سوالات روتین

اول نوشت: دیروز یک مهمانی زنانه مادرم داشت حرف در مورد درس خواندن بود و من گفتم در عمرم بکوب درس نمی خوانم و نمی توانم چندین ساعت تمرکز کنم حداکثر نیم ساعت درس خواندن اخر درس خواندن من هست و منقطع منقطع درس می خونم . باید حتما بعد هر نیم استراحت کنم. یکی از فامیلهای مامان بعد حرف من گفت یه سوال بپرسم. گفتم بفرمایید. گفت می خوام بدونم معدلتون هم خوبه اخه بعضی ها اینجوری درس می خونن فقط در حد گذروندن و پاس کردن. من هنگ کرده بودم   می خواستم بگم معدل کدوم سال نحصیلی رو می خوای. من حدود 21 سال تحصیل کردم اگه بادی به هر جهت بودم تا حالا درس رو می بوسیدم میزاشتم کنار.

 

خب این نوشتم تا یاد سوالهای روتین که ادمها از ادم میپرسن برسم

-معدلت چنده

-کلاس چندمی

-رشته ات چیه

-چرا ازدواج نمی کنی

-قصد ازدواج نداری. 

-چرا بچه دار نمیشی

-چرا فقط یه بچه داری

-سخت نیست دوتا بچه داری

....

سوالات روتینی که خیلی اوقات تو مراحل مختلف زندگی پرسیده میشه. بعضی از این سوالات یه بحث بلند بالا داره. مثلا این سوالات که چرا ازدواج نمی کنی یا قصد ازدواج داری یا اینکه سختگیری یا خواستگار خوب نداری تو این مرحله از زندگیم گه گاه می شنوم.

با خودم فکر می کنم شنونده منتظر شنیدن چه چیزی از منه. مثلا منتظره  بگم من قصد ازدواج ندارم یا ازدواج بده یا خواستگار خوبی دارم ولی ازش  توقعات زیادی دارم یا اصلا خواستگار ندارم  منتظره چیه.

راستش جواب من به این سوال که قصد ازدواج داری یه جواب منتطقیه قصد ازدواج با کس خاصی منظورشونه یا به طور کلی.

چون به نظرم در حالت کلی نمیشه بگم قصد ازدواج ندارم یا دارم. چون همه ادمها از همون کودکی دوست دارن ازدواج کنن این در ذات همه ادمها هست. اما وقتی میگن قصد ازدواج ندارن یعتی با ادم خاصیه چون ادمی که قصد ازدواج هم داره اگه شخص نا مناسبی رو بهش معرفی کنند ممکنه پشیمون بشه و نه بگه. پس کم ادمی پیدا میشه به هر قیمتی بخواد ازدواج بکنن. پس نباید توقع داشت یکی بگه من قصد ازدواج دارم برعکسش هم  کسی هم میگه قصد ازدواج نداره اما گاهی پیشنهاد یه ادمی نظرش کاملا عوض میکنه.

در مورد اینکه سختگیری یا خواستگار خوب نداری؟

هیچ کس که به نظرش سختگیر نیست همه فکر ی کنند معیارهای درستی دارند بعد اگه کسی خواستگار نداشته باشه شما را به چه نتیجه می رسونه یعنی این که عیب و ایرادی در کارش هست یا سخت گیر نیست خب شاید برای این ادم هم خواستگار بیاد از سوراخ سوزن ردش کنه. شاید هم هیچ ایرادی در کارش نباشه فقط توسط کسی دیده نشده و در موقعیت اجتماعی قرار نگرفته تا دیده بشه. من نمی دونم از این سوالات به چه نتیجه ای می خوایم برسیم. یکی من رو روشن کنه.

چر ازدواج نمی کنی اخرین سوال و به نظر بی مزه ترین سوالیه که از یه خانوم میشه کرد چون خانومها تو ایران انتخاب نمی کنند ازدواج کنند بلکه انتخاب میشن پس ازشون بپرسید که چرا ازدواج نمی کنید جواب قانع کننده ای به شما نمی تونن بدن باید این رو از اقایونی بپرسید که با این خانوم ازدواج نکردن.

پی نوشت1: علت خصوصی نوشتن این بحث اینه که کسی که اینجا اولین بار میاد نیاد این سوالات روتین رو دوباره بپرسه. 

پی نوشت2: چند نفر از خواننده های خوب این وبلاگ از من قبلا این سوالات رو پرسیدن دوست دارم ازشون علت پرسیدن این سوالات رو بپرسم.

/ 11 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سوگند

هیچ به این فکر کردی که کسانی که این سوالا رو می پرسن کی هستن ؟ درکشون از زندگی در چه حدی هست؟ موفق هستن ؟ میزان تحصیلاتشون چیه فکر کنم کسانی که اینقدر در زندگی بیکارن که وظیفه ای جز سرکشی دز زندگی دیگری ندارن رو باید پرت کرد کنج صفحه زندگی. جایی که دیده نشن . جایی که شنیده نشن . در یک کلام این بحثا ارزش فکر کردن نداره. حیف وقت تو و ارزش تو که با چنین چیزایی پر شه ضمنا چرا ازدواج نمیکنی کلا سوال بی ربطی است چه از خانما پرسیده بشه چه از اقایون

دوست قدیمی شما

سلام دوست خوب اولاً برام جالب بود که تو این زمینه دوست داشتی نظر من رو بدونی واقعیت اینه که هر آدمی از منظر خودش چنین سوالی رو می پرسه، یکی کنجکاوی، یکی ممکنه حسادت، یکی می خواد نظر شما رو بدونه، یکی شاید حرف دیگه ای برای شروع آشنایی به ذهنش نمی رسه و ... اما من با توجه به شرایط و تفکرات امروزم به یه نتیجه ای رسیدم که شاید الآن شما خوشتون نیاد اما به نظرم واقعیت داره، اونم اینه که تو چند سال گذشته عطش سیری ناپذیر خانم های ایرانی برای تحصیل و کار و .... باعث شده که داشته های اونها از آقایون ایرانی بالاتر بره، خوب خیلی از آقایون هم ترجیح میدن با خانمی یک ذره پایین تر از خودشون ازدواج کنن، یا حداکثر مثل خودشون، مسلماً ازدواج برای یک سری خانم های فرهیخته ای مثل شما سخت تره، چون یه مردی که شرایط خواستگاری از شما رو داشته باشه کمتر پیدا میشه و سن و سالش هم باید به شمایی که سالها درس خوندی بخوره و ... ازدواج برای امثال شما طبیعتاً با بقیه دخترها فرق خواهد داشت و مکنه در مکان و زمانی که اصلاً انتظارش رو ندارین و با شخصی که خیلی هم استاندارد نیست پیش بیاد!!! لذا اگه از من میشنوین خودتون رو زیاد درگیر این حرف ها نکنین

زویا

من فکر میکنم انتظار دارن که مثل خودشون و انتظاراتشون پیش بری، یعنی از یه قاعده خاص پیروی کنی که مثلا وقتی به یه سن خاصی رسیدی ازدواج کنی که ازدواج کرده باشی! یا یه جورایی میخوان سر از کارت در بیارن فقط و بدشون هم نمیاد بهت بگن داری اشتباه میکنی و راهت غلطه! کلا یه سری ادم ها دنبال اطلاعاتی هستن که به هیچ دردشون نمیخوره اما میخوان بدونن! البته خب گاهی همین گفتمان های روتین و معمول، باب صحبت رو باز میکنه و ادم ها رو هم به هم نزدیک میکنه، بحث رو به جاهای دیگه میکشونه . بستگی به طرف مقابل هم داره. گاهی فقط واسه ارتباطه و نه چیز دیگه

ندنیک- سقف کبود سابق

عزیزم اینا دغدغه من هم هست. دقیقا جوابهامون شبیه هم هست. اما استاد کلاس زبان ی چیز با مزه میگه میگه متاهلی یا شادی؟ یعنی اگه مجردی جوابت میشه مجردم و شادم. منم یاد گرفتم و یکی دو جا اعمال کردم نتیجه خیلی خوبی داشت. کنار این سوالا انوقتی ناراحت کننده است که طرف نمی ‍برسه متاهلی یا مجرد؟ مستقیم میگه حامله نیسی؟ خب این یعنی چی؟اول ببرس ازدواج کردم بعد بعدیشو بگو.

سوگند

راستش برای من خیلی عجیبه که این سوالا توسط هر قشری پرسیده میشه. راستش برای من اتفاق نیفتاده اما کسانی که این سوالارو میکنن امروز ازت میپرسن چرا ازدواج نمیکنی فردا که ازدواج کردی ازت میپرسن چرا بچه دار نمیشی پس فردا می پرسن چرا بجه دوم نمیاری و سوالات از این قبیل پاسخ من اینکه که چرا این سوالا ازارت میده؟ چرا برات مهمن؟ هدفم اینه که بگم اینا باید کنج حاشیه های زندگیت قرار بگیرن. اینقدر که بتونی بهشون بخندی و بگذری نه اینکه بخوای کاری بکنی

دوست قدیمی شما

سلام مجدد در هر صورت این سوالها حتی اگه متاهل هم باشی پرسیده میشه! اگر متاهل باشی و بفهمن مشکلاتی داری که خیلی بدتره، تا جزئیات ریز داستان رو میپرسن! حتی فکر کنم تو پاریس هم همینطور باشه با یه ذره تعدیل. پس بازم میگم باید بی خیال این حرف و سوال ها بشین و زندگیتون رو بکنبن، چون نمی تونین یه اطلاعیه بچسبونین به خودتون و روش بنویسین " لطفا در مورد ازدواج سوال نفرمایید" به نظرم یه جواب کوتاه و بدون درگیری و تموم کننده میتونه این باشه: "پیش نیومده" البته اونهایی که شما رو میشناسن میدونن خودتون از همه عاقل تر و نکته سنج تر و حاضر جواب تر می باشید.

یک انسان

سلام مرسی بخاطر رمز چون اونجا نمیشد رمز رو از کامنتتون حذف کنم در نتیجه اینجا جواب میدم: خوبم مرسی، کم پیداییم همینجوریه حس و حال نوشتن پست ندارم هرچند احتمالا امشب بخاطر دوتا اتفاق یه پست بنویسم. امتحانات یکی رو توی خرداد امتحان دادیم و شکر خدا خوب شد بقیه در جریانن و تا ۲۰ مرداد برای یکیشون سر کلاس خواهیم رفت... و اما در مورد پستتون: با نظر دوست خوبمون سرکار خانم «زویا» موافقم، و در ضمن اضافه میکنم که شاید در سیستم احساسی شرقی نبودیم عملا این سوالها کوچکترین اشکالی ایجاد نمیکرد چون با پاسخهای رکی مثل به شما مربوط نیست یا ترجیح میدم جواب ندم طرف مقابل بدون اینکه حالا طلبکار باشه که بهم توهین شد و از این حرفها میفهمه که داره وارد خط قرمزها میشه، اما خب تو ایران معمولا اینجور نمیشه جواب داد اما جوابی که یکی از دوستان گفتند: «چطور مگه؟» عملا طرف رو خلع سلاح میکنه. در کل همیشه سوال و فضولی بوده و هست و خواهد بود نباید بگیم چرا هست! درواقع باید بتونیم به بودنش توجه نکنیم، در آخر هم اینو بگم که خودم رو جدا نمیکنم، هرچند الان حضور ذهن ندارم ولی ممکنه سوالهایی شبیه این از کسی پرسیده باشم

یک انسان

درواقع حتی بخشی از احوال پرسی دوستانه به همینجور سوالها ختم میشه: اگر مجرد باشه: داماد نشدی؟ اگر متاهل باشه: بچه دار شدی یا نه؟

سامورايي

سلام و ببخشيد كه خيلي وقته نيومدم راستش اين روزها خيلي گرفتاري هاي شغلي دارم خب راستش من بعد از خوندن پست هر جوابي كه توي ذهنم بود رو دوستان جواب دادند البته من بين پرسش كننده ها تفاوت قائلم چون مطمئنم وقتي خواهر ميپرسه دليلت براي ازداج نكردن چيه با اينكه همسايه و همكار بپرسه خيلي متفاوته قطعا خواهرم صد درصد از روي ترس و نگراني و دلسوزي اين رو ميپرسه و از پرسش همكارو همسايه خيلي فرق داره بيشتر وقتها براي فضولي و يا اينكه حرفي براي گفتن باشه زده ميشه خب راستش من ديگه بعد اين همه سال ياد گرفتم چي جواب بدم كه ديگه تمامش كنند خواهرم همين چند شب پيش يكي واسم پيدا كرده بود و ميگفتم نميخوام برم ببينمش درنهايت گفت حرف زدن با تو آب در هاون كوبيدنه[نیشخند]

بی سرزمین تر از باد

سلام من اومدم.اما با چند روز تاخیر. خیلی از وقتها این سووالات پرسیده میشه اما باید دید که چه کسی اینا می پرسه.بعضیا می خوان بدون معیاراشون درسته یا نه؟ معمولا" این آدمها هم سن و سال هستن و مجرد.اونهایی که هم سن و سال مادرامون هستن دنبال همسر برای یه نفر دیگه می گردن و می خوان شرایطت رو بدونن. برای منم که ازدواج کردم قبل از ازدواج همین بود.چرا مجردی؟ می خوای کالرمند باشه یا خانه دار؟ چند سال کوچکتر از خودت باشه؟ و بدترین سووالی که پرسیده میشه: حقوقت چقدره؟ آی من بدم میاد از این سووال. ازدواج هم که بکنی این سووالات بیشتره؟ مهریه ت چقدره؟ خونه و ماشین و زمین چی به نامت زده؟ و ... . شخصا" فکر میکنم که اگر آدم با روحیه بالا و قاطع به این سووالات و فضولی ها جواب بده از طرف مقابل دیگه در این زمینه سووالی پرسیده نمیشه. گرچه کلا" در دروازه رو میشه بست اما .. .