شادی حل مسئله

توی درس جبر پیشرفته لابه لای تمرینها داشتیم Homz(Q,Z)=0.  دقیقا این هم نبود حدس من این بود که این تساوی برقراره. همون زمان با این حدس چند تا مسئله رو حل کرده بودم. چند روزی میشه که من می خواستم این مسئله رو ثابت کنم و تو ذهنم هی بالا و پایین کردم مطمئن بود مسئله سختی نیست اما نتونستم حل کنم. خب بد نیست بگم اون تساوی چیه؟

اون تساوی میگه هیچ تابعی مثل f از اعداد گویا به اعداد صحیح به جز تابع صفر وجود نداره که این خاصیت رو داشته باشه که به ازای هر دو عد گویا xو y و عدد طبیعی n  که  

f(x+y)=f(x)+f(y).

f(nx)=nf(x)

خب زورم رو زدم که حل کنم ولی نشد آخرین کارم این بود که توی اینترنت سرچ کردم درخیلی از کتابها و مقالات یا به عنوان تمرین بود یا حلش رو بدیهی در نظر گرفته بودند. در این مواقع حرص آدم  در میاد.

اما سر انجام دو جا اثبات رو پیدا کردم اما متاسفانه یکی به زبان ژاپنی بود و یکی به زبان اسپانیایی. خب شما می دونید من زبانم فوله و هر چیزی رو بزارید جلوم سه سوته ترجمه می کنم پس کاری برام نداشت. (خالی بستم من از زبان مادریم هم خوب سر رشته ندارم تا زبانهای بیگانه)

پس تنها چیزی که به داد آدم میرسه در این مواقع همین google translate حال کردم ژاپنی و اسپانیایی رو به فارسی ترجمه کرد ولی ترجمه اش به درد ننه اش می خوره ترجیح دادم همون ترجمه انگلیسیش رو بخونم خب معلوم ترجمه ژاپنی سختتره و نا واضح تر بود ولی آخرش از ترجمه اسپانیایی حلش رو پیدا کردم. وقتی فهمیدم خیلی خوشحال شدم و دنبال یه گوش مفت میگشتم تا اثبات رو براش بگم اما همه خواب بودند. چقدر آدم سنگ روی یخ میشه. دیدم کسی نیست براش بگم اومد اینجا نوشتم. دلم نیومد سرتون رو درد بیارم اثبات براتون نمی نویسم ولی شادی حلش رو با شما تقسیم می کنم. اگه دوست دارید اثباتش کوتاه است بنویسم.

/ 17 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آرش سیفی

سلام باز هم بـــــرزوم . . از پنجره، از در، از این دیوار دلگیرم از زندگی و این همه تکرار دلگیرم . . . . . . منتظرم بای

گلچهره

همیشه به حل مساله همیشه با شادی[چشمک]

پریسا

پرشکوه جان،وبلاگت نیلوفر رو قلقلک داده که بره یه وبلاگ بزنه و منو بدجوری وسوسه کرده که منم دوباره بعد از چند سال بیفتم دنبال ادامه ی تحصیل.... پست قبلی و این شور و شعف پست جدید بدجوری روم اثر کرده و بهم داره انگیزه و انرژی میده که دوباره شروع کنم و استارت بزنم......

نادی

چه جالب. همیشه بیا از این ذوق کردنهات بنویس. حتی اگه نفهمیم چی میگی درک احساس کشف چیزای تازه را داریم[گل]

سامورایی

راستش منم با تمام ضعفهای درسی که داشتم به یه همچین مواردی روبرو شدم ولی راستش توی حل مسائل کامپیوتر و شبکه و فهمیدن اونها بیشتر لذت میبرم چند وقت پیش یه مشکلی واسه شبکه ادره پیش اومد که حتی زنگ زدن به مهندسین مرکز هم مشکل رو حل نکرد یه کمی دقت کردم و مشکل رو پیدا کردم ولی راستش به ضررم شد چون وقتی به رئیس گفتم واسه جایزه برگه انتقالی ام رو از اینجا امضا کن گفت مگه من دیونم همچین نیرویی رو از دست بدم[گریه]

فیتزکارالدو

[دست]همون حالی را داشتی که ارشمیدس تو حمام داشته.اینشتین تو اتاق کارش داشته. ماری کوری تو آزکمایشگاهش داشته.اونا هستن که تو را میفهمن

یک انسان

ای بابا چقدر آپ کردین شما! چند روز نبودم هاااااااا![نیشخند] واقعا شادی حل مسئله وصف ناپذیره [گل] البته اونروز یه سری زدم و پست قضیه فرما رو خوندم که باعث شد ناخودآگاه یاد گالوا بیفتم که اتفاقا دیدم در این پست یاد نمادهای جبری کردین که یه جورایی یادی از همون گالوا میشه... من هم دو یا سه هفته پیش یه مسئله کامپیوتری رو حل کردم که میخواستم پستی در موردش بگذارم... یه مسئله با ظاهری ساده اما چالش برانگیز بود.

قندک

سلام و درود ای خوش به حالت پرشکوه که انقدر ریاضیت خوبه و عاشقش هستی. من اصلا یک ذره ریاضی نمیدونم .بخدا یک ذره. فکر کنم تقصیر معلم بد باشه.

یک انسان

خوب ما محضی بودیم و هر سه تا جبر رو باید میگذروندیم، جبر 2 رو اتفاقا با استاد باحالی گذروندیم... از روز کتاب هانگرفورد تدریس کرد و مثل اون خیلی از اثباتا رو میگفت «برهان به عهده دانشجو» دیگه عادتمون شده بود هروقت درس جدید می‌داد به شوخی بهش میگفتیم اینم حتما برهانش به عهده دانشجو هستش![نیشخند] اون مسئله رو اتفاقا این پستتون رو دیدم به ذهنم رسید بنویسم!!

فرشته صحرانورد

اثباتو میخوام ممنون