سرشماری

یادم افتاد چند سال قبل یعنی سال 75 برادرم در آمارگیری شرکت کرده بود. چقدر خاطره جالب داشت از اون دوران.علی باید آمار سه تا روستا رو می گرفت روزها می رفت اون روستا ها و شب که بر می گشت فرمهای خط خورده رو می داد به ما ها تا پاکنویس کنیم و وقتی می نوشتیم او تعریف می کرد اون روز چه اتفاقی افتاده. 

یه بار می گفت یه بنده خدایی وقتی به دنیا اومده رفته بودن براش سجل بگیرند سجل احوالیه مست بوده و داشت آهنگ آمنه رو گوش می کرده چون مست پاتیل بوده فامیلی یارو رو نوشته آمئه. حالا اگر نوشته بود آمنه خوب بود براش یه فامیلی تک گذاشته که معنی هم نداره.

یه بار می گفت رفتم در یه خونه ای. زنی اومد دم در. گفتم "اسم شوهرت چیه؟" گفت" یحیی یحیی نیه" (ترجمه "یحیی یحیی نیست") علی می گفت گفتم منظور تون چیه از اینکه شوهرتون یحیی یحیی نیست. گفت "دارم می گم یحیی یحیی نیه" بعد کلی کلنجار فهمیده که داره میگه یحیی یحیی نیا. 

یه بار می گفت دختری هفت ساله ای میره مدرسه بزرگسالان چون در زمان تولد تاریخ تولدش اشتباه شده و بجای اینکه 68 بگیرند براش شناسنامه گرفتند 58.  پدر و مادرش هم بیسواد بودند  متوجه اشتباه نشدند و او مجبوره الان بره مدرسه نهضت سواد آموزی.

یه بار می گفت رفتم در یه خونه دختر جوون بیست دو ساله ای اومد دم در. ازش شناسنامه های همه خانواده رو خواستم دیدم اون دختر جوون زن یه مرد 63 ساله بود.

یه بار می گفت زنی دو پسر 15 و 17 ساله اش رو فرستاده بود تهران تا توی یه کارگاه کار کنند اصرار داشت اسمشون رو بنویسه توی فرم. ازش پرسیدم بچه هات توی تهران چی کار می کنند گفت با اسید روی سینی نقش میندازند.

یه بار می گفت یه مردی روستای پسر هفده سالش زن گرفته بود و داشت با اونها زندگی می کرد. علی حسابی لجی شده بود می گفت دختر شون دادن به یه پسر آسمون جل که حتی قیافه هم نداره کار که نداره هنوز سربازی هم نرفته. 

اون سه روز که علی رفته بود آمارگیری مهمان پیر زن و پیر مرد روستایی بود که پیر زن روی چراغ نفتی پلو می پخت. آب هم نداشتند. اما صفا و صمیمتی داشتند که علی چنان تعریف می کرد که ما از دور درک می کردیم.

اگه وقت داشتم می رفتم برای آمارگیری چون فکر می کنم تجربه جالبیه.

پی نوشت: چند روز کارم بسیار زیاده و وقت نمی کنم با دقت و قشنگ همه نوشته های دوستان رو مطالعه کنم. پس اگه کامنت نمی گذارم به بزرگواری ببخشید.

/ 15 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پریسا

پرشکوه جان،پیشاپیش عیدت به شادی مبارک[گل]

نادی

جالبه. اما کار سختیه. باید ادم سر سختی باشی

هرمـس

مگه سر شماری نباید سال 95 باشه ؟!؟ [سوال] خوش باشی پرشکوه جونم حافظ منشین بی می و معشوق زمانی ایام گل و یاسمن و عید صیام است عیدت خیلی مبارک پرشکوه دوست داشتنی عزیز خوب . [قلب]

الی

خاطرات برادرت جالب بود ببین این مردم در چه فقر فرهنگی و اطلاعاتی ای زندگی می کنند .

محسن

همه اینا ماله سه روز بوده اونم توی سه تا روستا؟ خیلی جالبه خوبه توی رشت نرفته سرشماری. یه کتاب خاطره می شد

یک انسان

تجربه هایی بود، اون دختر 7ساله هم ماجرایی بوده برای خودش...[تعجب]

معلم روستا

سلام خاطرات بسیار جالبی بود.بعضی ها ذهن را باز می کرد و بعضی ها ذهن را مشغول. یادم می آید ،ما در روستا بودیم که آمارگیرها آمدند همان سال 75 بود.دو سه تا جوان بودند که خودشان به هم لقب مهندس می داند.آخرش فهمیدیدم که فوق دیپلم هستند. عید سعید فطر مبارک باد. درپناه حق

ali

از خوندن خاطرات برادرتون لذت بردم. جاهایی هم لبخندی به لبام نشوند. آرزو میکنم که خدا ایشون و شما رو همیشه شاد نگه داره.

بلندترین

خیلی خاطرات جالبی بود عزیزم حتما باید تجربه جالبی باشه با یک ذره هم غم و غصه اضافه... واقعا پشت در خونه ای چه داستان هایی داره به سرانجام می رسه...