طبل عزا

تاسوعا و عاشورا دو کلمه اند که معانی مختلفی برای افراد مختلف دارد و در ذهن من طبل بزرگیست که برآن می کوبند و صدایش دلم را می لرزاند. هر چند صدای طبلهای که بر آنها نقش شده یاماها صدای امام حسین را که قیام کرده است برای اصلاح می پوشاند.

واقعا داریم به ناکجا می رویم با عزاداریها تصنعیمان. اگر باید گریست بر حال آشفته خود باید گریست که به مار ماهی می مانیم نه این تمامی نه آن. منظورم این است تحمل قدم زدن در راه حق را نداریم ولی می خواهیم کسی ما را از مصیبت دو رویی و ریا برهاند و حق را جاری کند ما خیلی زحمت بکشیم روبروی حق نایستیم و شمشیر از نیام نکشیم از حق فرار می کنیم و آن را تنها می گذاریم. بگذارید من ذکر مصیبت کنم و شما گریه کنید. مصیبت ما این است همداستان دروغ و ریا شده ایم و بر ظاهر بر حسین می گرییم در باطن حسین ها می کشیم و سرشان را بر نیزه می کنیم حالا وقت خوبیست گریه کنید که حقیقت تلخ است.

حالا فکر نکنید من هم در ره حقم بلکه همداستان بقیه جماعتم وقتی حقیقت را می کشند به خاطر مصلحت لحظه ای خویش سکوت می کنم. حالا زنجیر بزنید و علم بگردانید که من هم همداستان شمایم.

پی نوشت: در کودکی عزاداری امام حسین را دوست داشتم. اما حالا فکر می کنم از مسیر اولیه اش خارج شده دیگر برایم صدای طبلها لذت بخش نیست.

/ 10 نظر / 3 بازدید
یواشکی

سلام. گاهی یواشکی و تصادفی تو بعضی وبلاگ ها میام و جدی جدی خوشم میاد.موفق باشی

افسانه

دقیقا...برای من چند سالیه که دیگه اون اثرات رو نداره...

یک انسان

همه چیزمون باید به هم بیاد... از جمله عزاداریمون به دینداریمون... [ناراحت]

ali

اگه نگاهی به تاریخ بندازیم، متوجه میشیم که همیشه هر شکلی از ایدئولوژی با اینکه با بهترین آرزوها و آمال پا به صحنه ی هستی میذاره، در اندک زمانی اصالت و هویت خودش رو از دست میده و به عبارتی استحاله میشه در زندگی روزمره و نگاههای سطحی ما آدمها. راستش گاهی فکر میکنم که هر شکلی از ایدئولوژی برای نوع بشر سمی کشنده هست که باید از شکل گیریش هم حتی جلوگیری کرد. البته به این هم معتقدم که زندگی در دنیای بدون باور و ایدئولوژی هم ممکن نیست واقعا.

ن . د. ا

شاید همون موقع هم از مسیر خارج بود. اما ما بچه بودیم و جذب زرق و برقش می شدیم

مهدی

سلام حرف شما درسته چون داریم به بیراه می ریم هر سال هم داره یک چیز جدید اضافه می شه؟ البته در تمام جاها این طور نیست خودم یکسالی که ماموریت در استانهای اذری زبان بودم محرم شون رو از نزدیک دیدم با ما فرق داره توی گیلان 30نفرزنجیر می زنند 10نفر طبل وسنج 500نفر تما شاچی دارن حتی به خودشون زحمت نمی دن دست شون رو از جیب بیرون بیارن؟ ترجیح می دم در این جور جاها حضور نداشته باشم ؟فقط روز عاشورا میام بیرون

با تو مهتاب

جالبه منم از عزاداری صدای طبلش برام خاطره انگیز ترینه ... انگار دسته های طبل رو روی قلب من می کوبن... حکایت امام حسین جکایت غریبی هستش بدجوری با هویت ما گره خورده و نمیشه از زندگی حذفش کرد... حنی عزاداریهای نصفه و نیمه و به قول شما استحاله شدش هم برام جذابه ...

معلم روستا

سلام البته من یکی که همه اش خودم را اهل کوفه فرض می کنم.ولی جالب این است که لعنشان هم می کنم. پس نتیجه اخلاقی :خودم را لعن و نفرین می کنم. کاملاً با شما در این زمینه موافقم. درپناه حق