همه چیزهای که مجنون می بینه رو نمی بینه. هر چقدر هم بهش بگی "ببین" میگه "کو؟" تا ادم مجنون نباشه لیلی دلربا نیست.

5- ماندن گزند دارد 

اب راکد همتای اشک را

در یک لحظه می سازد گنداب گند گند**

اما این حدیث همواره روایت درستی نیست. گاهی باید

بنشینم و صبر پیش گیرم /دنباله کار خویش گیرم***

6- زندگی یه خطه از یه جا شروع میشه به یه جا ختم میشه مهم اینه تو خط ما چی کردیم.

7- دوست داشتن یه فعل که باید بخوای و میشه عملیش کرد حتی اگه دیگران نخوان ولی دوست داشته شدن یه فعله که دیگران باید انجامش بدن چه بخوای چه نخوای به تو ربطی نداره. اما یه رابطه بین این دو فعل هست دوست داشتن و دوست داشته شدن نه نافی همند نه باعث هم. ولی گاهی با هم رخ میدن یعنی فاعل یکی مفعول دیگری و مفعول یکی فاعل دیگری. وقتی با هم رخ میده رخداد قشنگیه اما اگه هر کدوم به تنهای رخ بده قصه ناگواریه. 

8- آدم تو طول زمان بزرگ میشه حتی اگه قد نکشه. منظورم اینه به جای قد کشیدن تو رفتارش بزرگ میشه تو احساسش بزرگ میشه. من دورانی رو گذراندم که حس می کنم خوب تونستم از پسش بر بیام و اونقدر که احساسم به من میگه از پارسالش بزرگتر شده.

9- وابستگی با دلبستگی فرق می کنه وابستگی از عادت میاد اما دلبستگی یه حس درونی. نمیشه وابستگی رو دلبستگی ترجمه کرد. اگه عادت کردی یه ادم رو ببینی و باهاش حرف بزنی وابستگیه اما دلبستگی نیست. شاید بهانه خوبی برای اینکه دلبسته اش بشی هست اما نشانه دلبستگی نیست.  اگه دلبسته کسی  باشی فکر می کنی اون می خواد باهات حرف بزنه یا نه. در واقع  اون برات از خودت مهمتر میشه. برای همین اگه گفت نه اصرار نمی کنی میگی چشم. برعکس کسی که وابسته است میگه چرا نه؟ چون خودش مهمتره چون عادتش براش مهمتره. 

10- اگه کسی گفت دوستتون داره بدونید دلتنگتون میشه. پس لازم نیست بگه تا بدونید. اگه می خواید دوست داشتنش رو نا دیده بگیرید لازم نیست بگید چرا یاداوری نکرد که دلتنگ میشده.

11- فکر می کنم حرفهای اون پست یه مشکل داشت یه مقدمه و موخره داشت ولی من به خاطر اینکه بتونم منظورم رو برسونم حذفش کردم تا شما اون دو جمله رو ببینید. و درباره اون دو جمله که به نظرم تو اون حرفها مهم بود نظر بدید. شرمنده از گوینده ها که حرفشون رو ناقص اوردم.

12- به نظرم یه برگه از قصه زندگی من تموم میشه وقتی یه روز تموم میشه. دوست ندارم برگردم نبش قبر کنم به نظرم چیزی که تموم شده تموم شده است مهم عبرتی که ادم باید از اون یه روز بگیره.

13- اخرین بند رو میزارم برای شما هر چی دوست دارید برام توی کامنت دونی بنویسید.

 

پی نوشت: امروز من 10 بند نوشته بودم و دو پی نوشت و یک بند را گذاشته بودم برای شما. با یاداوری به موقع آقا مبین این پست رو از 10 حرف از من 1 حرف از شما تبدیل کردم به 12 حرف از من و یک حرف از شما انهم  با حذف کردن پی نوشتها و تبدیل انها  به بند. دلیل این کارم این بود چون امروز 12/12/12 است.

* شاعر: وحشی بافقی

**شاعر: محمد زهری

***شاعر: سعدی

/ 18 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
alireza

همه +O هایی ک میشناسم دوست داشتنی هستن... مثل مادرم...

دخترک پاییز

خوب همهء گفتنی ها رو گفتی و من فقط تاکید میکنم روی این مساله که: دوست داشتنی ترین رابطه ها ، رابطه هایی دو طرفه اند... یعنی هر دو میکوشند برای ادامه دار شدنش... هر دو خطر می کنند... هر دو وقت می گذارند... هزینه می کنند... هر دو برای یک لحظه بیشتر در کنار هم بودن با زمان هم میجنگند... ملاک، هم اندازه بودن نیست که هیچ وقت نمیشه براش سنگ محک منصفانه ای پیدا کرد، بلکه اون با هم خواستن هاست که مهمه... دوطرفه بودنه که مهمه... و خدا نکنه که رابطه ای، بر اساس اشتباه رفتاری یک نفر و اشتباه برداشتی طرف دیگه، یک طرفه پیش بره... اونی که از همه بیشتر آسیب میبینه، اونیه که عاشقه. برات آرزو میکنم خیلی زود زود عاشقانهء دو طرفه ای رو تجربه کنی که لایقش هستی. [ماچ][بغل]

ند نیک

اهدافتان را طوری تعیین کنید که متناسب با روحیه و ظرفیتتان باشد و شما را به یک نظم خاص عادت دهد. فقط کسانی را در زندگیتان نیاز دارید که در زندگیشان نیازمند شما باشند وقت خود را بیهوده تلف توضیح دادن ها نکنید؛ مردم فقط آنچه را که دوست دارند بشنوند، میشنوند

افسانه

سلام عزیزم همه جملاتتو تک به تک دوست دارم.. بسیار ارزشمند هستن.. در مورد دلبستگی میخوام بگم که بدترین نوع رابطه اینه که همه اش از عادت باشه.. در کنار دلبستگی حتما وابستگی هست ولی نباید از نوع خودخوانه اش و به هر شرایطی بخوای طرفتو به دست بیاری.. به نظر من 13- باید همراه این دوازده بند بالائی رو در روحمون بهمراه داشته باشیم.. تا بتونیم در مسیر درست قدم برداریم

قندک

سلام و درود فراوان حضور استاد پرشکوه عزیز. بله کلا و دربست حرفاتونو قبول دارم. ولی من در مدار و خط زندگی گم شده ام انگار

افسانه

منظورم "همواره" بود... دوستی دوست داشتن تعبیر و تفسیرهای زیادی داره.. [گل]

قندک

سلام و درود فراوان بر استاد پرشکوه عزیز.اتفاقا ما بیشتر

قندک

راستی منم یکی از همون کسانی هستم که کلا و شدیدا از نبش قبر کردن بیزارم. اما سالهاست که کسی همراه من است که دقیقا بر عکس من عمل کرده و می کند .او بشدت عاشق نبش قبر کردن خاطرات زشت گذشته است.وفقط خاطرات زشت و به رخ دیگران کشیده مدام آن.

بی سرزمین تر از باد

سلام پرشکوه عزیز فقط می تونم بگم که آدم چیزی رو که بالا میاره دیگه نباید طرفش بره.

Ye Dokhtar

قاعدتا آدم می دونه کسی که دوستش داره دلتنگش میشه.. ولی همون طور که براش لذت بخشه این دوست داشتن رو بارها ازش بشنوه، دوست داره این که دلتنگشه رو هم ازش بشنوه..!!!! من به جای نوشتن بند 13 میخوام ازتون یه سوال بپرسم!!! چطور یادتون میمونه این همه مطالب مختلف رو با هم توی یه پست جمع کنید..! :دی من واقعا از این مهارت عاجزم و چیزهایی که توی هفته به ذهنم خطور می کنه موقع پست گذاشتن گم می کنم..!