اول نوشت: این یکی از وقت گیرترین و سخت ترین پستهای بود که گذاشتم.

قبلا درباره پرشکوه یه چیزهای توی وبلاگ نوشتم. اما الان می خوام همه رو در یک پست بنویسم:

 


موقعیت جغرافیایی پرشکوه:

پرشکوه یه روستایی در اطراف شهر لنگرود در استان گیلانه. موقعیت جغرافیاییش دقیقاً 37o 8' 27.99'' N 50o 10' 7.46'' E. قبلاٌ هم فاصله روستای پرشکوه با بقیه روستاهای اطراف را بنابر سایت  nona.net گفته بودم که به صورت زیر است:

روستای ملات 1.5 کیلومتر

شهر کومله 1.3 کیلومتر

روستای سالاکوه بالا 1.8 کیلومتر

روستای حاجی سرا 1.8 کیلومتر

سالاکوه پایین 2.2 کیلومتر

طالب سرا 2.8 کیلومتر

گالش کولوم لیلاکوه 2.3 کیلومتر

مریدان 3.5 کیلومتر

چوماقستان 3 کیلومتر

چهار ده 3.3 کیلومتر

لیسه رود 3.3 کیلومتر

کلیدبر 3.8 کیلومتر

کیا کلایه 4 کیلومتر

خارشتم 4 کیلومتر

لیلاکوه 3.9 کیلومتر

دریا سر 4 کیلومتر

سیگارود 4.8 کیلومتر.


آدرس پرشکوه:

 

اما چطور میشه به پرشکوه رفت؟ سه راه وجود داره :


راه اول: وقتی از طرف لاهیجان وارد لنگرود می شوید اولین میدان شهر معروف یه میدان فرمانداریست الان فرمانداری در اونجا واقعه نیست قبلا اونجا بود. خیابان سمت راست شما را مستقیم به لیلا کوه می برد راه را ادامه می دهید تا  به آخرین میدان می رسید که راه باریک می شود شما باید جاده سمت چپی را انتخاب کنید. این جاده شما را مستقیم به پرشکوه می برد در بین راه شما از روستای ملاط هم می گذرید که یکی از روستاهای زیارتی با قدمت تاریخی است.


راه دوم: این بار شما از لنگرود خارج شده اید و به سمت رودسر می روید بعد از خروج از لنگرود به منطقه کلیدبر می رسید سه راهی وجود دارد که شما را به سمت شهر کومله می برد. این سه راهی در سمت راست واقعه شده است. خب این جاده شما رو یک راست به داخل شهر کومله می برد اگر راه را ادامه دهید به چهارراه کومله می رسید. اگر به سمت راست بپیچید به پرشکوه می رسید.


راه سوم: شما می توانید از راه اطاقور هم به پرشکوه بروید اما متاسفانه من این راه خوب بلد نیستم راهنمایی کنم برای همین از خیرش گذشته ام.


مردم شناسی پرشکوه:

 

مردم پرشکوه گیلک هستند و به گیلکی شرق گیلانی صحبت می کنند بیشترشون کشاورزند. پرشکوه روستایی مذهبیه که علاقمندی به سواد درش خیلی زیاده و تعداد تحصیل کرده های خارج از پرشکوه خیلی زیادند من خودم آمار سر انگشتی از پزشکان فقط پزشکان پرشکوه حساب کردم 35 نفر بوده این امار اصلا دقیق نیست من فقط پزشکانی که می شناختم رو در لیستم قرار دادم.


جمعیت پرشکوه:


با توجه به سایت دهداری پرشکوه جمعیت روستای پرشکوه 1070 نفره که 524 نفر مرد و 546 نفرشون زن هست از این تعداد 784 نفر باسواد هستند که 414 مرد و 370 نفر زن هستند. خب معلومه 213 نفر می مونه که بی سوادند که 90 نفرشون مرد و 141 نفرشون زنه.


محصولات کشاورزی:

 

معروفترین محصول کشاورزی پرشکوه مرکباته .پرتقال و نارنج پرشکوه موجب شده که افراد زیادی از شهرهای اطراف به پرشکوه بیان. دیگر محصولات کشاورزی چای و برنجه . در روستای پرشکوه کرم ابریشم هم پرورش داده میشه.

 

اماکن پرشکوه:


پرشکوه دوتا مسجد داره و یه زیارتگاه در قبرستونش وجود داره که محل دفن ملا مریمه که قبلا گفتم او زنی بود که به کسان زیادی خواندن و نوشتن یاد داده. به جز اون قبرستون یه قبرستون نو ساز هم داره. تعداد مدارسش رو من اطلاع ندارم. پرشکوه دارای دوتا کارخونه چایسازیه. دارای درمانگاه و تعاونی روستایی هم هست. اینها اماکنی هست که من اطلاع دارم آمار دقیق رو از من نخواین چون واقعا مطلع نیستم.

امکانات پرشکوه:

پرشکوه دارای آب، برق، گاز، تلفن، جاده، آسفالت معابر روستایی، سیستم جمع آوری زیاله، کیوسک تلفن، درمانگاه و مدرسه تا سطح راهنمایی هست. حتی میشه اونجا به اینترنت هم وصل شد.

کوه پرشکوه:

پرشکوه روستایی در دامنه کوه ای به همین نامه این کوه 400 متر ارتفاع از سطح دریا داره و مشرف به شهر کومله است. منظره این کوه بسیار زیباست و از اونجا شما می تونید شالیزارهای و استخر(سَل) پرشکوه و کومله رو ببینید و در افق دریا خزر رو.

اینها چیزهای بود که فکر می کردم به دردتون می خوره شاید یه زمان برم پای صحبت مادرم بشینم و درباره رسم و رسومهای قدیمی بپرسم و اونها رو هم برای گرد اوری و نشر فرهنگ پرشکوه براتون بازگو کنم. اما امروز همین قدر در چنته داشتم.