مشکل یک دوست

عید برای همه دوستام برای تبریک عید و حلالیت طلبی زنگ زدم. وقتی به فریبا زنگ زدم خیلی خوشحال شد گفت "خیلی دلم می خواست یکی بره مکه و برام دعا کنه مشکلم خیلی بزرگه." سر صحبتش باز شد از مشکلش به من گفت در اون عید سه بار تلفنی صحبت کردیم. راستش مشکلش مشکلی بود که  من فکر می کردم بعدها بهش بر می خوره. بیا قصه رو بگم.

دوستم فریبا یه ترم دیر تر از ما ارشدش رو شروع کرد چون همون سالی که ارشد قبول شد کارش رو توی اموزش و پرورش شروع کرد. از ترم دوم ما و ترم اول خودش سه روز در دانشگاه بود و بعد روز چهارشنبه عصر حرکت می کرد و سیزده ساعت توی راه تا بره مدرسه درس بده پنجشنبه و شنبه و یکشنبه درس می داد دوشنبه باز هم بر می گشت دانشگاه. می خوام بگم چقدر دختر اجتماعی بود که از پس وظایفش بر می اومد و برای کار و درسش چقدر زحمت کشیده بود.

فریبا توی تابستونی که واحدهاش تموم شد و کار روی پایان نامه رو شروع کرد تصمیم به ازدواج گرفت تصمیم تا عمل زمان زیادی نبود. یعنی در همون تابستون عروسی کرد و رفت سر خونه زندگیش از زمانی که خبر عروسی فریبا رو شنیدیم دیگه من فریبا رو نمی دیدم ارتباطش با استاد راهنماش تلفنی بود و هر از گاهی فایل نوشته هاش رو برای استادش ارسال می کرد گاه هم برای ما  ایمیل میزد تا پرینت بگیریم و به استادش بدیم. یه جور دانشجوی مجازی بود.

دلیل نیومدن به دانشگاه رو ما کار می دیدیم یعنی دوست داشتیم اینطور بدونیم  ولی بعد از یه مدت متوجه شدیم که شوهر فریبا اجازه نمیده فریبا به تنهایی بیاد دانشگاه. یه بار اومد یه صبحونه پیش ما تو خوابگاه شوهرش توی نگهبانی نشسته بود براش صبحونه فرستادیم همون روز اولین باری بود که شوهر فریبا رو در دانشگاه دیدم مرد ارام و مظلومی به نظر می اومد.

اون روز هم اتاقیم از چیزی خبر داشت چون دور فریبا رو طوری استتار کرده بود که کسی سلام و علیکی باهاش نکنه اما از قضا یکی از همکلاسیهامون یعنی پیام که همه ما به اسم کوچیک صداش می کردیم حتی جلوش. بعد از دیدن فریبا جلو میاد یه سلام و علیکی می کنه و سراغ کتابش رو می گیره مثل اینکه شوهر فریبا این صحنه رو می بینه. اقا بگم این همکلاسی ما خیلی از همه ما کوچیکتر بود بعد بچه ارومی بود خیلی بجوش هم نبود این بار هم اگه کتابش دست فریبا نبود سراغ فریبا نمی اومد. می خوام بگم که روابط اونقدرها صمیمانه نبوده که یه شوهر بر اشفته بشه از روابط و بی بند و باریهای زنش. چون من شاهد این مکالمه در دانشگاه بودم همانطور که شوهر فریبا بود. این حرف رو میزنم.  بعدها یعنی توی همون تماسهای تلفنی فریبا گفت این برخورد تا مدتها من رو دچار مشکل کرده بود.

دومین بار بعد از ازدواج فریبا  برای سمینارش اومد دانشگاه باز هم با شوهرش. اون زمان که فریبا رو دیدم سعی کردم در کارهای اداری بهش کمک کنم اون موقع از بچه های ما کسی نمونده بود تک و توک بودند من بودم چون استادم رضایت نمی داد برای دفاعم وگرنه من باید اون موقع خونه مون بودم. شوهر فریبا دنبال کارهای اداریش بود برای همین با شوهر فریبا بیشتر اشنا شدم مرد خوش بر خوردی بود و شرمنده از این بود که به همسرش کمک می کنم و باعث دردسر من شده اداب معاشرتش خوب بود راستش نکته منفی نمی دیدم اما ادم از ظاهر قضایا نمی تونه برداشت کنه.

آخرین بار فریبا برای دفاع اومد و دفاع کرد و دنبال کارهای فارغ التحصیلیش رفت و خلاص. دفاع فریبا با من فاصله چندانی نداشت.

اما همین نکات کوچیک داره در زندگی فریبا بزرگ میشه شوهر فریبا روزهای اول از فریبا می پرسید چرا زن من شدی؟ راستش می دونم خواستگارهای فریبا کم نبود می دونم چند تا خواستگار با تحصیلات عالیه داشته اما خداییش شوهر فریبا هم مرد بدی به نظر نمیاد شاید مدرکش از فریبا کمتره یا در مقطع پایینتر از فریبا درس میده اما اینها باعث نمی شده که فریبا جواب رد بده. قبول دارم فریبا هم دختر با کمالاتی با برخورد خوبی با روابط عمومی بالاست و نجیبه.

شوهر فریبا می ترسه فریبا رو از دست بده فکر می کنه هر کسی می تونه فریبا رو ازش بگیر هر مردی حتی حالا به این شدت شده که هر زنی. از دوستی ما هم هراس داره می ترسه فریبا وقتی با ما صحبت کنه حس کنه مغبون شده و به خواهد ترکش کنه همین ترسهایش موجب شده که فریبا امسال عید تصمیم به طلاق بگیره. خیلی صحبت کردم با فریبا گفتم با روانشناس صحبت کن میگه صحبت کردم اما حاضر نیست ادامه بده. روانشناس میگه دچار یک بیماری روحیست و باید درمان کنه ولی کوتاه نمیاد. فریبا میگه نمیگم من خوبم ولی کاری می کنه از همه جهان ارتباطم را بریدم به خانه پدری خودم نمی رم به خانه پدری خودش هم نمیریم چون به برادر و دایی خودش هم مشکوکه.

می گویم از خانواده اش کمک بگیر می گوید خانواده اش اول حق به من می دادند  حالا سکوت کرده اند چون در جواب انها گفته شما ساکت باشید که همه مشکلات و عدم اعتماد به نفسم به خاطر شماست.

از این مشکلات فریبا سر بسته خبر داشتم از روزی که پارسال می خواست برای امتحان دکترا برود تهران امتحان بدهد و من حدس زدم امتحان دادنش فقط برای لج و لجبازیست. واقعا نمی خواهد درس بخواند می خواهد شوهرش را یا بیازماید یا تنبیه کند. رفتارهای متقابل تشدید کننده است. یاد درس اقای باقری معلم فیزیکم افتادم گفت تمام کسانی که اول میز نشسته اند دستشان را روی شانه جلوی بگذارند بعد گفت اولی بلند شود بعدی مجبور بود بلند شود و همین طور تا اخر. می خواست موج را درس بدهد حالا موج افتاد در زندگی فریبا و هر کدام دارند ان را تشدید می کنند.

درست است فریبا  حساسترین تصمیم زندگی را سریع گرفت اما مستحق چنین زندگی نیست من شوهرش را مردی دیدم که می تواند فریبا و خودش را خوشبخت کند اگر بخواهد کوتاه بیایید چون مطمئن هستم فریبا زن زندگیست فقط امروز در فشار است.

حالا من می خوام نقش یه مشاور رو بازی کنم مشکل شوهر فریبا رو ترس از دست دادن زنش می دونم. شاید از دور مرد بدی به نظر بیاد که به زنش سخت می گیره. ولی با اون شناختی که از اشنایی با او دارم این ترس از دست دادن و دلیلش اینه که این مطلب رو فراموش کرده  که زن یکی از داراییها مادی یه مرد نیست بلکه یه انسان با شخصیت کاملا مجزاست که می تونه تصمیم بگیره و می تونه مرد زندگیش رو با همون خصوصیاتی که داره دوست داشته باشه و در کنارش تا اخر عمر بمونه.  اگه این مطلب براش جا بیفته مشکل حله اما کار سختیه این کار، چون باید این مطلب رو فریبا براش جا بندازه او فکر می کنه اگه دوباره فریبا بخواد تصمیم بگیره من رو انتخاب نمی کنه یعنی باید اعتماد به نفس از دست رفته رو بهش برگردونه با توجه به مقاومت و فشاری که بهش وارد می کنه فریبا نمی تونه به خودش کمک کنه تا به اون.

حالا می خوام به یه دوست که از درست کردن زندگیش نا امید شده کمک کنم دقیقا نمی دونم چی کار کنم مشکل رو می دونم اما درمان رو از شما می خوام.


پی نوشت: دوستی که قبلا از این ماجرا خبر داشت می گفت شوهر فریبا موقع دانشجوی خونه دانشجویی داشته که هم خونه هاش هوسباز بودند برای همین به همه مردها اعتماد نداره.

یه نکته هم بگم قبل از ازدواج فریبا با شوهرش تا اونجا اطلاع دارم یه خواستگار توی دانشگاه داشت و همچنین یه مدت با یه آقای تلفنی در ارتباط بود و تصمیم به ازدواج داشتند و خانواده فریبا از این ارتباط تلفنی آگاه بود ولی چون آقا از نظر مالی شرایط خودش رو مساعد برای ازدواج نمی دید تصمیم داشت در این شرایط باقی بمونه برای همین پا در هوایی فریبا پاش رو پس کشید .راستش من کاملا در جریان نیستم که شوهر فریبا از این قصه ها مطلع هست یا نه؟

این نکات درباره قبل از ازدواج رو گفتم که ممکن شما رو در نظر دادن کمک کنه. راستش اضافه کنم که فریبا از نظر پوشش بسیار محجبه  است او پوشش چادره و برخورد اجتماعیش هم بسیار وزین و سنگینه راستش درباره ارتباط تلفنیش هم تا اونجا که در جریانم بسیار مودبانه و رسمی بود. امیدوارم بتونید با حرفهاتون بهش کمک کنید.

/ 11 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
یک‌انسان

این‌ها رو گفتم که بگم مشکل بزرگه و به نظر من اگر این خانم میتونه با شرایط بعد از طلاق بسازه و در خانواده‌ای نیست که بعد از طلاق نگاه‌ها بهش وحشتناک بشه و محدود بشه و بعلاوه با احتمال تنها بودن همیشگی میتونه کنار بیاد که طلاق میتونه مناسب باشه اما... اما با شرایطی که از این آقا گفتید، اگر آقا حاضر به طلاق نشه عملا طلاق غیر ممکنه پس بهتره این خانم بفکر درست کردن شرایط باشه و اسم طلاق رو هم تا دلیل محکمه‌پسندی نداره نبره چون کار رو بدتر میکنه. و اما برای بهتر کردن شرایط: باید فراوان به شوهرش یادآوری کنه که دوسش داره و هرچندبار دیگه هم اگر شرایط تکرار بشه به این مرد جواب بله خواهد داد، کار مهمه دیگه اینه که با دقت رفتارهای خودش رو تو ذهنش مرور کنه و رفتارهای اشکال‌دارش رو (که مطمئنا هم داره چون نمیشه مشکل ۱۰۰ درصد یک‌طرفه باشه) شناسایی کنه، و سرانجام سعی کنه بدون برخورد تحقیرآمیز راضیش کنه که هردو به مشاور سر بزنند... مطلب دیگه‌ای به ذهنم رسید بعدا میگم.[گل] فعلا پایان.

یک‌انسان

بله درسته متاسفانه این لج‌بازی‌ها همه چیزو مشکل‌تر میکنه، راستش رو بخواین من در این حالت‌ها بیشتر از اینکه نگران دو نفر باشم نگران اشتباهاتم، نگران اینکه خواسته یا ناخواسته بچه‌ای معصوم رو به این زندگی وارد کنند و اونم در نتیجه کار اشتباه خودشون شریک کنند.

سلام و عطر آویشن

تا آنجا که میدانم برای یک مرد در جامعه ما در زندگی مشترک هیچ چیز سخت تر از این نیست که او به هر دلیل حس کند همسرش دوستش ندارد ، از او فاصله گرفته و یا قصد دارد ترکش کند ... مطمئن باشید دوستتان نیز به جای جلب اعتماد و اصلاح رابطه با رفتارش به این مساله دامن زده است ... شما برای کمک به دوستتان باید اول خودتان با شناختی که از دوستتان دارید و از همسر وی به دست می آورید به این نتیجه برسید که ادامه این رابطه درست است... سپس باید دوستتان را متقاعد کنید که اگر برای زندگی مشترکش ارزش قایل است باید ابتدا اعتماد از دست رفته مرد را جلب کند و سپس کم کم وی را متوجه اشتباهاتش نماید... اگر برایتان ممکن است به همسر دوستتان نزدیک شوید و طوری که احساس تحقیر نکند به وی این مساله را که همسرش خواهان زندگی با وی است را منتقل کنید و بعد از آن کم کم در مورد رفتارهایش صحبت کنید... اگر آنها به مرحله ای برسند که مشکلشان را بپذیرند و همچنین اشتباهاتشان را ، در این موقع باید برای یافتن یک روانپزشک و یک روانشناس خوب برای مشاوره جستجو کرد ...

هوو

سلام عزیزم.....عذرمیخوام بابت تاخیرم..... مشکل بنظر ساده میرسه.....ساده تر از اونکه بشه فکرشو کرد اما اگر دقت کرده باشی چیزی که باعث پیچیدگی این مشکل شده عکس العملهای غلط طرفینه.....اینکه مدرک تحصیلی همسرشون پایین تر هست نمیتونه علت ماجرا باشه.....چون اینچنین مواردی کم نیستند.....بهرحال در حال حاضر قطعا این روند موجبات آزار خانوم فریبا و همسرشون رو مهیا کرده و باید هرچه سریعتر این مشکل حل بشه....بنظرم تصمیم به طلاق کمی بی انصافانه و عجولانست و شاید ناشی از ضعف و خستگی از شرایط موجوده.....اما خانوم فریبا با این آقا عهد بسته اند و قطعا باید همه تلاششون رو برای حل مشکل انجام بدهند.....به نظرم مشاور خوب میتونه موثر باشه.

هوو

و شاید شاید شاید صحبتهایی بین این دو بوده که شما در جریان نیستید و این صحبتها باعث حساسیت همسرشون شده.....باید حتی دید لحن خانوم فریبا اون هنگام چطور بوده.....گاهی حرف و منظور چیز دیگریست اما لحن بد باعث حساسیت میشه.... به هر حال من خیلی راه خاصی به نظرم نمیرسه و دوست نازنینم تا خودشون نخوان هیچکس حتی شما قادر به کمک به اونها نیستید....

محمدرضا

ببخش اگه دیر دارم نظرم رو میگم (بله البته با کپی پیست تونستم نمی دونم چرا!!!؟) از دیشب و اکثر اوقات امروز همش فکرم مشغول این ماجرا شده بود خیلی فکر کردم اما ... موضوع اینه که من عقیده خودم رو دارم ومتاسفانه دیدم مردهایی رو که نسبت به همسرانشون شکاک یا اصطلاحا" بد دل هستن و خانوم هایی که اونها هم در قبال شوهرانشون شکاک هستن و شاید بشه اساسی ترین دلیل این حس رو همون عدم اعتماد به نفس نسبت به طرف مقابل دونست که بنظر من این بیماریه بزرگیه من معتقدم مهمترین پیش نیاز در داشتن یک رابطه سالم وکامل فقط شناخت هستش که مطمئنا" شناخت کامل فقط با داشتن اطمینان به هم میسر میشه من میگم اگه زنی به شوهرش یا مردی به همسرش حتی اگر بخواد برای یه لحظه شک کنه حتی به اندازه یه جرقه کوچیک باید فاتحه اون رابطه رو خووند مگر اینکه دو طرف بخوان به هم فرصت بدن و خودشون رو کامل به هم ثابت کنن که این مساله به هیچ وجه یه طرفه میسر نیست در مورد دوستمونم.... (ادامه دارد...)

محمدرضا

در مورد دوستمون هم اونطور که شما ایشون رو معرفی کردی ایشون باید فردی منطقی و فهمیده ای باشه و انتظار میره که ایشون خیلی بهتر از این عمل کنه بنظر من هر کسی حتی جانی ترین افراد هم رگ خوابی دارن چه برسه به شوهر دوستمون که فقط نگران از دست دادن همسرشه (که البته دلیل اصلیش میتونه کمرنگ بودن اعتقادات اعتقادی و قلبی باشه) دوستمون اگه واقعا" نگران آینده و زندگیشه باید تمام تلاشش رو تو این قضیه بکار بگیره و باشناخت نسبی که توی این مدت نسبت به همسرش پیدا کرده باید راه کار رو ({رگ خواب) پیدا کنه بیشک اینکار شدنیه اگر هر دو نگران زندگیه مشترکشون باشن واگر حتی یکی از این دو نگران این موضوع نیستند بیتعارف باید این ماجرا بطور کامل تموم بشه (شاید این نوع جمع بندی من بنظر ساده انگاری باشه اما بازم میگم اگر در رابطه ای حتی برای یه لحضه بخواد عدم اطمینانیوجود داشته باشه باید این رابطه تمووم بشه چرا که اطمینان طرفین مهمترین دلیل برای اثبات علاقه به هم است) قلبا" آرزو میکنم که ایشالا خدا برای حل مشکلشون بهشون کمک کنه... انشاالله.

صورتی خانوم

هر چند قضاوت در مورد زندگی ای که ما هییییییییییچ چیز از اون نمی دونیم و فقط چند سطری درباره اش خوندیم خیلی سخته؛اما اگه فرض کنیم که زندگی حقیقی دوستت نود در صد به نوشته تو نزدیکه باید بگم شکی که تا این حد برسه همونطور که مشاور گفته یه بیماریه روحیه که به این راحتی درمان نمیشه.فرض هم کنیم که دوستت ماجرای ارتباط تلفنیش رو گفته باشه.یه مرد منطقی و عاقل که نباید به چنین ارتباط ناچیزی حساس بشه.فرض هم کنیم که هم خونه ای های شوهر فریبا بی بند و بار بودن باز هم چه ربطی داره به فریبا؟یه آدم عاقل که بین این دو تا مسئله بی ربط ارتباط به این مسخره ای ایجاد نمی کنه.... من فکر می کنم اگه شک تا این حد زیاده،زیادتر میشه که کم نمیشه.شاید فریبا برای انتخابش دقت لازم رو نکرده اما باید برای طلاقش دقت کنه.باید پیش مشاوره بره و حسابی فکر کنه و یه تصمیم درست بگیره و همیشه پاش وایسه... امیدوارم به بهترین شکل مشکلش حل بشه

فاطیما

سلام! و شرمنده واسه تاخیر گرچه که دوستان همه گفتنی هارو گفتن اما نظر شخصی بنده بنظرم فریبا عجولانه و بدون شناخت تصمیم به ازدواج گرفته و بعد از ازدواج هم سعی در شناخت همسرش نداشته چون اگه میدونست از چی خوشش میاد و از چی نه قطعا سعی میکرد موجب حساسیتش نشه!شاید هم غروری در کاره که نمیذاره فریبا باب دل شوهرش باشه!که اینقدر زود تصمیم به طلاق گرفته!البته نمیشه یک طرفه به قاضی رفت شاید خیلی تنش های کوچک و رنج آورتری بینشون بوده که به همچین تصمیمی رسیده کسی چه میدونه!!! و اما شوهرش متاسفانه یا خوشبختانه مردا جنس خودشونو بهتر میشناسن به خاطر همینه که سختگیریاشون روی کساییه که خیلی دوسشون دارن! و به نظر من برخلاف گفته دوستان این یک بیماری نیست و این حساسیت به مرور زمان کم میشه تجربه ثابت کرده و نیازی نبود فریبا ایقدر تهاجمی رفتار کنه و با لجبازی مخالفت خودشو اعلام کنه! کاش حرف طلاق با همسرش مطرح نکرده باشه کاش با خودش خلوت کنه بیشتر راجع بهش فکر کنه بهتره به خودشناسی خودش برسه و بعد همسرش...زمان همه چیزو درست میکنه اگه آدما سعی در تسریعش نداشته باشن!!!

فاطیما

امیدوارم تونسته باشم کمکی در رفع مشکل دوستتون کرده باشم! و براشون آرزوی زندگی شادو ایده ال رو دارم!