چه کارهایی برای ثبت نام حج لازم است؟

خب گفتم یه چیزهای درباره سفر بگم که به معنویات ربطی نداشته باشه و تماماً مادیاته. این حرفها رو می زنم که تجربیات شخصی خودم رو بگم  تا اگه دوستی بخواد به این سفر بره یه پس زمینه ذهنی داشته باشه.

اولین مورد اینه تازگیها منظورم سه سال پیشه روال ثبت نام حج عمره عوض شده یا شاید هم عوض نشده و به نظرم عوض شده ولی بهر حال به جای اینکه به راحتی ثبت نام کنید و بعد چند ماه به این سفر برید دیگه نیست مثلا خودمون دقیقا سه سال و یه روز بعد از ثبت نام می تونیم به سفر حج بریم.

دومین مورد اینه بعد از ثبت نام اسامی رو نمی دونم توی این گردونه ها ریختن یا پالام پولوم پلیش کردند یا به روش پسر خاله بازی یا غیره... قرعه کشی کردند و اولویتها رو به روشهای جدید یعنی اس ام اس و سایت اینترنتی بانک ملت به همه ثبت نام کننده ها اطلاع دادن. این هم از مزیتهای تکنولوژی که به امور معنوی هم کمک می کنه خدا سازنده های موبایل و اس ام اس و کامپیوتر و اینترنت رو حفظ کنه که به معنویات این ملت کمک می کنند.

سومین مورد اینه که بعد از این که یه مدت بی خیال این سفر شدیم و یادمون رفت یه دفترچه حساب توی بانک به این نیت باز کردیم مطلع شدم اولویت 150 تا 180 می تونند برای حج عمره پیش ثبت نام کنند. این اطلاع من هم با اس ام اس بود منظور حرفم اینه که رفتید ثبت نام کردید موبایلتون رو نفروشید بعد سرگردون میشید.

چهارم نحوه پیش ثبت نام یه سه روز رو اعلام کردند برای ثبت نام که شما با کپی کارت ملی و شناسنامه اون فیش میرید برای انتخاب کاروان. برای پیش ثبت نام اسامی آژانسهای مسافرتی یا شرکتهای زیارتی که این کار  رو انجام میدن در روزنامه ها محلی اعلام میشه. راستش من نزدیک ترین آژانس رفتم ولی از شانس بد من آژانس خوبی بود و همه مشتاق رفتن با اون و همین موجب شد که هفت صبح که رفتم هفتادو سومین نفر بودم. ساعت هشت صبح در اینترنتی معلوم می شد هر کدوم از آژانسها یا شرکتهای مسافرتی چه زمانی می تونند کاروان ببرند برای گیلان توی هر تاریخی فقط دو کاروان اختصاص دادند.

راستش تا ساعت ده که منتظر شدم سی نفر بیشتر کارشون راه نیفتاد تصمیم گرفتم برم یه آژانس دیگه وقتی ده و بیست دقیقه رسیدم نفر شصت و سوم بودم و نفر چهل و سه کارش رو انجام داده بود. طمع برم داشت و رفتم آژانس بعدی که دو سه نفری جلوم بودند. نوبتم که شد به خاطر اتصالی یه سیم برق رفت بعد از وصل شدن با بیچارگی به سایت حج زیارت وصل شدند می خواستم عید در سفر حج باشم که همه روزهای اول عید پر بود یه جز هشتم فقط سه نفر جا داشت که برای ما کافی بود بعد از ورود مشخصات یه برگه پرینت گرفته می شود و به دستتون میدن و در اون مشخصه که به کجا باید مراجعه کنید و از این به بعد اسم کاروانتون چیه. چون اینترنتیه پس از هر آزانس زیارتی خلوت می تونید این کار رو انجام بدید. راستش هیچ کاروانی تا روز پیش ثبت نام روز پروازهاش رو نمی دونه.

بعد از ثبت نام با اون برگه و یه سری مدارک که زیر اون برگه ذکر شده که الان دقیق یادم نیست به آژانس انتخابیتون میرید راستی یه پرانتز باز کنم شما حق انتخاب تاریخ پرواز رو دارید در صورتی که پر نشده باشه. با انتخاب تاریخ پرواز کاروانتون و آژانستون انتخاب میشه. اونجا به شما یه فیش داده میشه که باید پرداخت کنید.

موقع مراجعه به بانک دفترچه بانک ملت رو همراه داشته باشید. وقتی بانک رفتم متوجه شدم بقیه پول رو لازم نیست کامل واریز کنم زیرا به خاطر پول مانده در بانک سود دریافت کردم مابقی رو واریز کردم به اضافه پول عوارض خروج که همه آدمها چه حج عمره باشد چه سفر به هر کشور دنیا باید بپردازند. به جز این برای تزریق واکسن مننژیت باید چهارده هزار تومن برای هر فردی واریز کنید. بعد از واریز پولها و ثبت کامل ثبت نام. باید به پزشکهای که میگن مراجعه کنیم برای گواهی سلامت. باید به درمانگاه صلح(برای رشت) مراجعه کنید برای واکسن مننژیت. راستی گذرنامه تان تا روز پرواز پیش آژانس است. همه این کارها را می تواند یکی دیگر به جای شما انجام دهد به جز واکسن زدن و معاینه دکتر. اگر می توانید به دکتر کلک بزنید مشکلی نیست یکی دیگر را بفرسید اما برای واکسن زدن زور نزنید داوطلب پیدا نمی شود راستی واکسنش درد ندارد.

سه کلاس قبل از سفر برگزار می شود که درباره چگونگی سفر و چگونگی اعمال صحبت می شود. اگر وقت کردم درباره اش صحبت می کنم.که فکر می کنم فرصت نکنم. چهارمین مورد طولانی شد

پنجمین مورد دیگر خیلی مادیست اون هم حدیث پوله. افراد برای دریافت ارز می تونند به بانکی که کاروان میگه مراجعه کنند و دلار مورد نیارشون رو فقط با کارت ملی تهیه کنند در اینجا هم یکی دیگه می تونه جور شما رو بکشه. سقف اون برای هر کس  1000 دلاره. راستش برای سفر به هر کشوری همین قدر.

اینها رو گفتم چون خیلی از اینها رو دوست داشتم کسی یه من زمانی به من بگه. درسته شاید به دردتون نخوره اما این حرفها برای زیاد شدن اطلاعات عمومی شما به درد می خوره.

 

/ 1 نظر / 5 بازدید
کورش

سلام واقعا دستت درست شاید از تاریخش خیلی گذشته ولی خوندن این مطالب کلی به آدم آرامش میده که حداق گیج نزنه تو کار، خصوصا که مسافرات تازه کار و سن بالا باشند