بخاری

خانه ما با بخاری نفتی گرم می شود جنگ بود و نفت کم یک سال مجبور شدیم در بخاری نفتی گازوئیل بریزیم دود می کرد و گرم نمی کرد. سه تا بخاری داشتیم که به لعنت خدا هم نمی ارزیدند. یکی آزمایش بود یک ارج یکی هم از آن استوانه ایها که حالا فهمیدم اسمش بخاری قطره ایست. زمستان فقط یکی از این سه بخاری روشن می شد بخاری آزمایش که توی اتاق خواب بود و ما به آن اتاق می گفتیم "تلویزیون اتاق". ارج توی اتاق پذیرایی بود ولی روشن کردنش همانا و خفه شدنش همانا. برای همین دکوری بود سالها بعد وقتی برف 83 رخ داد فهمیدیم لوله بخاری آن بین سقف و شیرونی تمام می شد و هر گز از شیروانی خارج نمی شود و این دلیل اصلی خفه شدن بخاری بود. بخاری قطره ای هم موقعی بود که نفت نبود و قرار بود با گازوئیل گرم شویم استفاده می شد.

هر از گاهی بخاری بد می سوخت و دود می کرد پدر بخاری را می برد داخل حیاط و مادر لوله بخاری ها را می شست پدر دوده را از تنوره بخاری جدا می کرد و دستی به کاربراتورش می کشید. اما وقتی بر می گشت دوباره همان بود که بود.

یادش بخیر سالهای اخری که سوخت اصلی نفت بود مامان تانکر نفت را پر می کرد برای سرمای زمستان. نفتی با گاریش نفت را می آورد و تانکر را پر می کرد و همچنین بشکه نفتمان را. بعد در زمستان وقتی نفت بخاری تمام میشد باید می رفتیم وسط حیاط از تانکر با تلمبه نفت می کشیدیم متاسفانه تانکرمان شیر نداشت کار راحتی نبود ولی می ارزید این کار به  در سرما لرزیدن.

مادر به جز خاطرات من از بخاری خاطره بخاری هیزمی را دارد من این یکی را به یاد ندارم مثل اینکه همان سالهای اول جنگ که من نوزاد بودم نفت انقدر کم بود که پدر بخاری هیزمی را علم می کند. هیزم را یکی از آشنایان که در اداره فضای سبز شهرداری کار می کرد برای ما فراهم کرده بود.

اما من کلی خاطره با بخاری هیزمی دارم پدربزرگ سالیان زیادی بخاری هیزمی تنها وسیله گرمایشی خانه اش بود بخاری که با چوبها و هیزمهای که پدربزرگ می شکست کار می کرد و زیر خاکستر آن مادر بزرگ سیب زمینی می گذاشت و چه لذتی داشت خوردن سیب زمینی های تنوری. برعکس خانه ما که بخاریش جان نداشت بخاری هیزمی با حرارت می سوخت و خانه پدر بزرگ گرم بود همیشه با خودم می گفت ای کاش ما هم یکی از اینها را داشتیم.

سالهای اخر دبیرستان همه خانه های شهر گاز دار شدند منجمله خانه ما. خب تازه می فهمم داشتن وسیله ای گرمایشی به نام بخاری گازی چه نعمتی است خانه گرم دستاورد این وسیله رفاهیست.

حالا که چند سالیست خانه قدیمیمان را ترک گفتیم و به خانه جدید امدیم متاسفانه تنها وسیله گرمایشی قابل استفاده در این خانه شومینه است زیرا هیچ لوله بخاری استاندارد در خانه ما وجود ندارد. پارسال با هزار مکافات تونستیم یه بخاری دیواری پیدا کنیم که بشه در اتاقمان نصب بشود. اون هم بالای تخت. دوباره ما بازگشت داریم به دوران نفت سوز بودن. باز هم خانه سرد است و ارزوی بخاری هیزمی را دارم.

پی نوشت: دیروز برای اولین بار با یکی از دوستان وبلاگی صحبت کردم من تجربه اس ام اس دادن به دوستان وبلاگی رو داشتم اما هرگز با هیچ کدومشون صحبت نکرده بودم. باعث بسی خوشحالی من بود امیدوارم هفته دیگه موقع امتحان ایشون رو زیارت کنم.

/ 16 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مبين

سلام خاطرات قشنگي است خوشا به احوالتان كه از اين دست خاطره ها داريد سخت هست ولي به نوعي شيريني خود را دارد.

زهرا

وایییییییی یادش بخیر بخاریهای نفتی و دود و کثیفیشو تازه نفت ریختن توش و تانکر نفت و یه وقتای هم فیتیله این اترا میسوخت و چشاتو داغون میکرد و تازه حمامی که با نفت کار میکرد میرفتی حمام جا اینکه تمیز بشی میومدی بیرون میدیدی جناب همسایه داره بد وبیرا نثارت میکنه اقا دود حمامتون خونه مون خراب کرد[نیشخند]واقعانا چقدر هم سخت بود اما انگار یه صفای دیگه ای داشت یادش بخیر[گل] چه تجربه خوبی منم با چند تا ازدوستان در ارتباط پیامکی ام البته با هاشون یکی دوباری صحبت کردم ولی خب هیچکدومشونو ندیدم خوشبحالتون دوستانو میبینید انشالا امتحان هم موفق میشین

ن.د.ا

بخاری نفتی یادم نمیاد. اینجا از وقتی من کوچک بودم گاز کشیدن. اما مامانم یادشه . میگه یه بار اشتباهی به جای نفت بنزین میریزه تو بخاری و میبینه بخاری داره حرکت میکنه. شانس اورده بوده بخاری را در فضای ازاد روشن کرده بوده. اما مامانم از روزایی میگه مجبور بودن واسه گرم کردن از ذغال و اتیش استفاده کنند. الان که ایرکاندیشن و شوفاژ اومده. اما تا سالها داشتیم از بخاری گازسوزهای نه چندان گرم استفاده میکردیم. تنها بخاری که حرارتش خیلی خوب بود اتاق من بود که از نفتی به گازی تبدیل کرده بودند. اما من اصلا به بوی نفت عادت ندارم. سالها بعد دوتا بخاری نو خریدیم. تازه فهمیدم گرما یعنی چی. یکیشو که زیاد میکردم کافی بود که تمام خونه را گرم کنه. اینقدر که بخاری اتاق خودم را خاموش میکردم قربون دلت و پی نوشتت برم. [گل] برای منم خیلی لذت بخش بود. [قلب]

زهرا

ممنونم عزیزم که سرمیزنی پیشنهادمیدم یه بار دیگه ببینی چون کاملترش کردم دست شما هم درد نکنه بابت راهنمایی جهت اپلود عکسها ایشالا قسمت همه دوستان .

زهرا

ممنونم عزیزم که سرمیزنی پیشنهادمیدم یه بار دیگه ببینی چون کاملترش کردم دست شما هم درد نکنه بابت راهنمایی جهت اپلود عکسها ایشالا قسمت همه دوستان .

قوری

خیلی جالب بود چند وقت دیگه با این وضع و اوضاع باید کرسی ها رو علم کنیم

با تومهتاب

چقدر زیبا درباره سالهای جنگ نوشتی.. خدا روشکر که اون سالها تموم شد .. ما هم امسال مشکل داشتیم چون شوفاژها نمی کشیدن و مجبور شدیم بخاری علم کنیم ..

لیلا

وبلاگ شما به من حس نوستالژیک خاصی می ده آخ گفتی این بخاری هیزمی خونه پدربزرگ چه گرمایی داشت منو بردی شمال

معلم روستا

سلام بخاری برای من نمادی است از خطر. سالها قبل در کلاس، یکی از همان قطره ای ها آتش گرفت و . . . دست راستم تا مچ سوخت برای اینکه از کلاس بیرون بیاندازمش.خدا راشکر به خیر گذشت. دیروز آمدند برای مدرسه روستا پکیج بگذارند. فکر کنم زمستان سال بعد اوضاع کمی بهتر شود. در پناه حق

سوگند

من بخاری هیزمی های شمالمان را بسیاز دوست می داشتم . اما امان از وقتی که هیزم هایش که هیچ گرمایش هم تمام میشد و ساعت تازه 4 صبح بود....