زمینش مال ماست سودش مال مردم

با توجه به وکالت نامه ای که از مامان دارم اگر فرصتی باشد کارهای مامان را پیگیری می کنم امروز رفته بودم لنگرود برای گرفتن پول چای که سازمان چای به حساب پدربزرگ ریخته و من به عنوان وکیل تنها وارث پدربزرگ می خواستم پول را برداشت کنم. 

مثل اینکه امروز قسمت جدیدی از پول چای را واریز کرده بودند و کشاورزان که اکثر پیر بودند و برف سپید پیری بر مویشان نشسته  در صف ایستاده بودن تا پول تلاش بهارشان را در اولین هفته دومین ماه پاییزی از بانک دریافت کنند. متاسفانه زحمت فراوانشان مقدار ناچیزی بود. بیشترشان  بین چهارصد تا پانصد تومان بیشتر دریافتی نداشتن. با خودم فرض می کنم این پانصد تومان در پنج سر رسید دیگر هم دریافت شود در نتیجه  میانگین درامدشان به 200 هزار در ماه تازه می رسد. 

واقعا چیزی به پیر زن نداشتم بگویم همان پیر زنی که کمرش دوتا شده بود و می گفت زمین خورده و کمرش شکسته و به حسابش پولی نریخته بودن و پول دارو را نداشت و به رییس بانک می گفت "دفع قبل اومدم تو به من پول دادی من پول ترو نمی خوام من که گدا نیستم من پول زحمت کشیده خودم رو می خوام پول چایی خودم رو می خوام نمی خوام تو به من کمک کنی. چقدر سخت بود که راضیش کنم که پول به حسابش واریز نشده و دارد وقتش را تلف می کند و نباید در بانک بایستد چون فایده ای ندارد.

حالا درک می کنم همین کم درامدیست که موجب می شود جوانان رغبتی به کشاورزی نداشته باشند و کشاورزی بر روی زمین بماند و پیرها هم ناگزیرند کشاورز باشند بعد از یک عمر نمی توانند کار و پیشه دیگه را شروع کنند واقعا اگر سرمایه زمین و زحمتشان را حساب کنیم کشاورزی صد در صد ضرر محسوب می شود.

پی نوشت : یاد این قسمت از نوار شهر قصه افتادم:

گندم گل گندم گل گندم گل گندم ( ٢)
همه زمینش مال ماس آبش مال مردم گل گندم ( ٢)
گندم می کاریم همچین و همچون گل گندم ( ٢)
همه زمینش مال ماس آبش مال مردم گل گندم ( ٢)
درو اش می آنیم همچین و همچون گل گندم ( ٢)
همه زمینش مال ماس آبش مال مردم گل گندم ( ٢)
آسیاب میبریم همچین و همچون گل گندم ( ٢)
همه زمینش مال ماس آبش مال مردم گل گندم ( ٢)
آردش می کنیم همچین و همچون گل گندم ( ٢) همه زمینش مال ماس آبش مال مردم گل گندم ( ٢)
ما نون می پزیم همچین و همچون گل گندم ( ٢)
همه زمینش مال ماس آبش مال مردم گل گندم ( ٢)
وقتی می خوریم همچین و همچون گل گندم ( ٢)

/ 12 نظر / 28 بازدید
نمایش نظرات قبلی
alireza

سلام دست رو دلمون نذار ک خون میباشد هم ولایتی.... نمیدونم چی شد ک چای اینجوری شد !!! ما هم باغ چای داشتیم و من تو نوجوونی و کودکی توش کار میکردیم..... دم ظهر و غروب ، ی ماشین جنگی(ریو - دوج - دشمن کار - ....) میومد و چای رو از مردم میگرفت و میبرد کارخونه تحویل میداد... الان ک فک میکنم ، اون وقتا کشاورزا چقد خوشحال بودن.... اصن میشد تو چهرشون شادی رو دید.... سر ماه هم پولشون رو میگرفتن.... دلم واسه اون وقتا و کار کردن تو باغ چای تنگ شده[دلشکسته][ناراحت] فک کنم چند وقت دیگه برم و باغ رو از ته حرس کنم .... شاید توش پرتغال کاشتم.... چای ک دیگه فک نکنم رونق بگیره.... آخر عاقبت مال دزدی همینه(کاشف السلطنه) هییییییییییییی روزگار[ناراحت] بخشید ک زیاد حرف زدم استاد[خجالت]

مدادرنگی

اره واقعا وضع مردم کشاورز خیلی وقتا ذهن منم مشغول می کنه....

یاسمین

عزیزم خیلی متاسفم برای کسانی که زحمت می کشن و اخرش هیچ . اما کشاورزی ما خلاصه به همین چند پیرزن و پیرمردی که شما گفتی نمی شه . خیلی کشاورزان هستند که زمین های بزرگی دارند و درامدهای میلیاردی . اما با توجه به این که بخش کشاورزی مالیات نمی دهد ، از پرداخت مالیات معافند . اما یک کارمند که 600 هزارتومان حقوق می گیرد ، ابتدا مالیاتش رو کم می کنند . خانه از پای بست ویران است عزیزم .

سامورايي

من ادمي را ميشناسم كه با همدستي چند تن از روسا اراضي وسيعي از منابع طبيعي را به عنوان ويلا ساخت و فروخت وميلياردر شد بعد پدر بزرگ شما اونهمه زحمت كشيد و... مگر اينجا سرزمين اون اسلامي نيست كه ميگه هركس زمين بايري رو آباد كنه صاحب اون زمينه

مهتاب

سلام..چقدر ناراحت کننده بود ... دلم گرفت برای پیرزن

افسانه

خیلی ناراحت شدم.. آدمی میمونه چی بگه

رضا

جدا سخته با دلسوزي هم كه چيزي درست نمي شه اون پول زحمتشو مي خواد حق هم داره

یاسمین

سلام پرشکوه جان . امیدوارم که کامنت من براتون سوء تعبیر نشده باشه . من کلا منظورم به کسانی بود که درامدهای انچنانی دارند و از پرداخت مالیات که باید صرف زیر ساخت های کشور بشه ، شونه خالی می کنند . یه مدت پیش متوجه شدم مربی یک تیم ورزشی 120 میلیون مالیات باید می داده . اما تخفیف گرفته و فقط 4 میلیون داده . چرا وقتی شخصی درامدی داره که فقط 120 میلیون مالیات باید بپردازه ، توسط باندبازی و غیره ازش فرار می کنه . ای کاش همه ی مردم کشور در هر رتبه و مقامی کارشون رو درست انجام می دادن و به فکر نسل اینده بودند .