جوابهای که در زیر به سئوالات دادم جوابهای کارشناسی نیست ولی ناشی از تجربه این سفره 

جواب سئوالات از نگاه خودم:

1- وقتی می رفتم فکر می کردم وارد کشوری میشم که مواد غذایی گرونه اما بعدا متاسف شدم که ما همیشه در توهم این هستیم که میوه و تره بار ارزون می خریم عربستان تقریبا با قیمت مشابه ما از میوه و تره بار استفاده می کنه با اینکه می دونم وارد کننده این مواده نه تولید کننده.

  اما برعکس شیرینی و شکلات قیمتهای سرسام اوری داره اگه بشه کیک خامه ای صادر کرد آدم حسابی سود می کنه یه کیک شیش هفت تومنی رو سی تومن راحت می تونید بفروشید.

2- فکر می کردم اونجا به شدت سخت می گیرند به خصوص که ما رو ترسونده بودند. اولین نکته ای به چشم می خوره در زمان اذانهای پنجگانه همه مغازه ها بسته میشن و تعزیزات حکومتی اسم عربیش رو نمی دونم وقت اذان با ماشین به دستفروشها نزدیک میشه دستفروشها دو پا دارند دو پا قرض می کنند فرار می کنند. مشخص هست که بلایی سرشون میارن که ترجیح میدن در مغازه رو برای دو ساعت ببندند تا برای یه عمر از نون خوردن بیفتند. اما این قسمت به ما ربط نداره ولی اشتباه می کنم چون تنها قومی که وقت نماز در فروشگاه ها و مغازه ها دیده میشه ایرانی ها هستند در بقیه مواقع هم ایرانی ها در مغازه ها فراوانند.

در مورد برخورد با شیعیان یا ایرانیها از نظر مذهبی، راستش من خودم حرفهای روحانی کاروان یادم رفتم چند بار قنوت بستم ولی هیچکس به من تذکر نداد این اتفاق برای مادر و دیگر هم کاروانیهایم نیز رخ داد چون به ما گفته بودند موقع نماز قنوت نبدید چون ممکنه بیان جمعتون کنند.

یکبار یک عده زن پاکستانی خوابیده بودند در بینشان قران بود در این زمان زنی با پوشیه قران را برداشت و سر جایش گذاشت حتی لحظه ای انها را صدا نکرد و تا خوابشان  براشفته شود.

اما روحانی کاروان ما را سخت ترسانده بودند از اینکه اگر کفشتان دستی و قران در دست دیگر این کار شما را موجب دردسرتان می شود. "می برنت کلانتری به جرم فحاشی و ابرو بری."

در کل ما ایرانی هم برخورد به چسبی نداریم چون شیعه هستیم  خود را مقرب درگاه الهی می دانیم مثلا همین روحانی کاروان بلندگو به دست رفته بالای دیوار بقیع می گوید "این وهابی های نفهم نمی گذارند مردم به زیارت بروند" اقا کارشان بد اما شما مهمان این جا هستید فحش نده اگه میدهی علنی نده ان هم با بلندگو. اگر بردند ما را حق دارند. خدا رو شکر نه کسی چیزی گفت و الحمدا... نه کسی شنید متاسفانه اینجا خوب فارسی می فهمند و شانس اورد این حرفها موجب دردسر ما نشد.

درباره نماز جماعت من دوبار دقیقا موقع شروع نماز جماعت نماز فرادام تموم شد و از جماعت خارج شدم و خدا من رو ببخش یه عده ای رو هم لگد کردم اولین بار آخرین روز در مدینه که نمازظهر رو دیر شروع کردند ترسیدم دیرم بشه دومین بار هم در مسجد شجره اون هم همون روز بود نماز رو خوندم فکر کردم اونها بیخیال جماعت شدند در آخرین رکوع نماز بودم دیدم نماز جماعت شروع شده، برای همین مجبور شدم از جماعت خارج بشم. بار اول گوشی موبایلم در امانات بود با این همه باز هم برخورد بدی با من انجام ندادند.

در مورد عکاسی و فیلمبرداری و همراه داشتن موبایل، در درهای ورودی مسجدالنبی کیفها رو می گشتند اما نه انچنان دقیق به جز یکبار که موبایلم را دیدن و برخورد اماناتش خوب بود در بقیه مواقع هم من و هم مادرم  و هم خیلی ها دیگر با موبایل و دوربین وارد مسجدالنبی میشدند. در مسجدالحرام به جز روز آخر که هنگام نماز بود و کیفها را می گشتند و اتفاقا کیف من را نکه دوربین داشتم نگشتند در بقیه مواقع خیلی راحت  دوربین بردم و عکس و فیلم تهیه کردم که اسنادش هم موجوده.

درباره حجاب هم فقط یکبار در طواف مستحبی نگهبان حجرالاسود تذکر داد همین بس.

3- قصه زنان این قوم خیلی اسفناکه یعنی یه زن ایرانی نمی تونه این نوع رفتار ها رو که در حقش می کنند تحمل کنه. زنان در مکه و مدینه بدون مرد نمی تونند به رستوران برند نمی تونند بدون مرد سوار ماشین در صندلی جلو بشن. همه جا اونها رو با مردها می بینید راستش چیزی ازش بجز دو چشم  نمی بینید. در واقع ما زنان عرب واقعی نمی دیدیم زنان مهاجر رو بیشتر می دیدیم که در اونجا به دستفروشی می پرداختند با پوشش زنان عرب. هیچ فروشنده فروشگاهی زن نیست و زنان و مردان در فروشگاه ها  لباسها رو  پرو نمی کنند. اما با همه اینها اونها داری همه امکانات رفاهی هستند. همه چیز در اختیارشون اما ازادی و قدر انتخاب ندارند خانومی اهوازی که بغل دست من تو تاکسی نشسته بود می گفت "مردهای عرب برای زنهاشون همه چیز می خرند همه نوع لباس و طلا. چه خوب بهشون میرسند مردا ایرانی یاد بگیرند." من در جوابش گفتم "ولی خدا رو شکر زنان ایرانی ازادی بیشتری دارند حداقل در جامعه دیده میشن." نمی دونم شاید زنهای وجود دارند دلخوشند به اینند که نیازهای مادیشون براورده بشه و براشون مهم نیست ازادی داشته باشند یا نه. راستی در نگاه مرد عرب زن ایرانی پر روه.

4- زبانی که لازمه و بعضی از دوستان گفتند فارسیه. در مدینه بیشترشون فارسی می فهمند و در قدر نیاز هم حرف می زنند بعضی ها مثل تاجیکها یا افعانها مشکلی ندارند برای بقیه اقوام فارسی نیز اعداد و قیمت رو به خوبی می دونند. در مکه وضعیت کمی بدتره ولی اونجا هم در فروشگاه گاه با فارسی تبلیغ می کنند. این یادگیری فارسی متاثر از فرهنگ خرید سوغاتی ایرانیهاست که فروشگاه های عربستان را مملو از جمعیت می کنند.

5- خمینی را می شناسند به خاطر عکسش که روی پول ایران است علی دایی را و رضا زاده را به خاطر اندازه بزرگش و اصفهانیها را به خست.

6- ارتفاع احد خیلی کوتاهه اما کوه غار حرا و غار ثور یه تپه بلند و سنگی بیشتر نیست تا کوه. صفا و مروه هم دو تا سنگ بیشتر نیست و بین اونها رو زحمت کشیدن سنگفرش کردندنیشخند

7- مدینه در یه دشتی همواری واقع شده برعکس مکه که کوهستانی هم چیز روی سنگیه و سنگها رو  می تراشند ساختمانهای بلند می سازند من از این کارشون در حیرتم.

8- خدا خیرشون بده می زنند یا بنای تاریخی رو خراب می کنند یا بعد خراب  کردن بنای تاریخی روش می سازند پس بناهاشون به نظر هیچ ارزش باستان شناسانه ای نداره فقط مقدار پول مصرفیش در اون مشهوده. اثار باستانیش شدید مصنوعی به نظر میرسه.

9- مردها بیشتر لباسهای بلند سفید می پوشند حتی اگر عرب نباشند واقعا خنک به نظر می اومد اگه مرد بودم یکی از اونها رو می خریدم. برعکس لباسهای زنها گرم به نظر می اومد که یه مانتو سیاه بلند از جنس چادر سیاه ما که یر استینهاش کمی کار شده بود و یه روسری بلند بر سرشون و رو بنده در کل توی پارچه سیاه ساندویج شده بودند. ایرانیهای که لباس عربی می پوشیدن کاملا مشهود بودند نمی دونم چرا؟ بقیه اقوام هم هر کسی لباس خودش رو به تن داشت.


بعد نوشت: راستش اول از عربستان خوشم نمی اومد ولی با دیدن کشورشون تازه متوجه شدم ما شاید در حقوق زنان در ظاهر از اونها جلوتریم ولی این طور نیست چون در قانون از هیچ یک از حقوق زنان دفاع نمیشه. مثلا در ایران زنان حق دارند کار کنند اما اگه اذن شوهر نباشه باید خانه نشین بشه. زن ایرانی می تونه سفر کنه ولی موقع گرفتن پاسپورت باید در دفتر اسناد رسمی از شوهر سند رسمی دریافت کنه چنین اجازه ای داره. زندگی زن ایرانی با زن عرب فرق چندانی نداره ولی پوسته این زندگی زیباتر از اون یکیه.

درباره وسایل رفاهی و شهری واقعا با ما قابل مقایسه نیستند اونها به شهروندانشون از نظر خدمات رفاهی بیشتر احترام میزارند. پس نتیجه می گیریم عربها از ما جلوترند بعد اونها با سرمایه گذاری بر روی مکه به جز صنعت نفت تونستن صنعت گردشگری رو در کشورشون توسعه بدن با ساخت هتلهای مجهز نشون میده عربها بیشتر از سیاستمداران ما از اقتصاد می فهمند.

عربستان برعکس تفکر ما از ما عقبتر نیست چیز مشابه ما در سختگیری مذهبی و سیاسیه.

این حرفهام نتایج  بازدید از عربستانه.

در ادامه قیمت اجناس در عربستان رو نوشتم:


قیمت  ریال عربستان در بانک مرکزی 280 تومن ایرانه اما اونجا برای ما 300 تومن حساب می کردند:

یک کیلو خرما                      20 ریال

بستنی کیم                             2 ریال

یک عدد هندوانه                     5 ریال

خرما با مغز بادام                 25 ریال

ناخن گیر                            3 ریال

طناب                                5 ریال

یک کیلو پسته                     45 ریال

دو جین تسبیح چوبی              10 ریال

صندلی تاشو                       20 ریال

ماشین(تاکسی)             700000 ریال

کرایه خونه                      150000 تا 200000 ریال

کرایه تاکسی                      10 ریال

کیک                              110 ریال

لوبیا سبز                          3.5 ریال

کلم                                 9.9 ریال

کاهو                               3.9 ریال

فلفل دلمه ای سبز                3.9 ریال

فلفل دلمه ای رنگی            14.9 ریال

گوجه فرنگی                   1.95 ریال

سیب سفید                        6.9 ریال

سیب قرمز                     3.95 ریال

سیب سبز                      7.95 ریال

سیب قرمز                    7.90 ریال

سیب زمینی                   3.50 ریال

لیمو ترش                     7.95 ریال

گوشت                           38 ریال

مرغ                          13.5 ریال

عسل 125 گرمی           7.75 ریال

مربا توت فرنگی 450 گرمی          5.95 ریال

جارو دسته بلند              13.5 ریال

جگر                            35 ریال

خاک انداز                    1.5 ریال

قابلمه روی کوچک             5 ریال

لیوان ماگ                       5 ریال

بستنی لیوانی                    6 ریال

بستنی قیقی                      3 ریال

پسته                            45 ریال