دخالت بجاست یا نابجاست

پدر بزرگ همیشه می گفت:

اگر بینی که نابینا و چاه است

اگر خاموش بنشینی گناه است

نمی دونم چقدر در مقابل اتفاقاتی که اطرافتون می افته حواستون جمعه و عکس العمل نشون میدید چقدر خودتون رو میندازید وسط اتفاقات و سعی می کنید حلش کنید. مثلا اگه دو نفر تو خیابون دعوا می کنند میرید وسط جداشون کنید یا وقتی می دونید یه رابطه نادرست بین دو نفری برقرار شده ایا به همسرشون اطلاع میدید تا بتونه تصمیم جدیدی درباره زندگیشون بگیره. یا وقتی می دونید همکاری زیر اب همکار دیگرتون رو داره میزنه به همکارتون اطلاع میدید.

ایا باید این کار رو کرد یا نه؟ شاید منطق صفر و یک میگه یا باید بی خیال شد چون وقتی وارد ماجرای دیگران میشید مجبور به قضاوتی و قضاوت سختترین کاره و ممکنه اشتباه  کنی و کار رو خراب کنی. یا میگه باید بری کمک کنی شاید کمکت موجب بشه یه دعوا ختم به خیر بشه شاید یا یه ادم خودش رو از یه مخمصه نجات بده یا یه همکاری بتونه شخصیت کاریش رو نجات بده. واقعا درست چیه وغلط کدومه؟

اما منطق فازیم میگه باید صفر و یک ندم باید هر ماجرا رو ببینم و به ورود یا عدم ورود بهش وزن داد وزنی بین صفر و یک. وقتی وزن ورود به ماجرای نزدیک صفره ورود بهش کاری رو درست نمی کنه اما اگه وارد بشیم و وزن ورود نزدیک یکه چرا این کار رو نکنیم پس به این نتیجه رسیدم دخالت در چنین اموری رو نمیشه به طور کلی رد کرد یا برعکس کامل پذیرفت.

نتیجه اخلاقی اینه ادم نباید در هر ماجرایی وارد بشه ولی نباید در مقابل همه ماجرا ها مثل یه ادم سنگی برخورد کنه و بگه دیگی که برای من نجوشد کله سگ در آن بجوشد و حتی در اموری که با ورودمون می تونیم به دیگران کمک کنیم پا پس بکشیم. 

اما این حرفی که من زدم خیلی کلی و سخته وزن دادن در ورود به مسائل خیلی انالیز و وارسی و اشراف رو می خواد که خیلی اوقات هیچ کدوممون این اشراف رو  نداریم همین میشه که جایی که باید وارد نمیشیم بعد شرمنده می شیم که می تونستیم کمک کنیم و نکردیم.

امیدوارم همه ما این اشراف رو داشته باشیم و به موقع وارد ماجراها بشیم نه دیر نه زود.

/ 9 نظر / 3 بازدید
زویا

تصمیم گرفتن خیلی سخته. بخصوص وقتی که دیگرانی هم در صحنه حضور دارن و مسئولی پخش میشه و هر کس انتظار داره دیگری که میتونه دخالت کنه، دخالت کنه و حس مسئولیت کمتری برای خودش قائل میشه

روزبه

براي من همون جريان صفر و يكه و هميشه هم صفر رو انتخاب ميكنم يعني بعد از سالها تجربه متوجه شدم بهترين انتخابه

مبین

مراتب سه گانه که در آموزه های دینی ما از آن یاد شده راه را برای ما روشن می نماید به این ترتیب که در مرحله اول فعل یا ترک فعلی در قلب و باطن ما جایگاهی نداشته باشد ( آن عمل نزد خودمان منفور باشد ) در مرحله بعد رجوع بطنی از قلب به زبان است با دانش و احاطه ضمنی به شخص یا اشخاص مقابل و در مرحله سوم فراهم آوردن شرایط و وسایلی است که موجبات ترک فعلی را فراهم آورده یا باعث انجام آن شود. نکته مهم در این سه مرحله ، کفایت مرحله اول و دوم در زمان وقوع و چنانچه ثمری حاصل نشود انجام سایر مراحل می باشد. این عمل در آموزه های دینی ما "فریضه امر به معروف و نهی از منکر" نام گرفته است. متاسفانه در جامعه ما برخی افراد به زعم خود، این کار را از مرحله سوم به اول می رسانند که حرکت از این مرحله به سمت مراحل اولیه، در بیشتر مواقع جواب معکوس می دهد و نه تنها نتیجه ای در پی ندارد که گاه ضرر و زیان جبران ناپذیری به فرد و اجتماع وارد می سازد.

محمود محمدی نژاد

از من میشنوی هیچ وقت خودتو نخود هیچ آشی نکن چون آخرش که آشتی کردن تو رو می کنن ادم بده.اصلا به ماچه...والااااا

محمود محمدی نژاد

من تازه فهمیدم شما خانوم دکتری خداییش دکترای ریاضی گرفتن خیلی سخته بهتون تبریک میگم من که تو همین مکانیکش عین آهو در گل گیر کردم

مدادرنگی

سلام.بنظر من حتی اگه قائل ب این قضیه بشیم، جایی که دلمون میخواد دخالت کنیم، توجیه میکنیم که لازمه و جایی که دلمون نمیخواد برعکس...

مهتاب

خوشحالم بالاخره اومدی. به نظر من توی دعوا اصلا نباید برای جدا کردن جلو رفت. چون خیلی از حوادث نشون داده اون بی گناهی که رفته دو طرف رو جدا کنه چاقو خورده و خواسته ثواب کنه کباب شده . اما درباره جاهای کم خطر تر که خطری خود ادم رو تهدید نمی کنه کمک کردن خیلی خوبه . به شرطی که وظیفه ان تلقی نشه و بخوایم لطف کنیم ولی طرف ازمون طلب کار شه . هرچی سن ادم بالاتر می ره محافظه کار تر میشه . قبول داری؟

پرشکوه

برای افسانه: حق با توه افسانه جون ثضاوت خیلی سخته گاهی همین قضاوتهای نابجامون موجب میشه خودمون رو جای خداوندگار بزاریم و هر چیزی که درسته رو خراب کنیم.

alireza

همه این داستانها به "افراد مقابل" - "موضوع مرد بحث" و "شرایط زندگی" بستگی داره. در این مورد نمیشه با منطق صفر و یک وارد شد... چون گاهی کسی که اون وسط مقصر شناخته میشه ، شمایی.