خوابگاه عودی

وقتی درون خانه نشسته ای نوشتن سخت می شود واقعیت این است که نوشتن با برخورد اجتماعی با افراد دیگر رابطه تنگاتنگی دارد وقتی در خانه هستی کسی را نمی بینی و موجب می شود ذهن خلاق نکته ای نیابد بنویسد.

حالا حس می کنم چرا زندان انفرادی یک نوع شکنجه است. شکنجه جسم نیست بلکه شکنجه روح است.

هر چند در این مدت بی کار نبودم و کتاب "دست به دهان" پل استر  و نصفی از کتاب "کافه چرا" را خوانده ام. همچنین فیلم عیار 14 و محاکمه در روز روشن به اضافه قهوه تلخ 22 و 24 را دیده ام 23 را پیدا نکردم که ببینم. مجله شهروند و موفقیت را هم دارم که بخوانم اما فکر می کنم موضوع برای نوشتن کم دارم. با اینکه می دانم دنیای اینترنت به اندازه عمری مطلب دارد که هر انسان خانه نشینی را مشغول کند و به حرفش اورد، ولی باز هم حرف تازه ای برای گفتن ندارم. حالا قدر چیزهای ساده ای که داشته ام را می دانم.

پی نوشت: دو پست قبل درباره قلیان سراها نوشتم یاد خوابگاه عودی افتادم. همه دخترهای ارشد دانشگاه این خوابگاه را خوب می شناسند. تابستان که می شد خوابگاه ها را از بچه ها می گرفتند چه ارشد بودی چه کارشناسی چه دکترا فرقی نمی کرد. برای کارشناسیها که درسشان تمام شده بود مهم نبود اما برای ماها که پایان نامه داشتیم یا امتحانتمان وسط تابستان می افتاد این یعنی فاجعه. عودی خوابگاه تابستانه ای برای دخترهای دانشجو بود. برای ما که خوابگاهمان در محوطه دانشگاهی بود اسبابکشی کار سختی بود به خصوص که وقتی خوابگاه تعطیل می شد تحویلش می دادیم بعد از چند هفته می امدیم خوابگاه عودی. همه بچه ها با حداقل امکانات به آنجا اسبابکشی می کردند. 

خوابگاه در مرکز شهر قرار داشت در شلوغ ترین خیابان و مرکز خرید داخل یک کوچه تنگ که ماشین اگر داخل می شد با دنده عقب باید خارج می شد. این وسط شهر بودن خوب بود اما ورودی تنگ دردسری بود. 

خوابگاه دو نکته بد داشت: اول اینکه بالکن بعضی اتاقها به ساختمان پارکینگ طبقاتی در حال ساخت باز می شد و گاه کارگرهای آن باعث مزاحمت بودند. خوشبختانه مزاحمتهایشان کلامی بود و آن هم به زبان ترکی. 

نکته بد دوم اینکه دو قهوه خانه در همان کوچه بن بست تنگ بود اولی زیر زمینی  زیر آپارتمان آجر نمایی که در آن مطب دندانپزشکی بود دیگری هم یک قهوه خانه تر و تمیز تر در یک ساختمان سه طبقه آجر نما. شادی اولین باری که امده بود خوابگاه عودی فکر کرده بود رستوران سنتیست می خواست با خانواده برود ناهار آنجا. تا به ما گفت روشنش کردیم انجا چه خبر است.

قهوه خانه بودنش زیاد بد نبود اما بدیش این بود که مواد مخدر آنجا توزیع می کردند نگهبان خوابگاه اقای ابراهیمی گفته بود یکبار پلیس آمده در خوابگاه می خواست بیایید بالای پشتبام و کشیک بدهد تا قاچاقچیها را موقع خرید و فروش  دستگیر کند اقای ابراهیمی گفته بود "اجازه ندادم بیایین داخل گفتم بروید از دانشگاه مجوز ورود بیاورید."

تابستانها وقتی کله صبح می رسیدیم هنوز در خوابگاه باز نشده اصلا نمی شد جور دیگر امد دو سرویس بیشتر نبود یکی 5 و یکی 6 عصر هر دو هم تقریبا با اختلاف یک ربع تا نیم ساعتی بین ساعت 6 تا 7 صبح ادم را می رساندند. اژانسها هم حاضر به ورود به کوچه تنگ نبودند باید ان کوچه تنگ را طی می کردی می رسیدی پشت در خوابگاه در را می کوفتی تا آقای ابراهیمی از خواب ناز بیدار شود در این مدت دل توی دل ادم نبود باید چشمت به در قهوه خانه هم باشد تا یکباره کسی از پشت سر نرسد. با آن لهجه فارسی ضایعمان در آن دیار که دهن وا کنی همه می فهمند غریبه ای که هیچ دانشجویی وقتی جلوی آن در ایستاده ای متعلق به این خوابگاهی. سه تابستان گرم را در آن خوابگاه سر کردم هنوز هم از صبحهایش می ترسم از صبحها که پشت آن در می ایستادم تا اقای ابراهیمی بیایید.

/ 16 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آباسار

می تونم یه کتاب و یه فیلم بهتون معرفی کنم ... ؟ اگه دوست داشتید بخونید و ببینید ... کتاب بار دیگر شهری که دوست می داشتم از نادر ابراهیمی .... فیلم 7 پوند ....

یک انسان

سلام بهترید؟[گل] چه خوابگاهی بوده این خوابگاه!! ما چون تو اون دوره خودمون تابستونا هم خوابگاه داشتیم و هم سلف‌سرویس باز بود، یادم رفته بود که قرار نیست همه جا همونطور باشه، اینجوری خیلی سخته واقعا...

یک انسان

راستی فیلم دوبله شده معرفی کنیم یا دوبله نشده [شیطان][نیشخند]

داود

اما با هم بدیهاش جبران کسری خوابهای دوران دانشجویی و تدریس بد نبود ها! اگه نخوابیدی تا فرصت هست این کار رو هم بکن! البته من معمولاً پاهام رو می ذارم تو مسیر باد کولر!!!!!!!!![نیشخند]

مستانه

آره وقتی تو خونه ای زیاد حرفی برای گفتن نداری.... دانشگاه برای من تجربه بزرگی بود...ما حوالی قزوین درس خوندسم...جاسس که مردمش هنوز مانتو به تعداد خیلی کم تنشون میکردن....روزهای اول به ما میگفتن کافر...مارو با سنگ میزدن... ولی بعدها نمیشد جمعشون کرد از ادعا و.... توی یه محیط بسه با گلچینی از آدمها....من بزرگ شدم تو دانشگاه...

مستانه

چقدر غلط املایی دارم...

بی سرزمین تر از باد

سلام ببین تا حالاچیا روی گچ پات نوشتی یه کشیدی؟[نیشخند] نکنه گدا بازی در بیاری و ندی به ریفیخات روش بنویسن؟ از اونجائیکه من هیچ وقت توی خوابگاه نبودم نمی تونم در این رابطه نظری بدم.فقط یه بار برای نیم ساعت اون تو بودم که برای کل عمرم (البت اگه 120 سال باشه) بشه.[نیشخند]

بلندترین

شونصد تا هیپ هیپ هورا واسه اینکه الان پرشکوه ما هست که وب بنویسه برامون حالا ولو با پای شکسته! واااااالله...[اضطراب]

سامورايي

عجب حكايت جالبي بود ولي به نظر من زندان انفرادي شكنجه نيست يه شش سالي هست كه دارم تنهايي زندگي ميكنم و واقعا لحظات تنهاييم رو از زندگي كنار مردم بيشتر دوست دارم هر بار كه توي جمعي رفتم واقعا پشيمون شدم البته كاريش نميشه كرد هر ادمي با يه يه مدل زندگي بيشر خوشه

بهمن

دوست عزیز .علی ابراهیمی بابای بیتا خوشکله خودش اصل فصانورده.ماهم ساکن خوابگاه عودی بودیم.اتاق 7.روذر اتاقمون نوشته بود oooooh.yes.البته اون زمان پسرونه بود.علب ابراهیمی با اون صداش.فرشید.یه بار علی ابراهیمی با صاحب قهوه خونه دعواش شد .بیچاره طرف 80 پسر 18-22 ساله ریختن سرش.خدا بهش رحم کرد.