ریشه کلمه ایده آلیسم (آرمان گرایی)، ایده آل به معنای مطلوب کامل است. به همین جهت ایده آلیست در ادبیات روزمره به فردی اطلاق می‌گردد که استانداردهای بسیار بالا دارد در حالی که ممکن است این استاندارد با توجه به شرایط و یا حقیقت طبیعت و دنیا غیر واقعی یا غیر قابل دسترس باشد. از این جهت ایده آلیسم متضاد با مفهوم پراگماتیزم یا عمل گرایی می‌باشد. بنا به دلایل تاریخی و نمونه‌های فرهنگی، عده‌ای بر این عقیده‌اند که در مجموع ایرانیان ملتی آرمان گرا هستند.*


ادمهای ایده الیست در دنیا مجازی زندگی می کنند با فرض مطلوب بودن شرایط  راه حل مسائلشان درست است اما در غیر این صورت وامصیبتا دارد. قانون فیزیک می گوید هنگام سقوط  با شتاب g به زمین نزدیک می شوید ولی در صورتی که همه شرایط ایده ال باشد. اما واقعا با این سرعت کسی سقوط نمی کند. ادمهای ایده الیست با جامعه درگیرند چون شرایط همیشه غیر از پندارهایشان است تا وقتی در خیالشان مسائل را حل می کنند خوب و زیباست ولی در واقعیت با مشکل بر می خوردند. جوابشان با مسئله که نمی خواند بلکه از ان دور است. ایده الیست بودند یک ویژگی خوب دارد هدفهای بزرگ و زیبایی زاده ایده ال گرایی است. شاید این هم ایده ال گرایانه باشد که ادم ایده ال فکر کند و واقع گرا عمل کند یعنی اهدافش را از ایده الها به دست اورد ولی رفتارش با توجه به شرایط موجود نه مطلوب طراحی کند شاید این رفتار پیچیده و عجیب وغیر متعارف است اما در واقعا بسیاری از ما ها داریم همین گونه رفتار می کنیم مثلا دوست داریم دانشمند در رشته خاصی باشیم ولی با توجه به هوش و استعداد و توانایی و امکانات پا در راه علم می گذاریم شاید نتیجه ما یک نفر مطلع در علم باشد چون با شرایط موجود به دست اوردیم اما هدفمان رابا توجه به ایده ال گرایی بدست اوریدم.
خودم شخصا ته مایه ای از ایده ال گرایی دارم اما با مرور زمان دارم به خودم اموزش می دهم ایده ال گرا فکر و واقع گرا عمل کنم حالا یه سئوال شما ایده ال گرا هستید یا واقع گرا؟


پی نوشت1: ممنون از شما که به پست قبل توجه نکردید.
پی نوشت2: اون روزی که اون پست رو نوشتم شبش همون طوری خوابیده بودم.


منبع عکس:http://alexhughescartoons.co.uk/2007/02/illustration-friday-gravity/
______________________________________________________
* از ویکی پدیا