الان یک هفته است که فهیمه دفاع کرده. خیلی دوست داشتم دفاع فهیمه می رفتم. قبل از دفاع نظر من را درباره پاورپوینت دفاعش پرسیده بود. پاورپوینت ساده ولی زیبایی طراحی کرده بود.
فهیمه تصمیم دارد برای سمینار ارومیه مقاله بفرستد. چند روز پیش با من صحبت کرد که مقاله اش را تایپ کنم. دوستی به درد همین روزها نخورد به درد چه روزی میخورد. فایل چکیده مقاله را دیروز برایم فرستاده بود یک صفحه ای بیشتر نبود دیشب تایپ کردم ولی چون ویستا با Ftex هم خوانی ندارد نتیجه کارم را نتوانستم ببینم. امروز سر صبح با فهیمه صحبت کردم که فایل را برایش می فرستم و چون اجرایش را در لب تاب نمی توانم ببینم و Ftex روی کامپیوترم را قبلا حذف کرده ام و CD اون رو هم پیدا نمی کنم به نظرم اون رو به کسی بخشیدم ولی یادم نمیاد کیه؟ به همین خاطر امروز شرمنده شدم و مجبورشدم فایل رو همین طوری بفرستم. یک بار تماس گرفت من هم راهنماییش کردم ولی چون Ftex خوب نصب نشده بود نتوانست فایلش رو Pdf بکنه. کلاف بود که سایت رو ازشون گرفته اند. رفته بود سایت بچه های کارشناسیشون. عصر تماس گرفت مثل اینکه یکی از دوستانش رو پیدا کرده بود که Ftex می دونست کمکش کرده بود اشکالات رو برطرف کرده و برای کنفرانس ریاضی ارومیه ارسال کرد.
من در علوم دیگر دیدم که مقاله پنج سال پیش یک مقاله از دور خارج و قدیمی است ولی در ریاضیات هیچ چیز قدیمی نیست مثلا یکی از رفرنسهای خودم مال سال 1975 بود که خودم هنوز به دنیا نیامده بودم. من از اینکه لازم نیست هیچ کدام از کتابهایم را دور بریزم خوشحالم در واقع برای علم نو پایی مثل کامپیوتر این مطلب صادق نیست مثلا الان کتابی در کتابخانه داریم درباره آموزش ویندوز 3.1. این کتاب حالا اینقدر کهنه محسوب میشه که دیگه از کتابخونه مون خارج کردیم. 
حالا این دو علم یه جایی به هم نزدیک شده اند یعنی می خواهیم با کامپیوتر مفاهیم ریاضی را تایپ کنیم این نوابغ ریاضی که فکر می کنند هیچ چیز قدیمی نمی شود نرم افزاری را استفاده می کنند که برای سال 1374 است. با توجه به سرعت کامپیوتر در دنیای امروز نرم افزار سال قبل قدیمی است اما دوستان ریاضیدان من مجبورند از نرم افزاری با 15 سال سابقه استفاده کنند. با منطق خاص خودشان نمی خواهند از خر شیطان پایین بیاییند و از آن استفاده نکنند و یا به فکر بهبود آن باشند در سمینار پارسال نرم افزار جدیدی مشابه Ftex با کاراییهای Ltex به همه افراد ارائه شد اما متاسفانه مورد توجه قرار نگرفت.
امیدوارم یک روزی هم ریاضیدانها با تکنولوژی جدید کنار بیاییند و این قدر سر سختی نشان ندهند.