امروز وقتی پست بازی 1 وبلاگ یک انسان رو خووندم تصمیم گرفتم درباره بازیهای من در آوردی که برادرم طراحش بود بنویسم.  لیستشون رو پایین آوردم بعضی از اونها اسم آشنایی داره مثل "گلف" یا "والیبال نشسته" اما قوانین و مقرارتشون خیلی عجیب  وغریب بود. بعضی ها هم اسمهاشون یه جورایی گیلکی مثل "چال دوکنه ای" و "اینجا لیکی دارد." خب به ترتیب دوست دارید کدوم یک از بازی ها رو تعریف کنم من برای شروع لوبیا بازی رو در ادامه مطلب آوردم  بقیه هم به مرور زمان خواهم آورد.

1- لوبیا بازی

2- والیبال نشسته

3- کلاس اول کلاس دوم

4- شرطه بازی(محتسب بازی)

5- چال دوکُنه ای

6- اینجا لیکی دارد.

7- سر ضرب

8- گلف

 


1- لوبیا بازی:

تعداد افراد شرکت کننده: حداقل دو نفر.

وسایل لازم:

لوبیا چیتی        5 عدد

قالیچه یا فرش    1 عدد

قالیچه یا فرشی را انتخاب می کنیم که بر روی آن وسیله ای نباشد مثلا زیر کمد نرفته باشد. این قالیچه و یا فرش زمین بازیست. 

دو لوبیا از پنج لوبیا را در دو سر خط سبزی که در شکل نشان داده شده است قرار می دهیم این دو لوبیا نشان دهنده دروازه بازیست. کوچکی و بزرگی دروازه به دلخواه شماست ولی نباید از حد معقولی تنگتر یا گشادتر باشد.

بازی از پشت خط سبز بزرگ آغاز می شود هیچ بازیکنی نمی تواند موقع شروع بازی از این خط رد شود. 

نوبت هر بازی کن که می شود سه لوبیا باقی مانده را در کف دست خود قرار می دهد و پشت خط می ایستد و لوبیاها را در زمین بازی پرتاب می کند. 

در ریاضیات هر سه نقطه در یک صفحه یا در یک امتداد هستند و تشکیل خط می دهند یا تشکیل مثلثی می دهند. در بیشتر مواقع این سه لوبیا تشکیل یک مثلث می دهند که هر لوبیا راس یک مثلث است. لوبیای که به خط سبز بزرگ نزدیکتر است را باید از ضلع مثلثی که  دو راس دیگر تشکیل می دهند تنها با یک ضربه کف دست رد کرد. 

در تصویر بالا حالت قرار گرفتن سه لوبیا فرضی را نشان دادم. همانطور که  درشکل می بینید مثلث صورتی به وسیله این سه لوبیا بوجود آمده و لوبیا که پایین تر است با دایره نارنجی مشخص شده و جهت مسیری که باید این لوبیا بپیماید نیز با پیکان زرد نشان دادم. اگر فردی لوبیا را نتوانست رد کند باید لوبیا ها را به فرد بعدی تحویل دهد تا بازی را او شروع کند. اما اگر رد کرد باز هم مثلث دیگر تشکیل می شود و او باید  این کار را دوباره تکرار کند تا زمانی که یا لوبیایی از فرش خارج شود که اوت محسوب می شود و نوبت به بعدی می رسد یا از دروازه رد شود که گل محسوب می شود می توان برای این بازی سقف امتیاز تعیین کرد یا تعداد راند. در هر صورت هر کس تعداد امتیاز بیشتری به دست بیاورد برنده است.

مزیت بازی: علاوه بر سرگرمی یک نوع وسیله کمک آموزشی هندسه هم هست چون انواع مثلثها را و مفهوم صفحه خط و نقطه در فضا را می تواند به راحتی نشان داد.

مخترع بازی: برادرم این بازی رو ساخته اگه کسی ازش کپی برداری نکرده باشه می تونه به نام خودش ثبت کنه.