گاهی می خوای شادیت رو با کسی تقسیم کنی. شادی حل یه مسئله رو، ولی کسی نیست. حالا براتون توضیح میدم.


 


توی درس جبر پیشرفته لابه لای تمرینها داشتیم Homz(Q,Z)=0.  دقیقا این هم نبود حدس من این بود که این تساوی برقراره. همون زمان با این حدس چند تا مسئله رو حل کرده بودم. چند روزی میشه که من می خواستم این مسئله رو ثابت کنم و تو ذهنم هی بالا و پایین کردم مطمئن بود مسئله سختی نیست اما نتونستم حل کنم. خب بد نیست بگم اون تساوی چیه؟

اون تساوی میگه هیچ تابعی مثل f از اعداد گویا به اعداد صحیح به جز تابع صفر وجود نداره که این خاصیت رو داشته باشه که به ازای هر دو عد گویا xو y و عدد طبیعی n  که  

f(x+y)=f(x)+f(y).

f(nx)=nf(x)

خب زورم رو زدم که حل کنم ولی نشد آخرین کارم این بود که توی اینترنت سرچ کردم درخیلی از کتابها و مقالات یا به عنوان تمرین بود یا حلش رو بدیهی در نظر گرفته بودند. در این مواقع حرص آدم  در میاد.

اما سر انجام دو جا اثبات رو پیدا کردم اما متاسفانه یکی به زبان ژاپنی بود و یکی به زبان اسپانیایی. خب شما می دونید من زبانم فوله و هر چیزی رو بزارید جلوم سه سوته ترجمه می کنم پس کاری برام نداشت. (خالی بستم من از زبان مادریم هم خوب سر رشته ندارم تا زبانهای بیگانه)

پس تنها چیزی که به داد آدم میرسه در این مواقع همین google translate حال کردم ژاپنی و اسپانیایی رو به فارسی ترجمه کرد ولی ترجمه اش به درد ننه اش می خوره ترجیح دادم همون ترجمه انگلیسیش رو بخونم خب معلوم ترجمه ژاپنی سختتره و نا واضح تر بود ولی آخرش از ترجمه اسپانیایی حلش رو پیدا کردم. وقتی فهمیدم خیلی خوشحال شدم و دنبال یه گوش مفت میگشتم تا اثبات رو براش بگم اما همه خواب بودند. چقدر آدم سنگ روی یخ میشه. دیدم کسی نیست براش بگم اومد اینجا نوشتم. دلم نیومد سرتون رو درد بیارم اثبات براتون نمی نویسم ولی شادی حلش رو با شما تقسیم می کنم. اگه دوست دارید اثباتش کوتاه است بنویسم.