درهای باز امنیت

نشسته ام پشت میز ناهار خوری و در سازها دارند با در دستشویمان کلنجار می روند تا بر سر جایش نصبش کنند. درها میروند درهای قدیمی که از روزی که امدیم خانه را دیدیم به دل ننشست. بیشتر از همه در ورودیمان بود که لازم نبود مرد قوی هیکلی باشی تا با فشار زیادی ان را بشکنی حتی من هم می توانستم با کمی قشار تار و پودش را از هم بپاشانم.

سالها به امید اینکه کسی دزد نیست تا زحمت بکشد بیایید بالا حس می کردیم این در امنیت را در خانه زنانه ما ایجاد می کند و ما را از محیط بیرون جدا می کند ولی در واقع ان در نمی توانست کاری کند این را من می دانم که ان می تواند فقط جلو ادمهای خوب را بگیرد تا دزدی نکنند وگرنه هر دزدی در باز کردن می داند اگر ندادن دزد نیست. با این همه برای ایجاد امنیت بیشتر داریم عوضش می کنیم و به تبع ان همه درها را. 

درها نشانه ها خوبی هستند که نشان دهد امنیت یا حس امنیت کم شده وقتی بچه بودیم درهای خانه مان را کلید می کردیم اما در کوچه ما کسان زیادی بودن که با در همیشه باز زندگی می کردن و درهای خانه شان  هیچ وقت قفل نمی شد درها باز یعنی در این خانه کسی است که احساس می کند امنیت وجود دارد.  پدر بزرگ هم در  ورودی خانه اش هیچ وقت قفل خور نبود. یادم است عیدها مهمانها می امدن سر ایوان گاهی صدا می کردن و گاهی در اتاق را می زدند و قبل از اینکه بتوانی عکس العملی نشان بدهی در اتاق را گشوده بودن برای ما که دختر بچه بودیم این خیلی عذاب اور بود چون همیشه باید روسری به سر اماده به خدمت می بودیم. اما پدر بزرگ و مادر بزرگم هیچ وقت از اینکه در خانه شان همیشه گشوده است حس نا امنی نمی کردن.

درها نشانه های امنینتد اما هرگز نمی توانیم بگوییم اگر دری بسته است محتویات پشت در در امنیت است امنیت ربطی به در ندارد شاید مکانی در نداشته باشد و امن باشد. 

حالا با همه این توصیفات درهای خانه مان را عوض کردیم تا شکل و رنگ خانه عوض شود بگذریم که از امنیتی که می خواستیم بیشترش کنیم یکی دیگر از دلایلمان زیبا کردن خانه نیز بود. 

رنگهای دیروز برای امروز رنگهای دلمرده ایند حتی رنگهای تیره امروز از رنگهای روشن دیروز شادترند زندگی همین است هر چیز نو و هر چیز به روز جذاب و زیباست بی انکه به ماهیت ان نگاه شود. 

پی نوشت1: بعضی حسها مثل امنیت و اعتماد چیز هایست اگر به انها خدشه وارد شود خیلی سخت می شود دوباره ساخته شان مثل چینی می  ماند اگر بشکند می شود بند زد ولی همان ظرف اولیه نمی شود. برای ایجاد امنیت لزومی به درها نیست درها هیچ امنیتی را ایجاد نمی کنند امنیت وقتی برقرار است که ذهن خیالش اسوده باشد. برایتان ذهنهای اسوده را ارزومندم ذهنهای که در انها حس امنیت و ارامش و اعتماد به دیگران وجود داشته باشد.

پی نوشت2: یاد فامیل دور افتادم "انان که در تدبیر درمانند درمانند"

/ 10 نظر / 3 بازدید
ღ❤ღ عبـــ♥ـــاس ღ❤ღ

حل می شود شکوه غزل در صدای تو ای هرچه هست و نيست در عالم فدای تو هر شب به روز آمدنت فکر می کنم هر صبح بی قرار ترينم برای تو بيدار می شويم ازين خواب هولناک يک صبح جمعه با نفس آشنای تو آدينه ای که ميرسی و پهن می شود چون فرش آسمانِ دلم زير پای تو يک روز گرم و روشن و سرشار می شويم در خلسه ای که می وزد از چشم های تو روزی که با شروع کلام تو مثل قند حل می شود شکوه غزل در صدای تو سلام خوبین؟؟ وبتون خیلی خوبه مطالب و قالبش هم همینطور به وب من هم بیاین نفستون گرم

زویا

آره واقعا حس امنیت درونیه. بستگی داره که چه چیزهایی برات ارزشمند باشه و نگران از دست دادنشون باشی بستگی داره دیگران چقدر بهت این حس اعتماد رو داده باشن و این اعتماد رو به بقیه هم تعمیم بدی تجربه های بد و بی اعتمادی هاست که باعث گوش به زنگی میشه ایشالله که همیشه در امنیت و اعتماد باشی :)

مهتاب

این پست رو خیلی ادبی نوشته بودی . شبیه یه قطعه ادبی بود بعضی جاهاش. ذهن اسوده واقعا نعمت بزرگیه . کسی که نسبت به محیط احساس امنیت و اعتماد می کنه واقعا ارامش داره . به هرحال درهای جدید مبارک باشه . قطعا خونه نو نوار می شه و حال و هوای خونه جدیدتر میشه . عزیزم برای یه جوون که روی تخت بیمارستانه دعا کن . دعا کن خدا به بچه های کوچیکش رحم کنه .

آرزو

[لبخند]مبارک باشه

روزبه

جالبه من هميشه ميخواستم مطلبي دقيقا شبيه به اين بنويسم

مهتاب

سلام .. خداروشکر اون اقا بطور معجزه اسایی نجات پیدا کرد . از دعات ممنونم. به نظر من ادم توی وبلاگش باید همه سبکهای نوشتن رو امتحان کنه . تو قلم قوی داری و در هردوتاش ماهری . اما برای روزانه نوشتها لحنهای خودمانی و روزمره دلنشین تره . هرچند نوشته های ادبی هم می تونه تنوع به وبلاگ بده .

احمدخانی

خدا پدر بزرگها و مادر بزرگها را رحمت کند دلشان محکم بود به آنچه محکم تر ازآن نیست که یاد خدا آرام بخش دلهاست

alireza

هرچقدر هم سیستمهای امنیتی پیشرفت کنند... نمیتونن مث ایجاد اعتماد بین آدما موثر باشن... اعتماد خوب است...

لیلیوم

کاملا باهات موافقم پرشکوه جان خدا نکنه اعتماد و امنیت خدشه دار بشه

زیبا

یه کلاسی دارم وقتی درشو باز میزارم احساس امنیت میکنم در واقع "در" اونجا به معنی "عدم امنیته"[چشمک]